Kanada lise eğitimi öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir. Kanada liseleri öğrencilere yüksek düzeyde eğitim ve gelecekte birçok olanak sunmaktadır. Kanada’da liseler iyi gelişmiş bir altyapıya sahiptir, öğrenciler geniş sınıflarda, teknolojik ekipmanlarla bilimsel laboratuvarlar ve spor salonları mükemmel egzersiz ekipmanlarıyla donatılmıştır.

Kanada liseleri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına yazının devamını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Kanada Liseleri Ücretli Mi ?

Kanada Liseleri Ücretli Mi ?

Neden Kanada Liseleri

Neden Kanada Liseleri

Neden Kanada Liseleri

 • Ülkenin 2 resmi dili vardır: İngilizce ve Fransızca . Bir Kanada lisesinde eğitim, uluslararası öğrencilerin iki dilli bir ortamda eğitim görmelerine olanak tanıyan bu dillerden herhangi birinde yapılır.
 • Kanada eğitim sistemi dünyanın en iyileri arasındadır.
 • Eğitim maliyetleri Türkiye’deki özel liselere oldukça yakındır. Bunun yanı ABD veya İngiltere gibi alternatif ülkelere kıyasla çok daha avantajlıdır.
 • Kanada dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir.
 • Kanada, yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir: burada okumak sadece prestijli ve rahat değil, aynı zamanda ilginçtir. Eğitim sürecinin ve müfredat dışı etkinliklerin organizasyonunun kalitesi, yabancı öğrencilerin kültürlerarası çevreye hızla entegre olmalarına ve ülkenin geleneklerini ve kültürünü tanımalarına yardımcı olur.
 • Kanada lise diploması tüm dünyada geçerlidir. Üniversite veya farklı programlara katılmak isteyen öğrencilere avantaj sağlar.

Kanada’da lise eğitimi almak hemen her ortaöğretim seviyesi öğrenci için değerli ve gerekli hizmetlerden bir tanesidir. Lisenin kaliteli bir eğitim ile taçlandırılması amacı ile tercih edilen bu seçeneğin genellikle zor bir eğitime kapı aralayacağı ifade edilir. Ancak kariyerinizi başarılı bir şekilde sürdürebilmek adına oldukça değerli olan Kanada lise eğitimi ile ilgili aşağıda yer alan detaylara göz atarak seçiminizi kusursuz bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Kanada Lise Eğitim Sistemi

Kanada 11 eyaletten oluşmaktadır. Eyalet yasaları gereğince Kanada Lise Eğitim programları değişiklik göstermektedir. Kanada lise eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bazı eyaletlerde eğitim 3 yıldır. Ancak 4 yıldan az eğitim veren liselerde eğitim alan öğrencilerden lisans öncesi 2 yıllık bir eğitim daha alma şartı istenebilir.

Kanada lise eğitim süresi 1 yıldır. 2 dönemden oluşan Kanada liseleri, 1. yarıyıl Ağustos, 2. yarıyıl Ocak tarihlerinde başlamaktadır. Lise programlarına 2. dönemde kayıt olabilirsiniz. Öğrenci eğitiminin belli bir kısmını Kanada’da tamamladığı takdirde: Sınavsız üniversite giriş hakkına sahip olacaktır.

Her lisede aynı müfredat ve aynı sınavlar uygulanmaktadır. Kanada’da öğretmenler ancak özel bir eğitim sonrasında bu hakkı elde edebilirler. Aynı zamanda her öğretmenin yüksek lisans yapma zorunluluğu vardır.

Kanada liseleri YÖK denkliği var mı ?

Kanada liselerinde eğitim alan öğrencilerin en merak ettiği sorulardan biriside YÖK denkliğidir. 1 dönem, 1 yıl veya tüm lise eğitimini Kanada’da alan öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığına başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Lise eğitimi için yetki YÖK’de değil, Milli Eğitim Bakanlığındadır.

Kanada’da lise eğitimi alan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde eğitime devam edebilirler. Lise eğitimi sonrasında üniversite veya alternatif eğitim programlarına katılım sağlayabilirler.

