İçindekiler

Kanada göçmenlik başvurusu yapmak hemen herkes için oldukça değerli bir girişimdir. Çünkü Kanada gerek ekonomisi gerekse de eğitim standartları ile dünyanın en çok dikkat çeken ülkelerinden bir tanesidir.

Kanada, dünyanın en çok göçmen alan ülkelerinden bir tanesi olurken pek çok insanın kafasındaki soru işareti de “Nasıl göçmen olurum?” Siz de bu soruya cevap bulmak ve en başarılı Kanada göçmenlik sürecini yaşamak istiyorsanız doğru bir başvuru süreci yürütmelisiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada’ya göç etmek isteyen kişileri bekleyen birçok seçenek vardır. Ancak Kanada’ya göç etmek için karşılamanız gereken belli şartlar var. Kanada göçmenlik testinden istenilen puana sahipseniz Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru gerçekleştirilirken en önemli adımlardan biriside doğru kategoride başvuru gerçekleştirmektir.

Kanada göçmenlik başvurusu gerekli formların doldurulmasıyla başlanmaktadır. Sonrasında istenilen belge ve evrakların sunulmasıyla devam edilmektedir. Başvuru ve kabul süreçleri 6 ay ile 2 yıl arasında farklılık göstermektedir.

 

Kanada Göçmeni Nasıl Olunur?

Başvuru yapmak isteyen kişiler için birçok seçenek vardır. Özellikle Express Entry ve Eyalet Adaylığı programları sıklıkla tercih edilmektedir. Doğru değerlendirme ve doğru kategoriye başvurduğunuz takdirde sürece bir adım önde başlayabilirsiniz.

1. Express Entry

2015 yılı Ocak ayında yürürlüğü giren ve şuana kadar en gelişmiş göçmenlik sistemlerinden birisi olarak karşımıza çıktı. Sistem: Gerçekleştirilen başvuruların ortak bir havuzda toplanmasını sağlamaktadır. Express Entry adayları profil bilgilerine göre değerlendiren Kapsamlı Sıralama Sistemi (CRS) üzerine inşa edilmiştir. Aşağıdaki koşullar Kanada göçmenlik puanınızı etkileyen en önemli faktörlerdir.

 • Beceriler ve iş deneyimi.
 • Eğitim seviyesi,
 • İngilizce ve / veya Fransızca bilgisi,
 • Başvuru sahibinin eşinin veya  partnerinin dil yeteneği ve eğitimi.
 • İş teklifi veya davetiyesi,
 • Daimi ikamet için bir eyalet programının mevcudiyeti,
 • Başvuru sahibinin şahsi yetenekleri/iş hayatına katkısı.

Express Entry başvurmak isteyen kişilerin sıklıkla başvuru yaptığı seçenektir.

2. Eğitim Sonrasında Göçmenlik

Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştirecek kişiler için en iyi seçenektir. Puanlama sürecinde en önemli katkıyı “Kanada deneyimi” kazandırmaktadır. Kanada üniversiteleri, Kanada kolejleri veya Kanada yüksek lisans programlarında eğitim alan öğrenciler sürece bir adım önde başlayabilir.

Bunun yanı sıra Kanada’da eğitim alırken yarım zamanlı, eğitim sonrasında tam zamanlı çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Kanada Kültür Merkezi, Kanada’da eğitim alanında uzman bir kuruluştur. Kanada’da eğitim hakkında merak ettiğiniz sorulara Kanada Kültür Merkezi ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hangi Meslekler Göçmen Olabilir ?

Hangi Meslekler Göçmen Olabilir ?

3. Kanada Yatırımcı Göçmenlik

Kanada yatırımcı göçmenlik seçeneği ile de Kanada’da göçmen olmayı başarabileceğinizi biliyor muydunuz? Birbirinden farklı seçenekleri bulunan ancak her biri oldukça özel imkanlar sağlayan bu göçmenlik başvurusu sürecine daha yakından bir göz atalım.

Yatırımcılar

Yatırımcı Göçmen Programı deneyimli kişileri ve sermayeyi Kanada’ya çekmeyi amaçlar. Yatırımcıların iş tecrübelerinin olması, en az 800,000 $CAD tutarında varlıkları olması ve 400,000 $CAD tutarında bir yatırım yapmaları gerekmektedir.

Müteşebbisler

Müteşebbis Programı, Kanada’da şirket sahibi olacak ve şirketi faal bir şekilde yönetecek, Kanada ekonomisine katkıda bulunacak ve istihdam yaratacak tecrübeli insanları çekmeyi amaçlar. Müteşebbislerin iş tecrübelerinin olması, en az 300,000 $CAD tutarında varlıkları olması ve Kanada’ya geldiklerine bu koşullara sahip olmaları gerekmektedir.

