Kanada üniversiteleri prestijli ve başka hiçbir ülkede sunulmayan avantajlarla eğitim programları sunmaktadır. Kanada üniversitelerini diğer alternatiflerinden ayıran birçok özellik vardır. Pratik odaklı, saygın ve kaliteli eğitim programları sunmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim süresince yarım zamanlı, eğitim sonrasında tam zamanlı çalışma izni sunuyor olması en büyük avantajlarından birisidir. Kanada’da tek bir eğitim sistemi yoktur. Kanada’nın eyalet ve bölgelerine karşılık gelen 13 farklı sistemden bahsedebiliriz. Kanada üniversite kabul şartları okullara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

En İyi Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversitelerinde çalışarak eğitim alma fırsatı öğrencileri bekliyor!

Neden Kanada Üniversiteleri ?

Neden Kanada Üniversiteleri ?

Kanada Üniversiteleri Kabul Şartları

Kanada üniversite kabul şartlarını etkileyen en önemli faktör; Katılım sağlamak istediğiniz bölümdür. Sosyal Bilimlerle, Fen Bilimlerinin kabul şartları birbirinden hayli farklıdır.

 • Önde gelen üniversiteler için ortalamanızın 80 ve 80’in üzerinde olması büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • IELTS yada TOEFL sınavlarından başvurulacak programa göre bir skor elde etmek gerekmektedir. (Kanada Dil Okulu PATHWAY programlarına katıldığınız takdirde sınava girmenize gerek kalmaz.)
 • Birçok bölüm AP yada IB dersleri şartı koşabilir.
 • Okullar hangi bölümde eğitim alacağınıza bakmaksızın başvurularda CV istemektedir.
 • Bazı bölümlerde Portfolyo hazırlamanız gerekmektedir.
 • Resmi Transkript ve Diploma
 • Kanada Yüksek Lisans programlarına başvuracak öğrencilerden sağlam referans mektupları talep edilmektedir.

Kanada Devlet Ve Özel Üniversiteleri

Kanada’da birçok ülkede olduğu gibi devlet ve özel üniversiteler vardır. Kanada devlet üniversiteleri ile özel üniversiteler arasında büyük farklılıklar yoktur. Bu yüzden uluslararası öğrenciler çoğunlukla Kanada devlet üniversitelerini tercih etmektedir.

 • Öğrenim Ücretleri: Özel üniversiteler, devlet üniversitelerine kıyasla daha yüksek maliyete sahiptir. Yıllık ortalama 15.000 CAD ile 25.000 CAD arasındaki ücretlerle eğitim programları sunmaktadır.
 • Sınıfların Kalabalığı: Özel üniversitelerin sınıf yoğunluğu daha düşüktür. Ancak devlet üniversiteleri kalabalık değildir.
 • Kariyer Fırsatları: Kanada üniversiteleri tüm dünyada büyük saygınlığa sahiptir. Şirketlerle yapılan anlaşmalarla birlikte staj veya birçok farklı kariyer imkanı öğrencilere sunulmaktadır.

Kanada Üniversite Fiyatları Ne Kadar ?

Aşağıda yer alan Kanada üniversite fiyatları örnek olması amacıyla eklenmiştir. Güncel ücretleri öğrenmek için 0212 252 90 35 numarası ile irtibata geçebilirsiniz.

CAD: Kanada Doları

Üniversite İsmi Lisans Ücretleri
University of Toronto  43,000 – 52,000 CAD
McMaster University  20,000 – 26,000 CAD
University of British Columbia  30,000 – 35,000 CAD
University of Alberta  20,000 – 24,000 CAD
Simon Fraser University  21,000 – 28,000 CAD
Thompson Rivers University  14,500 – 19,000 CAD
University of Manitoba  13,000 – 17,000 CAD
Brock University  22,000 – 29,000 CAD
York University  24,000 – 30,000 CAD
University of Victoria  19,000 – 29,000 CAD
McGill University  27,000 – 30,000 CAD
Waterloo University  30,000 – 33,000 CAD
Wilfrid Laurier University  21,000 – 23,000 CAD
Carleton University  24,000 – 28,000 CAD
Sheridan College  18,000 CAD
Niagara College  12,500 CAD
Seneca College  14,000 – 16,000 CAD
Humber College  15,500 – 18,000 CAD
Fanshawe College  15,000 CAD
Eğitim Standartları Yüksek Mi ?

Eğitim Standartları Yüksek Mi ?

 Kanada Üniversite Bölümleri

Kanada üniversite bölümleri birçok farklı alana ayrılmaktadır. Aşağıda yer alan Kanada üniversite bölümleri en popüler olanlarıdır.

