Kanada Kültür Merkezi İle Kanada Liseleri Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Bilgilere Bu Sayfadan Ulaşabilirsiniz. Merak Ettiğiniz Sorulara Ve Kanada’da Sınavsız Lise Eğitimi Hakkında Bilgi Almak İçin Sayfayı Dikkatlice Okumanızı Tavsiye Ederiz!

Kanada liseleri öğrencilere yüksek düzeyde eğitim ve gelecekte birçok olanacak sunmaktadır. Kanada liseleri iyi gelişmiş bir altyapıya sahiptir, öğrenciler geniş sınıflarda, teknolojik ekipmanlarla bilimsel laboratuvarlar ve spor salonları mükemmel egzersiz ekipmanlarıyla donatılmıştır. Bu nedenle Kanada’da lise eğitimi öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir.

Kanada Liseleri Ücreli Mi ?

Kanada Liseleri Ücreli Mi ?

Neden Kanada Liseleri

Neden Kanada Liseleri

Neden Kanada Liseleri

 • Ülkenin 2 resmi dili vardır: İngilizce ve Fransızca . Bir Kanada lisesinde eğitim, uluslararası öğrencilerin iki dilli bir ortamda eğitim görmelerine olanak tanıyan bu dillerden herhangi birinde yapılır.
 • Kanada eğitim sistemi dünyanın en iyileri arasındadır.
 • Eğitim maliyetleri Türkiye’deki özel liselere oldukça yakındır. Bunun yanı ABD veya İngiltere gibi alternatif ülkelere kıyasla çok daha avantajlıdır.
 • Kanada dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir. 
 • Kanada, yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir: burada okumak sadece prestijli ve rahat değil, aynı zamanda ilginçtir. Eğitim sürecinin ve müfredat dışı etkinliklerin organizasyonunun kalitesi, yabancı öğrencilerin kültürlerarası çevreye hızla entegre olmalarına ve ülkenin geleneklerini ve kültürünü tanımalarına yardımcı olur.
 • Kanada lise diploması tüm dünyada geçerlidir. Üniversite veya farklı programlara katılmak isteyen öğrencilere avantaj sağlar.

Kanada Lise Eğitim Sistemi

Kanada 11 eyaletten oluşmaktadır. Eyalet yasaları gereğince Kanada Lise Eğitim programları değişiklik göstermektedir. Kanada lise eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bazı eyaletlerde eğitim 3 yıldır. Ancak 4 yıldan az eğitim veren liselerde eğitim alan öğrencilerden lisans öncesi 2 yıllık bir eğitim daha alma şartı istenebilir.

Kanada lise eğitim süresi 1 yıldır. 2 dönemden oluşan Kanada liseleri, 1. yarıyıl Ağustos, 2. yarıyıl Ocak tarihlerinde başlamaktadır. Lise programlarına 2. dönemde kayıt olabilirsiniz.

Öğrenci eğitiminin belli bir kısmını Kanada’da tamamladığı takdirde: Sınavsız üniversite giriş hakkına sahip olacaktır. 

Her lisede aynı müfredat ve aynı sınavlar uygulanmaktadır. Kanada’da öğretmenler ancak özel bir eğitim sonrasında bu hakkı elde edebilirler. Aynı zamanda her öğretmenin yüksek lisans yapma zorunluluğu vardır.

Kanada Liseleri YÖK Denkliği Var Mı ?

Kanada liselerinde eğitim alan öğrencilerin en merak ettiği sorulardan biriside YÖK denkliğidir. 1 dönem, 1 yıl veya tüm lise eğitimini Kanada’da alan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığına başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Lise eğitimi için yetki YÖK’de değil, Milli Eğitim Bakanlığındadır.

Kanada’da lise eğitimi alan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde eğitime devam edebilirler. Lise eğitimi sonrasında üniversite veya alternatif eğitim programlarına katılım sağlayabilirler.

Kanada Liseleri Özellikleri

Kanada’da devlet liseleri ve özel liseler olarak ikiye ayırmak mevcuttur. Kanada devlet okulları öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir. Bunun yerine Kanada yatılı liselerde tercih edilebilir.

Liselerde zorunlu dersler (İngilizce ve Fransızca, tarih, matematik, coğrafya, beden eğitimi ve mesleki rehberlik) ve (öğrenci ve veli seçimine göre) ders seçme şansı vardır. Öğrencilerin ilgi alanına göre seçim yapılmaktadır.

Dersler A’nın en yüksek, F’nin en düşük olduğu beş puanlık bir ölçekte değerlendirilir. C geçme olarak kabul edilir.Alternatif bir bilgi değerlendirme sistemi cinsindendir: her yılın sonunda ortalama yüzde görüntülenir ve bir öğrenci %51’den fazla puan almışsa, bir sonraki sınıfı geçmiş olur.