Kendini İstihdam Edenler

Kendini istihdam edenlerin kendi işlerini kurma niyetleri ve kabiliyetleri olmalıdır. Bu kişilerden Kanada’nın kültürel veya sosyal hayatına katkıda bulunmaları beklenmektedir. Kanada’da bir çiftlik satın alarak veya işleterek veya sanatsal faaliyetlerde bulunarak (Aktörler,Fotografcılar,Atletler) kendi istihdamlarını yaratabilirler.

4. Girişimciler Veya İş İnsanları İçin Göçmenlik Şansı

Kanada büyük ekonomisiyle girişimciler ve iş insanlarını cezbetmektedir. Eğer Kanada hükumetini ikna edeceğiniz bir fikriniz varsa en iyi Kanada göçmenlik seçeneklerinden birisidir.

 • 300.000 $ net değerinde kişisel ve ticari mülke sahip olmak
 • En az bir Kanada vatandaşı çalışan,
 • Bu alanda en az üç yıl iş yapmak.
 • Çiftçiler için belli kolaylıklar vardır.

5. Atlantic Immigration Pilot Programı

Atlantic Immigration Pilot Programı 4 eyaleti kapsamaktadır. Diğer eyaletlere kıyasla çok daha avantajlı puan sistemine sahip olması ve beklentilerin biraz daha düşük olması Kanada göçmenlik programına katılmayı düşünen öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir.

Atlantic Immigration Pilot Programı Dahilindeki Eyaletler: 

 • New Brunswick
 • Newfoundland and Labrador
 • Nova Scotia
 • Prince Edward Island

Kanada Göçmenlik Değerlendirmesi Nasıl Yapılır ?

Kanada Göçmenlik Vizesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Kanada Oturum Vizesi Nasıl Alınır ?

Kanada’da Eğitim Sonrası Göçmenlik

6. Bilişim Uzmanları İçin: BC Tech Pilot

BC Tech Pilot programı özellikle bilişim sektörü profesyonelleri için en iyi seçeneklerden birisidir. BC Tech Pilot adaylarının Kanada’dan iş daveti alması süreç için oldukça büyük bir avantajdır.

7. International Experience Canada ile Göçmenlik

International Experience Canada (IEC) programı, geçici olarak Kanada’da yaşamak ve çalışmak isteyen gençlere açıktır. Katılmaya uygun 36 ülkeden birinden  18 ila 35 yaş arasındaki gençler artık bir profil oluşturabilir ve eğer bunlar seçtikleri kategori veya kategoriler için ülkelerinin aday havuzuna dahil edilmeye uygundur. Geçici ikametinizden sonra, IEC’yi kalıcı ikamet yoluna dönüştürebilirsiniz.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Tipi Fark Eder mi?

Kanada’da gerçekleştireceğiniz başvuru tipinin oradaki statünüz üzerinde farklı olup olmayacağına dair önemli detaylar vardır. İnsanların kafasındaki temel sorulardan bir tanesi de Kanada’da göçmenlik başvur tipinin önemli olup olmadığıdır.

Kanada’da gerçekleştirdiğiniz göçmenlik başvurusu şekli ne olursa olsun kabul aldığınızda Kanada’da göçmen olarak addedilirsiniz. Bu nedenle yatırımcı, öğrenim sonrası göçmen veya diğer göçmenlik türlerinden herhangi birisine başvurunuzu yaparak süreci sonlandırabilirsiniz. Süreç sonunda sizi bekleyen göçmenlik onayı ile Kanada’da kalite bir yaşama kapı aralayabileceksiniz. Siz de tüm bu serüveni başarılı bir şekilde sonuçlandırmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Kanada göçmenlik başvuru sürecinde yukarıdaki bütün detayları izlemek olur.

Kanada 2025 Yılına Kadar 1,5 Milyon Göçmen Kabul Edecek!

Kanada, iş gücü kıtlığını hafifletmek ve yaşlanan iş gücünü dengelemek amacıyla harekete geçti. Kanada Göçmenlik, Mülteci ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser yaptığı açıklamada, Başbakan Justin Trudeau’nun hükümetinin 2023’te 465 bin, 2024’te 485 bin ve 2025’te 500 bin olmak üzere toplam 1 milyon 450 bin göçmenin ülkeye kabul edilmesinin hedeflediğini aktardı. Söz konusu göçmenlik hedefi ile Kanada nüfusunda yüzde 4’lük artış bekleniyor. Kanada’nın daha fazla insana ihtiyacı olduğunu aktaran Fraser, “Göç bizim yaptığımız bir şey değil. Biz kimiz?” ifadelerini kullanarak, “Bu yılın göçmenlik planı, işletmelerin ihtiyaç duydukları işçileri bulmalarına yardımcı olacak, Kanada’yı uzun vadeli başarımıza katkıda bulunacak bir yola sokacak. Şiddet, savaş ve zulümden kaçan savunmasız insanlara yönelik önemli taahhütlerde bulunmamıza izin verecek” dedi.