 • Mimarlık
 • Mühendislik alanları
 • Mekatronik
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilişim Sistemleri ve Yazılım (Computer Science)
 • İşletme
 • Ekonomi, Ekonometri, (Economics, Quantitative Economics)
 • Sosyal Bilimler – Psikoloji – Sosyoloji
 • Biyoloji, Biyomedikal, Biyoteknoloji
 • Uzay – Uçak Müh.
 • Sanat
 • Tasarım
 • Görsel Sanatlar

Kanada Üniversiteleri Başvuruları Ne Zaman ?

Kanada üniversitelerine başvuru işlemleri en az 3-4 ay öncesinden gerçekleştirilmelidir. Kanada üniversite bölümlerine kabul edilmek için okulla birçok görüşme yapılması gerekmektedir.

Kanada'da Eğitim Sonrası Göçmenlik Var Mı ?

Kanada'da Eğitim Sonrası Göçmenlik Var Mı ?

Kanada Çalışarak Eğitim Alın!

Kanada’da Eğitim Aldıktan sonra Kanada Vatandaşı Olmak artık daha kolay. Kanada Göçmenlik bakanlığı her sene mezuniyet sonrası Kanada’ya uyum sağlanması çerçevesinde mezuniyet sonrası göçmen alımı programını başlatmıştır.
Kanada ‘da Kolej, Üniversite ,Master yada Doktora Eğitimini tamamlayan öğrencilerin Kanada’da eğitimleri sonrasında  öncelikle Kanada’da oturum hakkına sahip olarak kanada Vatandaşı olabilmektedir. Bu programın adının   Canadian Experience Class denilmekte  ve Kanada Devleti bu program ile Kanada’ya eğitim amaçlı gelecek öğrencilerin hem istihdam yaratacağını  hemde ülkenin ihtiyacı olan göçmenlik programına katkı sağlayacağından göçmenlik başvurularını kabul etmektedir.  Bu  program bütün üniversite eğitimi alan öğrencileri kapsamakta olup bu programın Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler içinde gelecekteki yaşamlarında  büyük avantaj yaratmaktadır.  Programın başlangıcında öğrenciler ilk etapta eğitimleri süresinde part-time çalışma hakkına sahip olmakta ve Okul bittikten sonra öğrenciler tamamladıkları eğitim programının süresine göre  1 ile 3 Yıl arası çalışma izini alarak uluslararası iş deneyimine sahip  olmaktadır. Günümüzde Türk Öğrencilerin uluslararası alanda eğitim almış ve iş deneyimine sahip olmaları gerek Kanada içinde gerekse Türkiye’de büyük avantaj yaratmaktadır. Kanada’da Sağlanan Eğitim ve İş deneyimi sonrasında Kanada Devleti ülkesine gelen nitelikli öğrencileri uyguladığı program çerçevesinde ülkeye kazandırmak için önce oturum sonrasında ise vatandaşlık haklarından yararlandırarak var olan göçmenlik programını geliştirerek Kanada’da eğitim alan kişilere yönelik göçmenlik programını devam ettirmektedir.

 

Özetle Kanada Devleti  Kanada’da üniversite eğitimi sonrasında  ( Kolej, Üniversite-Post Graduate-Master-Doktora) öğrencilere eğitim alırken part-time çalışma hakki vermekte  ve sonrasında 3 yıla kadar full-time çalışma hakkı vererek  okul bitiminden sonra 1 yıl çalışan  öğrencilere öncelikle oturum hakkı sonrasında ise Kanada Vatandaşı olma yolunda kapıları açmıştır.

Kanada’da Yaşam Ve Konaklama Masrafları Ne Kadar ?

Kanada üniversitelerinde eğitim süresince yarım zamanlı çalışma izniniz olduğu için eğitim masraflarınızın büyük bir bölümünü karşılama gibi bir şansa sahip olacaksınız.

Şahsi ve sosyal harcamalar için net bir rakamdan bahsedebilmek mümkün değildir. Özellikle öğrencilerin harcama davranışları bu noktadaki en önemli etkendir.

Öğrenciler için ortalama 500-700 CAD arasında bir rakamdan bahsetmek mümkündür. *Masrafların içerisinde konaklama ve faturalar dahil değildir!

Konaklama masrafları ve seçenekleri aşağıda yer almaktadır.

Kanada Üniversitelerinde Konaklama Seçenekleri Nelerdir ?

En önemli aşamalardan biriside şüphesiz konaklama seçenekleridir. Bu konuda Kanada üniversiteleri, öğrencilere birçok farklı seçenek sunmaktadırlar.

Sunulan bu seçeneklerin tamamı güvenilir ve konforludur. Ancak sunulan imkanlara göre maliyetleri değişiklik gösterir.