Kanada Liseleri Özellikleri

Kanada’da devlet liseleri ve özel liseler olarak ikiye ayırmak mevcuttur. Kanada devlet okulları öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir. Bunun yerine Kanada yatılı liselerde tercih edilebilir.

Liselerde zorunlu dersler (İngilizce ve Fransızca, tarih, matematik, coğrafya, beden eğitimi ve mesleki rehberlik) ve (öğrenci ve veli seçimine göre) ders seçme şansı vardır. Öğrencilerin ilgi alanına göre seçim yapılmaktadır.

Dersler A’nın en yüksek, F’nin en düşük olduğu beş puanlık bir ölçekte değerlendirilir. C geçme olarak kabul edilir.Alternatif bir bilgi değerlendirme sistemi cinsindendir: her yılın sonunda ortalama yüzde görüntülenir ve bir öğrenci %51’den fazla puan almışsa, bir sonraki sınıfı geçmiş olur.

Kanada Lise Fiyatları

Kanada’da eğitim almak isteyen hemen her öğrencinin Kanada lise fiyatları ile ilgili soru işaretlerini gidermek istediği bilinir. Bu noktada özellikle alınacak eğitim niteliği çok değerlidir. Seçeceğiniz listeye göre eğitim fiyatları değişebileceği gibi bütün detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Eyalet Maliyet (Eğitim+Konaklama)
Ontario $(CA) 10,000-55,000/Yıllık
British Columbia $(CA) 10,000-40,000/Yıllık
Newfoundland $(CA) 12,000-25,000/Yıllık
Nova Scotia $(CA) 12,000-20,000/Yıllık
Alberta $(CA) 11,000-25,000/Yıllık
New Brunswick $(CA) 10,000-22,000/Yıllık
Quebec $(CA) 10,000-30,000/Yıllık

Kanada’nın En İyi Liseleri

Kanada’da lise eğitimi almak isteyen hemen herkes için sağlıklı ve kaliteli bir eğitim şarttır. Peki, doğru bir eğitim alabilmek adına ne yapmanız gerekir? En iyi liseler arasından birini seçmek için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.

 • Ottawa-Carleton District School Board,
 • Toronto District School Board,
 • Upper Madison College,
 • Study Manitoba School Divisions,
 • Halton District School Board,
 • Bodwell High School,
 • Vancouver School Board,
 • Columbia International College ve daha fazlası..

Kanada Lise Bölümleri

Kanada lise bölümleri, Türkiye’deki eğitim sisteminden farklı olarak yapılandırılmış Kanada lise eğitiminin önemli parçalarından bir tanesidir. Kanada’da alacağınız lise eğitimi ile ilgili detaylar nelerdir? Öğrenmek istiyorsanız aşağıda listelenen Kanada lise bölümlerine bir göz atmanızı öneriyoruz.

 • Sanat
 • İşletme
 • Kanada ve Dünya Çalışmaları
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler
 • Klasik Çalışmalar ve Uluslararası Diller
 • Bilgisayar Bilgisi
 • İşbirlikçi Eğitim
 • Matematik
 • Fen Bilimleri
 • İngilizce
 • İkinci Dil Olarak İngilizce ve İngilizce Okuryazarlık Gelişimi
 • Teknoloji Eğitimi
 • İkinci Dil Olarak Fransızca
 • Rehberlik ve Kariyer Eğitimi
 • Sağlık ve Beden Eğitimi

Kanada’da Lise Eğitimi Zor mu?

Kanada’da lise eğitimi ile alakalı destek almak isteyen hemen herkes için en temel soru işaretlerinden bir tanesi de Kanada’da lise eğitimi zor mu konusudur. Kanada, gelişmiş ekonomisi ve güçlü eğitim sistemi sayesinde hemen her öğrenci için yeni imkanlara kapı aralayan bir ülkedir. Bu yönü ile Kanada’da eğitim almak hemen her öğrenci için harika bir fırsattır. Siz de bu fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Kanada liselerinde eğitim almak için seçiminizi yapmak olacaktır.

Kanada’da lise eğitimi kendi standartlarına göre normal zorluk derecesindedir. Ancak öğrencilerin derslerine çalışma konusunda doğru bir yol haritası izlememesi derslerin zor olduğu algısını ortaya çıkarabilir. Siz de bu tür soru işaretlerinde ötürü Kanada’da eğitimin zor olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz anlamına gelir.