Kanada Göçmenlik Başvurusu İçin Neler Gereklidir ?

Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Nitelikli Göçmenlik

Ekspres Entry Nedir?

Yeni Göçmenlik niyet beyanı başvuru sahiplerinin referanslarını (eğitim, iş deneyimi, nitelikler, vs.) belgeledikleri ve hızlandırılmış işlem süreci sağlayan bir ülke içerisinde çalışma ve yaşama niyetlerini açıklamalarını sağlayan bir göçmenlik programıdır. Kanada’nın niyet programı beyanı, Ekspres Entry, ilk olarak Yeni Zelanda içerisinde geliştirilmiş ve yakın zamanda Avustralya tarafından benimsenmiş olan benzer bir modelden ilham almıştır.

Ekpres Entry büyük bir merkezi kurum aracılığıyla iş başvurusunda bulunurken kıyaslanır, Kanada, sonrasında başvuru sahibinin özgeçmişini ve referanslarını daha küçük kurumlara ibraz eder, Kanadanın İlleri ve iş verenleri gibidir.

Kanada Express entry Program Nasıl İşlemektedir?

Kanada Ekspres Entry Sistemi kapsamında, bir başvuru alındıktan sonra ilgili bir «seçici» tarafından incelenmesi ya da seçilmesi için bir aday havuzu ya da veritabanına giriş yapılacaktır.  Ekspres Giriş 5 bölüme ayrılabilir:

 1. İlk olarak, tüm potansiyel adaylar yeteneklerini ve niteliklerini tanımlayan çevrim içi öz geçmiş formu ile çevrim içi platformu kullanarak Ekspres Giriş profili oluşturabilirler. Tüm Ekspres Giriş profilleri İngilizce ve/veya Fransızca dilindeki yeterlikleri, eğitimleri, Kanada iş deneyimleri (mevcut ise), ve Kanada içerisinde adayın başarılı olacağına işaret eden diğer faktörler dahil çeşitli faktörlere dayalı bir sistemde diğer başvuru sahipleri ile sıralanacaktır.
 2. Kanadalı bir iş verenden iş teklifi almadan program için başvuruda bulunan başvuru sahipleri yeni güncellenen Kanada İş Bankası ile kayıt yaptırması gerekmektedir. İş Bankası bireylerin referanslarını gönderebileceği ve Kanadalı iş verenlerin onlara iş teklif edebilmesi için pozisyon gerekliliklerini karşılayan işçiler için bir başvuru sahibini arayabileceği bir platformdur.
 3. Sistem içerisindeki her profil değerlendirildikten sonra, federal ekonomik programı kriterlerini karşılayan adaylar Ekspres Giriş için aday havuzuna yerleştirilecektir.
 4. Eğer başvuruları İş Bankası aracılığıyla bir işveren tarafından seçilmiş ise, başvuru sahibi için «Başvuru Davetiyesi» düzenlenecektir ve daimi ikametgaha başvurmak için 60 güne sahip olacaktır.
 5. Başarılı aday sonrasında Federal Skilled Worker programı (FSW), Federal Nitelikli İşçi Göçmen programı (FST), Kanada Experience Class  (CEC) kapsamında  ya da Provincial Eyalet Aday Programları (PNP) aracılığıyla daimi ikametgah için başvurabilir. Başvuru yapmak için bir davetiye sunulduktan sonra başvuru sahiplerinin başvurdukları programın kriterlerini karşılamaları gerekmektedir.  Daima ikametgah için tüm başvuru süreci çevrim içi olarak cic.gc.ca sitesinden gerçekleştirilecektir.

Bir birey Başvuru Davetiyesi (ITA) aldıktan sonra, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC) bu başvuruları altı ay ya da daha sürede işleme almayı vaat etmektedir.

Kimler Express Entry programına başvurabilir?

Ekpres Entry programı kapsamında herkes başvuru yapabilecektir. Diğer pek çok göçmenlik programı ile uygun mesleklerin açık bir listesi üzerindeki bir meslek için deneyim sahibi olmaktansa, Ekspres Giriş her hangi bir meslek listesine sahip olmayacak ve başvuru sahipleri hangi sektör ya da meslekten olduklarına bakılmaksızın etkili referanslarını ibraz edebilecekler.

