CENTRAL QUEBEC SCHOOL BOARD

EASTERN TOWNSHIPS SCHOOL BOARD

English Montreal School Board

Lester B Pearson School Board

Riverside School Board

The Sir Wilfrid Laurier School Board

Quebec, Kanada’nın en büyük eyaletlerinden birisidir. Sadece yüksek eğitim kalitesinden dolayı değil, aynı zamanda hem Fransızca hem de İngilizce akademik programların mevcudiyetinden etkilenen yaklaşık 50 bin yabancı öğrenci burada eğitim görüyor. Quebec devlet liseleri, yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için iyi seçeneklerden birisidir.

Quebec’de Okumanın Faydaları

 • Eyalet hükümeti, eğitimin kalitesine büyük önem verir ve gelişimine Kanada’daki diğer herhangi bir eyalette olduğundan çok daha fazla para ayırır. Bu sayede, Quebec’in sıradaki üniversitelerinde eğitim görmenin maliyeti, ülkedeki diğer üniversitelere kıyasla nispeten düşüktür.
 • McGill Üniversitesi, Concordia Üniversitesi, Montreal Üniversitesi ve Laval Üniversitesi Kanada’nın En İyi 20’si ve Dünyanın En İyi 200’ü arasındadır . Birçok üniversite aynı anda iki dilli eğitim sunar
 • Öğrencilerin% 85’i Fransızca, % 15’i İngilizce okuyor.
 • Quebec devlet liselerinin özelliklerinden biri, üniversitede öğrenimlerine devam etmek isteyen tüm okul mezunları için zorunlu olan özel meslek yüksekokullarıdır. (sejeps). Yani üniversiteye giriş hazırlığı 2 yıl sürüyor. Bir öğrenci mümkün olan en kısa sürede iş bulmak istiyorsa, böyle bir kolejde 3 yıllık bir program seçmelidir.
 • Diğer eyaletlerin aksine, Quebec okulları 11 yıl sürmekte, ardından 2-3 yıllık kolejler gelmektedir. Quebec üniversitelerinde lisans derecesi 3 yılda, yüksek lisans derecesi 2 yılda alınabilir.
 • Quebec’teki kolej ve üniversitelerin öğrencileri, eğitimleri sırasında staj yapma ve haftada 20 saate kadar üniversite topraklarında çalışma fırsatına sahiptir Yüksek öğrenim diploması aldıktan sonra, öğrenciler Kanada’da 3 yıla kadar oturma ve çalışma izni alabilirler.
 • Eyaletin iklimi ılıman olmakla birlikte bazen -25 ° C’ye kadar çok soğuk kışlar ve çok kar yağışlı geçerken, Temmuz ayında + 35 ° C’ye kadar çıkan sıcaklıklar vardır.

Kabul Şartları

Quebec devlet liseleri, eğitim almak isteyen tüm öğrencilere kapısını açmıştır.

 • Genel not ortalamalarının 70 ve üzeri (100 üzerinden) olması, (Okullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.)
 • İngilizce yeterliliği (İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için hazırlık programları vardır)
 • Okulların ek kabul şartları varsa bu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.
 • Gereli görüldüğü takdirde online görüşme, (Nadiren!)

Konaklama

Devlet liselerinde eğitim alan öğrenciler çoğunlukla aile yanında konaklamayı tercih ederler. ileler, uluslararası öğrenciye ayrı bir oda ve günde 3 öğün yemek sağlar. Konaklama ve yemek masrafları okul ücretinden ayrı olarak ödenir. Yıllık ortalama 11.000 Kanada Dolarını geçmez.

Tüm ev sahibi ailelerin , yalnızca sabıka kaydı veya tehlikeli hastalıkların kontrolünü değil, aynı zamanda ailenin yabancı bir öğrenciyi ağırlama ve onu Kanada toplumunun yaşamına ve kültürüne dahil etme arzusunu da içeren kapsamlı bir kontrolden geçtiğini unutmamalıdır. Aile yanında konaklama , okuldaki akranlarla iletişim kurmanın yanı sıra sözlü İngilizce pratiği yapmak için iyi bir fırsat sağlar.