Kanada Liseleri Kabul ve Başvuru Şartları

Kanada’da lise eğitimi almak isteyen öğrencilere sunulan en büyük avantaj şüphesiz ki kabul şartlarının çok zor olmamasıdır. Ancak başvuru aşamalarının tamamı dikkatli atılmalıdır. Kusursuz bir eğitim için okul seçimi ve konaklama seçimi doğru yapılmak zorundadır.

Aşağıda yer alan koşullar okullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi almak için lütfen merkezimizle iletişime geçiniz. 

 • Türkiye’de 8. Sınıf öğrencisi olmak
 • Genel not ortalamalarının 70 ve üzeri (100 üzerinden) olması,
 • İngilizce yeterliliği (İngilizce seviyesi düşük olan öğrenciler için hazırlık programları vardır)
 • Okulların ek kabul şartları varsa bu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Kanada Liseleri Kayıt Zamanları Ne Zaman ?

Başvuru Başlangıç Başvuru Bitiş Başvuru Başlangıç Başvuru Bitiş
Her yılın Eylül ayı Haziran ayının sonuna kadar (Kontenjanlara bağlıdır) Her yılın Eylül ayı Aralık ayı

Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en yaşanabilir ve güvenli ülkeleri arasında gösterilen Kanada, saygın eğitim programlarını öğrencilerine sunmaktadır. Aynı zamanda sınavsız öğrenci kabul ediyor olmasıda bir başka tercih nedenidir.

Son yıllarda artan döviz kurlarından dolayı Kanada Dolarının kur avantajından dolayı ekonomik eğitim imkanları sunmaktadır. Eğitim süresi ve sonrasında öğrencilere sınavsız üniversite giriş hakkı tanınması en büyük avantajlar arasında yer almaktadır. Kanada’da lise eğitimi alan öğrencilerin saygın üniversitelere kabul oranları çok daha yüksektir.

Türkiye’de lise eğitimine başlayan öğrencilerin, Kanada liselerine geçiş imkanı bulunmaktadır. 

Kanada Lise Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kanada lise eğitimi başvurusu gerçekleştirmeden önce kişilerin belli evrakları hazırlaması gerekmektedir. Kanada liselerine başvuru yapılırken her adım doğru ve okulların istediği tarzda atılmalıdır. Kanada lise başvurunuzu, Kanada Kültür Merkezinin alanında uzman danışmanlarıyla güvenle gerçekleştirin.

Hazırlanması gereken evraklar aşağıda yer almaktadır:

 • Lise öncesindeki eğitime dair ders notlarınız,
 • Ortaokul mezunu olduğunuzu gösteren diploma,
 • Kanada liselerinde neden eğitim almak istediğinizi anlatan niyet mektubu,
 • Öğretmenleri tarafından yazılmış niyet mektubu,
 • Eğitim süresince maliyetleri nasıl karşılanacağını gösteren banka hesap dökümleri,
 • 18 yaşından küçük öğrencilerin Anne ve Babasının eğitim almasını onayladığına dair belge,
 • Dil bilginizi kanıtlayan evraklar.

Kanada liselerine başvurunuzu Kanada Kültür Merkezi ile güvenle gerçekleştirin. Deneyimli ve tecrübeli ekibiyle ideal liseyi sizin için bulacaktır.

Konaklama Seçenekleri

Kanada’da lise eğitimini tercih eden öğrencileri bekleyen birçok konaklama seçeneği vardır. Devlet liselerinde eğitim almak isteyen öğrenciler çoğunlukla aile yanında konaklamayı tercih etmektedir.Aile yanı konaklama: Öğrencinin pratik yapması, Kanada kültürünü daha yakından tanıması ve daha hızlı adapte olması konusunda büyük destek sağlar. Aile yanında konaklayan öğrenciler eğitim süresi dışında aileyle birlikte Kanadayı gezme ve yeni yerler görme olanağına sahip olurlar. Bu program için aileler özel olarak seçilmekte ve düzenli olarak denetlenmektedir. Devlet kurumları ve okullar tarafından bu hizmeti sağlayabilecek kişiler özel olarak seçilmektedir. Öğrenci Kanada’ya gitmeden önce aileyle iletişime geçerek, tanışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Özel liselerde eğitim alacak öğrenciler için seçenekler daha fazladır. Yine aile yanında konaklama ve yurtta konaklama tercih edilebilir. Kanada yatılı liseler veliler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Öğrencilerin yaşıtlarıyla birlikte konaklaması daha fazla arkadaş edinmesini sağlayabilir. Öğrencilerin arkadaş edinmesi Kanada’ya daha hızlı adapte olmaların sağlayacaktır. Yurt odaları genellikle 1-4 kişi arasındadır. Yurtlar genellikle lise kampüsünün içerisinde, okulu 5-10 dakika mesafedir.