Kanada’nın yabancı işçiler için iş olanağı olmayan en popüler göçmenlik programı Federal Nitelikli Çalışana  (FSW) uygun meslek akımıdır. Sadece sınırlı sayıdaki başvuru sahipleri (her uygun meslek için maksimum 1,000) başvurabilir ve son 10 yıl içerisinde 50 uygun meslek içerisinden en az birinde iş deneyimine sahip olmalıdır. Kanada 50’den fazla meslekte işçiye gereksinim duymaktadır ve listede bulunmayan mesleklerden pek çok kişi Kanada’nın ekonomisi ve iş gücünden yararlanacaktır.

Kısıtlayıcı FSW programından farklı olarak, yeni Ekspres Giriş programı tüm mesleklerden kişilerin küçük bir listede dahil olan meslekler için daha fazla şansı olanlara göre varoluşunu kısıtlamadan başvuru yapabilmelerini sağlamaktadır.

İlave olarak, Ekspres Giriş FSW programı dahil, pek çok Kana göçmenlik programlarında bahsi geçen başvuru başlıklarını içermeyecektir.  İşleme alınmaya kabul edilen başvuru sahiplerinin sayısında bir başlık olmaksızın başvuru sahipleri programın kapanacağı ya da başvuruları tamamlanmadan süresinin dolacağı korkusu olmadan daima Ekpres Giriş için başvuru yapabileceklerdir.

Ekspres Entry Programının Yararları Nelerdir?

Güvenilir, Geçerli Referanslar

Yeni Ekspres Giriş programı ayrıca başvuru sahiplerinin CIC ‘ ın varolan yapısı içerisindeki aynı referanslar ile uyumlu olması için çalışılan etkili referansları üzerine odaklanmaları ve vurgulamalarını sağlamaktadır.  Mevcut göçmenlik programları başvuru sahiplerinin iş deneyimlerini ve niteliklerinin var olan meslekler ile nasıl eşleşeceğini çözmeye çalışırken, Ekspres Giriş programı başvuru sahibinin deneyimini, yeteneklerini ve niteliklerini en iyi şekilde vurgulayan bir profilin oluşturulmasına olanak sağlamaktadır.  Geçtiğimiz on yıl boyunca ilgili bir kategori ile uyumlu olmaya çalışmadan ve açıklamadan başvuru sahipleri ilgili yeteneklerini ve meslekler arasındaki deneyimleri vurgulayan bir başvuru oluşturabileceklerdir.  Başvuru sahibi profillerinde ilgili yeteneklerinin geniş bir dizilimini dahil etme özgürlüğüne sahip olduğundan, her başvuru sahibinin göçmenlik memurlarının anlayışını geliştirerek, Kanada işçi piyasasında gerçekleştirmek istedikleri yansıma için başvurularının en doğrusu olduğunu sağlayabilirler.

Örnek olarak, FSW programı için uygun meslekler listesinde, 5 IT atama belirir fakat IT Müdürü belirmez. Eğer birisi 9 yıl süreyle bir IT Müdürü olmuşsa, fakat geçmişte bir programcı olarak çalışmışa, Programcılık mesleği kategorisi kapsamında başvuru yapabilmek için programcı olduklarında 9 yıl önceki deneyimlerini belgelendirmeleri gerekmektedir. Kanada çok değerli bir IT müdürü alabilir fakat IT Müdürü sadece dokuz yıl önceki programcılık deneyimiyle başvuru yapabilecektir. Eğer aynı IT Müdürü 11 yıl çnce sadece bir programcı olmuşsa, mevcut program kapsamında başvuru yapabilmesi opsiyonel olmayabilir.

9 yıl öncesindeki deneyimi hükümsüz olabilir ve önceki programcı o alanda çalışmak istemeyebilir. Ekspres Giriş programı kapsamında aynı IT Müdürü mevcut işi ve yetenekleri üzerine başvurusuna odaklanabilir. Eğer IT Müdürü mevcut yeteneklerine dayanılarak seçilmişse, yeni İline ve iş verenine daha iyi katkı sağlayabilir ve Kanada’ya geldikten sonra seçildiği alan gerçekten yeteneklerini kullanabilecektir.

Ekspres Girişin yararı başvuru sahiplerinin başvurularıyla en yakın hissettikleri her türlü referansı ve nitelikleri özgürce ve hem de başvuru sahibinin aday havuzunda yüksek bir sıralamaya sahip olmasını sağlayacak yetenekleri ve deneyimi dahil edebilmeleridir.