Kanada Lise Fiyatları

EyaletMaliyet (Eğitim+Konaklama)
Ontario$(CA) 10,000-55,000/Yıllık
British Columbia$(CA) 10,000-40,000/Yıllık
Newfoundland$(CA) 12,000-25,000/Yıllık
Nova Scotia$(CA) 12,000-20,000/Yıllık
Alberta$(CA) 11,000-25,000/Yıllık
New Brunswick$(CA) 10,000-22,000/Yıllık
Quebec$(CA) 10,000-30,000/Yıllık

 

Kanada’nın En İyi Liseleri

 • Ottawa-Carleton District School Board,
 • Toronto District School Board,
 • Upper Madison College,
 • Study Manitoba School Divisions,
 • Halton District School Board,
 • Bodwell High School,
 • Vancouver School Board,
 • Columbia International College ve daha fazlası..

 Kanada Lise Bölümleri

 • Sanat
 • İşletme
 • Kanada ve Dünya Çalışmaları
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler
 • Klasik Çalışmalar ve Uluslararası Diller
 • Bilgisayar Bilgisi
 • İşbirlikçi Eğitim
 • Matematik
 • Fen Bilimleri
 • İngilizce
 • İkinci Dil Olarak İngilizce ve İngilizce Okuryazarlık Gelişimi
 • Teknoloji Eğitimi
 • İkinci Dil Olarak Fransızca
 • Rehberlik ve Kariyer Eğitimi
 • Sağlık ve Beden Eğitimi

Kanada Liseleri Kabul Ve Başvuru Şartları

 Kanada Lise Başvurularına Olumlu Yanıt Almak İstiyorsanız Alanında Uzman Kişilerle Çalışmalısınız. Kanada Kültür Merkezi, Deneyimli Ve Tecrübeli Kadrosuyla Kanada Liselerine Başvurunuzu Güvenle Gerçekleştirmektedir!

Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilere sunulan en büyük avantaj şüphesiz ki kabul şartlarının çok zor olmamasıdır. Ancak başvuru aşamalarının tamamı dikkatli atılmalıdır. Kusursuz bir eğitim için okul seçimi ve konaklama seçimi doğru yapılmak zorundadır.

Aşağıda yer alan koşullar okullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi almak için lütfen merkezimizle iletişime geçiniz. 

 • Türkiye’de 8. Sınıf öğrencisi olmak
 • Genel not ortalamalarının 70 ve üzeri (100 üzerinden) olması,
 • İngilizce yeterliliği (İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için hazırlık programları vardır)
 • Okulların ek kabul şartları varsa bu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kanada Liseleri Kayıt Zamanları Ne Zaman ?

Başvuru BaşlangıçBaşvuru BitişBaşvuru BaşlangıçBaşvuru Bitiş
Her yılın Eylül ayıHaziran ayının sonuna kadar (Kontenjanlara bağlıdır)Her yılın Eylül ayıAralık ayı

 

Birleşmiş Milletler tarafından dünya’nın en yaşanabilir ve güvenli ülkeleri arasında gösterilen Kanada, saygın eğitim programlarını öğrencilerine sunmaktadır. Aynı zamanda sınavsız öğrenci kabul ediyor olmasıda bir başka tercih nedenidir.

Son yıllarda artan döviz kurlarından dolayı Kanada Dolarının kur avantajından dolayı ekonomik eğitim imkanları sunmaktadır. Eğitim süresi ve sonrasında öğrencilere sınavsız üniversite giriş hakkı tanınması en büyük avantajlar arasında yer almaktadır. Kanada’da lise eğitimi alan öğrencilerin saygın üniversitelere kabul oranları çok daha yüksektir.

Türkiye’de lise eğitimine başlayan öğrencilerin, Kanada liselerine geçiş imkanı bulunmaktadır. 

 

Kanada Lise Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kanada lise eğitimi başvurusu gerçekleştirmeden önce kişilerin belli evrakları hazırlaması gerekmektedir. Kanada liselerine başvuru yapılırken her adım doğru ve okulların istediği tarzda atılmalıdır. Kanada lise başvurunuzu, Kanada Kültür Merkezinin alanında uzman danışmanlarıyla güvenle gerçekleştirin.

Hazırlanması gereken evraklar aşağıda yer almaktadır:

 • Lise öncesindeki eğitime dair ders notlarınız,
 • Ortaokul mezunu olduğunuzu gösteren diploma,
 • Kanada liselerinde neden eğitim almak istediğinizi anlatan niyet mektubu,
 • Öğretmenleri tarafından yazılmış niyet mektubu,
 • Eğitim süresince maliyetleri nasıl karşılanacağını gösteren banka hesap dökümleri,
 • 18 yaşından küçük öğrencilerin Anne ve Babasının eğitim almasını onayladığına dair belge,
 • Dil bilginizi kanıtlayan evraklar.