Konaklama seçiminiz maliyeti etkileyecek en önemli etkendir. Maliyetlerin her şehre hatta lokasyona göre dahi değişiklik gösterebileceğini unutmamakta fayda var. Şehir merkezine yaklaştıkça maliyetler artmaktadır

 Aile Yanında Konaklama: en sık tercih edilen yöntemdir. Kanada devleti ve eğitim alacağınız kurumun anlaşmalı olduğu bir ailenin oda kiralamasıdır. Genellikle sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir. Bu kültüre sahip olmamızdan dolayı öğrencilerin yadırgadığı oluyor. Ancak orayı pansiyon olarak kabul edebilirsiniz. Ortalama aylık maliyet akşam yemeği dahil 700-900 CAD aralığında değişiklik göstermektedir.

 Ev Kiralama: Tercih edilen ancak en masraflı yöntemler arasında yer almaktadır. Kiralayacağınız evlerin ücretini değiştiren en önemli faktör; Şehir merkezine olan uzaklığıdır. Aşağıdaki listede şehirlere göre ortalama ücretler yer almaktadır. Ancak bu ücretlerin altında veya üzerinde olabilir.

 • Toronto – CAD $1,900
 • Vancouver – CAD $1,950
 • Ottawa – CAD $1,300
 • Montreal – CAD $1,050
 • Edmonton – CAD $1,500
 • Calgary – CAD $1,600

Yurtta Konaklama: Bir başka alternatiftir. Sizler gibi uluslararası öğrencilerin kaldığı bu yurtlar: İnsanları daha yakından tanımak, arkadaş edinmek için biçilmiş kaftandır. 750-2000 CAD aralığında değişiklik göstermektedir. Tabi buradaki şehirler ve merkeze olan uzaklık en önemli faktörlerden birisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanada üniversiteleri hakkında merak ettiğiniz birçok soru olduğunu biliyoruz. Merak ettiğiniz tüm soruları sizin için yanıtladık.

Kanada üniversiteleri sonrasında göçmenlik ve çalışma iznim var mı ?

Kanada üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler; Eğitim süresince haftalık 20 saat yarım zamanlı, eğitim sonrasında tam zamanlı çalışma iznine sahiptir. Sürecin ardından Kanada göçmenlik başvurusu yapabilirler.

Kanada üniversitelerinde çalışarak eğitim alabilir miyim ?

Kanada üniversitelerinin öğrencilere sunduğu en büyük avantajlardan biriside eğitim süresince verilen yarım zamanlı çalışma iznidir. Öğrenciler eğitim süresince haftalık 20 saatlik çalışma iznine sahip olacaktır. Alacakları minimum ücret, Kanada vatandaşları ile aynı seviyededir.

Kanada üniversite ücretleri ne kadar ?

Kanada üniversite fiyatları katılım sağlayacağınız okula ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Yıllık ortalama 14.000 Kanada Doları ile 25.000 Kanada Doları arasında farklılık göstermektedir.

Kanada üniversitelerinin YÖK denkliği var mı ?

Kanada üniversiteleri listesine baktığımızda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında birçok okul görebiliriz. 50’yi aşkın üniversitenin doğrudan YÖK denkliği vardır.

Kanada üniversite bursu alabilir miyim ?

Öğrencilerin başvurularına göre yanıt verilmektedir. Üniversite bursları için standart şartlar yoktur. Bunun yerine öğrencilerin başarıları ve geçmişleri dikkate alınarak burs verilebilir.

Kanada üniversite kaç yıl sürer ?

Bu süre katılacağınız bölüme bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Birçok bölüm için 4 yıldır.

Kanada üniversitelerine yatay geçiş yapabilir miyim ?

Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrenciler, derslerinin uygunluk durumuna bağlı olarak Kanada üniversite programlarına yatay geçiş yapabilirler.

Kanada üniversitelerine nasıl başvuru yapabilirim ?

Üniversitelere katılmak isteyen öğrencileri bekleyen bir süreç vardır. Her üniversite belli dönemlerde başvuruları açar. Öğrenciler bu dönemlerde başvurularını gerçekleştirmelidir. Başvuru ve kabul sürecinin ardından vize süreci devreye girmektedir. Kanada öğrenci vizesi başvurusu: Gelen üniversite kabul mektubu ve talep edilen evraklarla yapılır. Bu sürecin ardından öğrenciler Kanada’daki eğitim hayatlarına başlayabilirler.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Şimdi Bilgi Formunu Doldurun: Kanada Üniversiteleri Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin.

Kanada Üniversiteleri Listesi

Kanada üniversiteleri listesi aşağıda yer almaktadır.

Alberta Üniversiteleri

British Columbia Üniversiteleri

Manitoba Üniversiteleri

New Brunswick Üniversiteleri

Newfoundland and Labrador Üniversiteleri

Nova Scotia Üniversiteleri

Ontario Üniversiteleri

Prince Edward Island Üniversiteleri

Quebec Üniversiteleri

Saskatchewan Üniversiteleri

Yukon Üniversiteleri

Kanada’daki Özel Üniversiteler