Zamanlamaya Değil, Kaliteye Odaklanmak

FSW programının uygunluk gerekliliklerini karşılayan başvuru sahipleri bile başvurularını ibraz etmek için acele etmelidirler, FSW başvuruları tarihsel olarak ilk gelen işlenmektedir, ilk gelene ilk hizmet. Geçen yıl sadece uygun meslek için 300 başvuru kabul edilmiştir. Eğer bir başvuru sahibi bir programın açılmasını ya da uygunluk listesinin duyurulmasını beklemişse, ki genellikle program açılmadan bir kaç gün öncesinde olur, başvuru sahibi dil testini gerçekleştirmek, referanslarının değerlendirilmesi ve belge toplamak için çok geç kalmış olabilir. Mevcut FSW programı kapsamında bile, her meslek için 1000 başvuru kabul edildiğinden popüler meslekler çok çabuk tükenebilir. Bu en iyi başvuru sahiplerinin her zaman başvurularının incelenememesi durumunu oluşturur.  Örnek olarak, Uzman Hekim kategorisindeki 1001. başvuru sahibi dünyadaki en iyi hekim olsa bile, mevcut sistem kapsamında başvurusu işleme alınmayacaktır.

Yeni Ekspres  Entry Giriş sistemi kapsamında, sınırsız bir başvuru sahibi sayısı ve kalitesi ilk gelene ilk hizmet gibi mevcut minimum gereklilikten ziyade belirgin olarak daha önemli bir rol oynayacaktır.  Ayrıca, başvurular talep arttıkça seçilecektir.  Bu ilk ibraz edilen başvurunun her zaman sonraki aylarda ibraz edilen daha iyi bir başvurudan üstün olamayacağı anlamına gelmektedir. Ekspres Giriş kapsamında, iş verenler ve iller en iyi doktorları, IT müdürlerini, vs. ilk ibraz edilen dosyalar arasında onları cezalandırmadan seçebilecektir.  Kanada’nın Vatandaşlık ve Göçmenlik Departmanı Bakanı Chris Alexander Ekspres Giriş programının pasif olarak tüm başvuru sahiplerini bir sıraya dizmektense, Kanada içerisinde ekonomik açıdan başarılı olabilecek adayları seçeceğini belirtmiştir.

Yenilikçi Sistem:Sonucu Önceden Tahmin Etmek için Daha Az Beceri

Programın bir eleştirisi her hangi mevcut bir program kapsamında bulunanlardan ziyade Ekspres Giriş kapsamında bulunan başvuru sahipleri için daha büyük bir belirsizliğin bulunmasıdır.

Mevcut durumda, iş olanağı olamadan Kanada göçmenliği için başvuruda bulunanlar, başvuruda bulunmadan önce göçmenlik için hangi kriteri karşılamaları gerektiğini bilirler: gereklilikleri karşılamak, belirli bir meslekte çalışmak, standartlaştırılmış bir dil testinden minimum bir skor elde etmek, vs.  Yeni Ekspres Giriş sistemi kapsamında, başvuru sahiplerinin referanslarını Kanada hükümetine belgeleyecekleri ve ibraz edecekleri görülmektedir, fakat sadece başvuruları bir İl ya da Kanada içerisindeki bir iş veren tarafından seçilmiş ise daimi ikametgah için başarılı olmuş ve elde etmişse.

Yukarıdaki eleştiri güncel programlar kapsamında bile başvuru sahiplerinin bir başlığın ulaşılabileceği ya da bir göçmenlik ofisi görevlisinin başvurusunu red etme kesinliğini önceden göremez.  Eğer bir başvuru sahibi CIC websitesini kontrol eder ve FSW programı kapsamında meslekleri için 800 başvurunun kabul edildiğini görürse, deneyebilirler ve başvurularını ibraz ederler. Daha sonra ilave olarak 200 başvurunun gönderildiğini fakat dikkate alınmadığını ya da incelenmediğini görürler ve onların ret edildiğini görünce şaşırırlar. Göçmenlik için başvurmak kesin  geçiş notunun önceden gönderilip gönderilmediği konusunda daima belirsizlik ve risk içerme eğilimindedir.

İlave olarak, Ekspres Giriş programı kapsamında, başvuru sahiplerinin başvuruları işleme alınırken uzun süre beklemeleri pek muhtemel değildir.  Kanada’nın pek çok göçmenlik programı fazlasıyla uzun sürelere sahip iken ve belirgin biçimde başvuru sahipleri için belirsizlik oluşturduğundan Ekspres Giriş yığılmaları önlemek için prosedürler oluşturmuştur.  Eğer bir başvuru sahibi bir yıl sonra daimi ikametgah için başvuru davetiyesi almamışsa, başvurusu sistemden çıkarılmış olabilir ve başvuru sahibi yeteneklerini ve niteliklerini daha iyi yansıtacak yeni bir başvuru  ile yeniden başvuru yapma şansına sahip olacaktır.  Federal hükümet başvuruların altı ay içerisinde işleme alınacağını öngörmektedir.