Kanada liselerine başvurunuzu Kanada Kültür Merkezi ile güvenle gerçekleştirin. Deneyimli ve tecrübeli ekibiyle ideal dil okulunu sizin için bulacaktır.

Konaklama Seçenekleri

Kanada’da lise eğitimini tercih eden öğrencileri bekleyen birçok konaklama seçeneği vardır. Devlet liselerinde eğitim almak isteyen öğrenciler çoğunlukla aile yanında konaklamayı tercih etmektedir.Aile yanı konaklama: Öğrencinin pratik yapması, Kanada kültürünü daha yakından tanıması ve daha hızlı adapte olması konusunda büyük destek sağlar. Aile yanında konaklayan öğrenciler eğitim süresi dışında aileyle birlikte Kanadayı gezme ve yeni yerler görme olanağına sahip olurlar. Bu program için aileler özel olarak seçilmekte ve düzenli olarak denetlenmektedir. Devlet kurumları ve okullar tarafından bu hizmeti sağlayabilecek kişiler özel olarak seçilmektedir. Öğrenci Kanada’ya gitmeden önce aileyle iletişime geçerek, tanışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Özel liselerde eğitim alacak öğrenciler için seçenekler daha fazladır. Yine aile yanında konaklama ve yurtta konaklama tercih edilebilir. Kanada yatılı liseler veliler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Öğrencilerin yaşıtlarıyla birlikte konaklaması daha fazla arkadaş edinmesini sağlayabilir. Öğrencilerin arkadaş edinmesi Kanada’ya daha hızlı adapte olmaların sağlayacaktır. Yurt odaları genellikle 1-4 kişi arasındadır. Yurtlar genellikle lise kampüsünün içerisinde, okulu 5-10 dakika mesafedir.

Yemekler tüm konaklama seçeneklerinde mevcuttur. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği genellikle yurtta veya evde yenmektedir. Öğle yemeklerini öğrenciler evden götürebilir, okuldan temin edebilirler.

Sizde Kanada Liselerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Devlet Liseleri Listesi

British Columbia Devlet Liseleri

Abbotsford School District
Burnaby School District

Campbell River School District
Central Okanagan Public Schools
Chilliwack School District
Comox Valley Schools
Coquitlam School District
Cowichan Valley School District
Delta School District
Greater Victoria School District
Gulf Islands School District
Kamloops Thompson School District
Kootenay Lake School District
Langley School District
Maple Ridge-Pitt Meadows School District
Mission School District
Nanaimo Ladysmith School District
Nechako Lakes School District
New Westminster School District
North Vancouver School District
Okanagan Skaha School District
Pacific Rim School District (Associate Member)

Peace River North School District
Powell River School District
Qualicum School District
Richmond School District
Rocky Mountain School Districts
Saanich Schools
Sea to Sky School District
Sooke School District
Sunshine Coast School District
Surrey Schools
Vancouver School Board
Vernon School District
West Vancouver Schools

Alberta Devlet Liseleri

Battle River School Division
Buffalo Trails School Division

Calgary Board of Education
Canadian Rockies Public Schools
Edmonton Public Schools
Golden Hills School Division
Horizon School Division
Lethbridge School Division
Livingstone Range School Division

Medicine Hat School District
Palliser School Division
Red Deer Public Schools
Wolf Creek Public Schools

Saskatchewan Devlet Liseleri

Chinook International Program

Manitoba Devlet Liseleri

Lord Selkirk School Division
Louis Riel School Division
Mountain View School Division
Pembina Trails School Division
River East Transcona School Division
Whiteshell School District
St. James Assiniboia School Division
Study Manitoba School Divisions
Winnipeg School Division

Ontario Devlet Liseleri

Avon Maitland District School Board
Conseil des écoles publiques de l’Est de l’Ontario
Conseil scolaire Viamonde
District School Board of Niagara
Greater Essex County District School Board
Halton District School Board
Hamilton-Wentworth District School Board
Hastings & Prince Edward District School Board
Kawartha Pine Ridge District School Board
Lakehead District School Board
Lambton Kent District School Board
Limestone District School Board

Ottawa-Carleton District School Board
Peel District School Board
Rainbow District School Board
Renfrew County District School Board
Simcoe County District School Board
Thames Valley District School Board
Toronto District School Board
Upper Canada District School Board
Upper Grand District School Board
York Region District School Board

Quebec Devlet Liseleri

Central Quebec School Board
Eastern Townships School Board
English Montreal School Board
Lester B. Pearson School Board
Riverside School Board
Sir Wilfrid Laurier School Board

New Brunswick Devlet Liseleri

New Brunswick French International Student Program
New Brunswick International Student Program

Prince Edward Island Devlet Liseleri

Prince Edward Island Department of Education & Lifelong Learning

Nova Scotia Devlet Liseleri

Nova Scotia International Student Program

Newfoundland and Labrador Devlet Liseleri

Newfoundland & Labrador English School District