Yemekler tüm konaklama seçeneklerinde mevcuttur. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği genellikle yurtta veya evde yenmektedir. Öğle yemeklerini öğrenciler evden götürebilir, okuldan temin edebilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanada lise eğitimi hakkında merak ettiğiniz birçok soru olduğunu biliyoruz. Merak ettiğiniz soruları sizin için yanıtladık.

Kanada lise diploması Türkiye’de ve dünyada geçerli mi ?

Kanada lise diploması; Türkiye dahil olmak üzere neredeyse tüm ülkelerde tanınır. Öğrenciler mezun olduktan sonra dünyanın farklı yerlerinde sorunsuz eğitim programlarına katılabilirler.

Kanada liseleri güvenli mi ?

Kanada, dünyanın en güvenli ve en yaşanabilir ülkelerinden birisidir. Uluslararası birçok kuruluş tarafından tescil edilmiştir. Kanada liseleri öğrencilere güvenli konaklama ve eğitim imkanı sunar. Öğrenciler özel olarak seçilen aileler yanında ya da okulların kampüsünde yer alan öğrenci yurtlarında kalırlar.

Çocuğum Kanada lise programlarındayken yanında kalabilir miyim ?

Tabi ki kalabilirsiniz. Lise eğitimine katılacak öğrencilerin yaşı biraz daha küçüktür. Yasal vasisi olarak vize başvurusu yapabilir ve eğitim süresince öğrencinin yanında kalabilirsiniz.

Kanada liseleri ücretli mi ?

Evet, Kanada liseleri yabancı öğrenciler için ücretlidir. Ancak! Kanada göçmenlik hakkına sahip olan kişilerin çocukları ücretsiz Kanada liselerine katılabilirler.

Kanada liselerinde burs var mı ?

Evet, Kanada liselerinde burs vardır. Kanada devleti bursları çoğunlukla kendi vatandaşlarına vermektedir.

Kanada devlet liseleri ile özel liseler arasındaki farklar nedir ?

Kanada devlet liseleri daha düşük maliyetlerle öğrencilere eğitim fırsatları sunmaktadır. Özel liselerin eğitim maliyeti biraz daha yüksektir ancak daha fazla imkan sunulur. Eğitim sistemleri ve sunulan eğitim kaliteleri neredeyse aynıdır. Uluslararası öğrenciler çoğunlukla Kanada devlet liselerini tercih etmektedir.

Kanada lise eğitimi kaç senedir ?

Kanada eğitim sistemi eyaletlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Neredeyse tüm eyaletlerde 4 yıllık eğitim süresi vardır.

Kanada liselerine giriş sınavı var mı ?

Hayır, Kanada’da lise kabulleri merkezi bir sınava bağlı değildir. Bunun yerine öğrencilerin başvurusu, değerlendirmesi ve kabulü üzerine gerçekleştirilir.

Kanada’da yatılı liseler var mı ?

Kanada’daki bazı özel liseler öğrencilere yatılı eğitim imkanı sunar. Okul kampüsleri etrafındaki yurtlarda, Kanadalı ve uluslararası öğrencilerle birlikte kalırlar.

Kanada lise başvurumu nasıl yapabilirim ?

Okul kabulleri belli dönemlerde öğrencilerin başvurularına göre değerlendirilmektedir. Doğru okul seçimi eğitim sürecini temelden etkiler. Danışmanlarımızla iletişime geçerek Kanada lise eğitimi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kanada liseleri ile ilgili bilgi almak için aşağıdaki liseleri inceleyebilirsiniz

Kanada Devlet Liseleri Listesi