Ekspres giriş başvurusu için hazırlanmak

Programın nihai detayları açıklanmadan önce bile, Ekpres Giriş programı ile Kanada göçmenliği için hazırlık yapan  başvuru sahipleri için olası pek çok kriter bulunmaktadır. Başvuru sahipleri referanslarını alarak ve yeterliliklerini belgeleyerek özgeçmişlerini güncelleyere başlayabilirler. Kanadanın güncel göçmenlik gerekliliklerine bakarak başvuru sahipleri Ekspres Giriş kapsamında yararlı olabilecek dokümantasyonların bazıları için öngörüde bulunabilecektir.

Aşağıdakiler Ekspres Giriş ya da diğer Kanada göçmenlik kategorisine katılabilecek başvuru sahipleri için olası adımlardan bazılarıdır.

 • IELTS: Daimi İkametgah vizesine yol açan neredeyse her göçmenlik akımı için gerekli olan bir dil testi Birinin dil yeterliliğini belgelendirmek, onların göç etmelerine yardımcı olabilir, ve hatta Ekspres Giriş için IELTS gerekli değilse skor hala başvuru sahibini potansiyel bir iş veren için İngilizce dilini nakletmek için yardımcı olabilir.
 • Yeterlilik Değerlendirmesi: Mevcut FSW programları kapsamında, yabancı diplomalar için  Kanada içerisinde denklik verilmektedir. Yeterlilik Değerlendirmesi, Kanada içeriisndeki alanlarında uzmanlaşma ya da sertifikasyon almaya doğru önemli bir ilk adım olabilir.
 • Özgeçmiş ve referans mektupları: Pek çok kişi güncel bir öçzgeçmişe sahip değil ve iş verenlerinden refereans mektupları istememektedirler. Bir öz geçmişi güncellemeye ve düzenlemeye başlayın  hem de Kanadada iş aramak ya da göç etmek için hangi referansların yararlı olacağını belirlemeye çalışmaya başlayın.

Sistem içerisindeki mevcut başvuruları ya da bekleyen bir işlemin açıldığında Ekspres Girişe transfer edilmeyeceğini dikkate almak önemlidir ve her başvuru başvuru başlıklarına dayanılarak değerlendirilecektir ve diğer gereklilikler CIC tarafından başvuru teslim alındığında yerini alacaktır.Mevcut olan bir Kanada göçmenlik programına zaten başvuruda bulunan başvuru sahipleri bu hızlandırılmış program kapsamında dikkate alınabilmek için Ekspres Giriş için ayrıca başvurmaları gerekmektedir.

Vasıflı işçilerin, başarılı bir şekilde Kanada’da daimi yerleşimci olarak ikamet etmelerini sağlayacak eğitimleri, iş tecrübeleri, İngilizce ve/veya Fransızca bilgileri ve diğer yetenekleri vardır.

Kanada vasıflı işçi göçmenleri memnuniyetle karşılar ve umarız web sitemiz Kanada’nın çeşitli eyaletlerinde ve bölgelerinde yaşamak ve çalışmak konularında size yardımcı olacak bilgileri sağlar.

Kanada göçmeni veya Kanada vatandaşı olmak için Skilled Worker = Nitelikli İşçi kategorisinden yararlanabilirsiniz.

Aile Sınıfı Kanada Göçmenlik

Aile sınıfı göçmenlik, aileleri Kanada’da birleştirmektedir ve tamamı ile farklı bir Kanada göçmenlik başvurusudur.

18 yaş ve üzeri Kanada vatandaşları ve Kanada’da yaşayan kalıcı yerleşimciler, Kanada’da kalıcı yerleşimci olmak isteyen yakınlarına veya aile fertlerine sponsor olabilirler. Sponsorlar, yakınlarının veya aile fertlerinin Kanada’ya yerleşmelerine yardımcı olmak için onları 10 yıllık bir zaman süresince destekleyeceklerine dair söz vermelidirler.

Kanada-Quebec Anlaşması uyarınca, Quebec eyaletinin, Quebec yerleşimcilerinin sponsorluğa uygun olup olmadıklarını belirlemede bir rolü vardır. Ancak, sürecin Quebec bölümü, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı’nın (CIC) Kanada’nın sponsorluk koşullarını yerine getirme kabiliyetinizin değerlendirmesini bitirmesinden sonra başlar.

Quebec’te yaşıyor ve eyaletin göçmenlik koşulları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfenQuebec Eyalet Göçmenlikile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yurtdışındaki yakınlarınız veya aile fertleriniz aşağıdaki kriterlere uymaları halinde sponsorluk yapabilirsiniz;

 • anne-baba veya büyük anne-baba;evlat edinilmiş çocuklar da dahil olmak üzere, bağımlı çocuklar;
 • evlat edinmeyi düşündüğünüz 18 yaş altındaki çocuklar;
 • himaye altında olan çocuklar;
 • 18 yaş altında ve bekâr olan erkek kardeşler, kız kardeşler, yeğenler veya öksüz torunlar veya bununla birlikte, bir teyzeniz, halanız, amcanız, dayınız veya yukarıdaki listede bulunan aile fertlerinden sponsor olabileceğiniz biri yoksa veya zaten Kanada vatandaşı, Kızılderili veya kalıcı yerleşimci iseler, herhangi bir yaştaki bir yakınınıza sponsor olabilirsiniz

Kız evlat veya erkek evlat, aşağıdaki durumlarda bağımlı sayılır

22 yaş altında ve bekâr ise tam zamanlı öğrenci ve 22 yaş öncesinden bu yana ailesinden gelen finansal desteğe bağımlı ise, veya evlenmeden önce (22 yaşından önce evlendi ise); veya bir sakatlık nedeniyle 22 yaş öncesinden bu yana ailesinin finansal desteğine ihtiyacı varsa.

Kanada’da Eş Sınıfı

Kanada içinden bir eşinize de, şayet sizinle Kanada’da yaşıyorsa, sponsor olabilirsiniz. Eşlere sponsor olmak, Kanada’nın içinde veya dışındaki bağımlı çocuklarına da sponsor olmayı da kapsar.

Aynı-Cinsiyetler Arasında Resmi Evlilik Hakkında Geçici Politika 

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı (CIC), yalnızca göçmenlik amaçları çerçevesinde, bir yabancı ile onun Kanada vatandaşı veya kalıcı yerleşimci olan aynı cinsiyetteki partneri arasındaki resmi evliliğin geçerliğini tanımak için bir geçici politika belirlemiştir.

Bir Yakına veya Aile Ferdine Sponsor Olmak

Yukarıda sıralanan yakınlarınızdan veya aile fertlerinizden herhangi birine sponsor olmak istiyorsanız, bazı gelir ön şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekir. Sosyal yardım alan yakınlarınıza veya aile fertlerinize daha önceden sponsor olduysanız, başka birine sponsor olmanıza izin verilmeyebilir. Sponsorluk büyük bir taahhüttür, bu sebepten dolayı bu sorumluluğu ciddiye almanız gerekmektedir.

Kanada’da, Quebec dışında herhangi bir eyalette yaşıyor ve bir yakınınıza veya aile fertlerinize sponsor olmak istiyorsanız Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı ile bir Sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Aynı zamanda yakınınız veya aile fertlerinizle birbirinize olan sorumluluklarınızı başlıklarla anlatan bir Sponsorluk Anlaşması da imzalayabilirsiniz. Quebec yerleşimcileri için, Quebec eyaleti ile bir sözleşme imzalanacaktır.

Başka Bir Ülkeden Evlat Edinmek  

Başka bir ülkeden evlat edinmek için hem evlat edinme sürecinden hem de sponsorluk ve göçmenlik süreçlerinden geçmeniz gerekmektedir.

Sponsoru Olan Göçmen Olarak Başvurmak

Kanada’da kalıcı yerleşimci olmak istiyorsanız, ilk önce Kanada’da bulunan yakınınızın veya aile fertlerinizin size sponsor olmak için başvurması gerekir. Sponsorluğa seçilebilir olmanız için yukarıda söz edilen yakınlardan veya aile fertlerinden biri olmanız gerekmektedir.

Hem sizin, hem de sponsorunuzun bir Sponsorluk Anlaşması imzalaması gerekmektedir. Anlaşma birbirinize olan karşılıklı sorumluluklarınızı başlıklarla anlatır. Sponsorunuzun sizi ve aile fertlerinizi, sosyal yardım başvurusunda bulunmamanız için, üç yıldan on yıla varan bir zaman süresince finansal olarak destekleyeceğine dair söz vermesi gerekmektedir. Yaşınız ileri değilse, kendi kendinize yetebilmek için her türlü çabayı sarf edeceğinize dair söz vermeniz gerekmektedir.

Yurtdışından Sponsorluk ve Kanada’ya Göçmenlik İçin Başvuruda Bulunmak

Yakınınızın veya aile fertlerinizin Kanada’ya göç edebilmesinden önce, bu kişiye sponsor olmanız gerekmektedir. Yakınınız veya aile fertleriniz bu aşamadan sonra göçmenlik için başvurabilirler

Bazı durumlarda, sizinle birlikte Kanada’da yaşayan eşinize sponsor olmak isteyebilirsiniz.Kanada’ya göçmenlik başvurusu ve Kanada Göçmenlik şartları hakkında Daha fazla bilgi edinmek için bizimle temasa geçiniz.

Eyalet Adaylığı

Kanada da birçok eyaletin Kanada hükümeti ile anlaşması bulunmaktadır. Ve bu anlaşma sayesinde eyaletler doğrudan göçmen seçebilmektedir. Eğer bu programdan yararlanmak istiyorsanız doğrudan eyalete müracaat etmeniz gerekir. Eyalet genel olarak başvuruları kendi göçmenlik ihtiyaçları çerçevesinde ve sizin eyalete yerleşmedeki samimiyetinizi dikkate alır.

Kanada’ ya göçmenlik başvurusu yapmadan önce eyalet adaylığı süresini beklemek zorundadır.

Eyalet adayları Kanada Federal vasıflı işçi programının 6 seçme faktörüne dayanarak değerlendirilmezler.

Kanada Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir ?

Kanada göçmenlik prosedürleri temelde iki faktörden oluşmaktadır.

 1. Başvuru davetinin (Invitation to apply) alınması,
 2. Oturum izni için başvurunun gerçekleştirilmesi,

Başvuru Daveti Almak

Başvuru daveti hakkı kazanmak için öncelikle kendimize birkaç soru sormamız gerekir: Öncelikle bekar mısınız sorusu karşımıza çıkmaktadır. Ciddi bir ilişkiniz varsa (Nişanlılık, söz) ilişkinizi kanıtlamak şartıyla bekar statüsünden çıkmış olursunuz. Ancak kanıtlamak için nişan fotoğrafları, ortak banka hesapları gibi tatmin edici ve yeterli birçok belgeye ihtiyaç duyacaksınız.

En başta eğitim seviyeniz ve iş deneyimiz başvuru daveti almanız noktasında oldukça faydalı olacaktır. Kanada göçmenlik programları referans alınarak başvuru gerçekleştiren kişiler bir havuzda toplanır. Her hafta 2000 ile 3000 arasında kişi Kanada göçmenlik programlarına kabul edilir.

Bireysel başvuru gerçekleştirilen durumlarda gerekli tüm puanı tek başınıza topluyorsunuz. fakat çift olduğunuzda prosedürde farklılık bulunmaktadır. Başvuru sahibi aynı niteliklerdeki tek başına başvuran bir kişiden daha az puan alıyor ve kalan puanı eşin tamamlaması gerekiyor.

Oturum İzni Başvurusu

Kanada göçmenlik ve oturum izni başvurusu gerçekleştirecek kişilerde belli şartlar aranmaktadır. Nitelikli göçmenlik veya Express Entry gibi birçok farklı kategoride başvuru gerçekleştirme şansına sahiptirler. Kanada göçmenlik ve oturum iznine başvuracak kişilerde aranılan temel şartlar:

 • İngilizce veya Fransızca bilgisi,
 • Eğitim Durumunuz,
 • İş Deneyiminiz,
 • Varsa Kanada Deneyimi,

Yukarıda aranılan şartların en biri veya birkaçına sahip olmak gereklidir. Bu şartlar göz önünde bulundurularak puan toplayabilirsiniz. Özellikle Kanada’da eğitim almış kişiler göçmenlik başvurusuna bir adım önde başlamaktadır.

Kanada göçmenlik puanı alanında uzman ve eğitimini almış kişilerle hesaplanmalıdır. Birçok farklı soru ve seçenek Kanada göçmenlik puanınızı doğrudan etkilemektedir.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Kolay mı?

Kanada göçmenlik başvurusu yapmak isteyen hemen herkes süreci basit bir şekilde sürdürmek ister. Çünkü Kanada ciddi sayıda göçmeni sınırları içerisine kabul etse de bu göçmenlerin kabulü esnasında önemli bir sürecin geride bırakılmasını ister. Bu da bir bakıma herkesin göçmen olamayacağının farklı bir söylemidir. Belli başlı kuralları yerine getirmeniz halinde Kanada göçmenlik başvurusunu başarılı bir şekilde geride bırakmanız mümkündür.

 

Kanada Göçmenlik Testi

Kanada göçmenlik başvuruları kişilerin nitelikleri ve özelliklerine göre değerlendirilir. Bu sistem 1967 yılından, günümüze kadar uygulanan sistemdir. Her yıl belli rakamlarla Kanada göçmenlik testinde aranılan puanı toplayan kişiler, Kanada göçmeni olabilirler.

Peki, Kanada göçmenlik testi neye göre değerlendirilmektedir ?

 • Kişinin becerileri,
 • Eğitim seviyesi,
 • Dil bilginiz,
 • İş deneyiminiz,
 • Kanada deneyimi,
 • Diğer faktörler..

Katılım sağlayacağınız programa göre almanız gereken puan farklılık göstermektedir. Daha fazla bilgi almak ve alanında uzman danışmanlarla birlikte Kanada göçmenlik testine girmek için aşağıdaki bilgi formunu doldurabilirsiniz.

Sizde Göçmenlik Başvurusu Yapmak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!
Kanada Kültür Merkezi öğrencilerinin Kanada göçmenlik testinin ücretsiz yapıldığını biliyor muydunuz ?

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Kanada’ya göç edebilir ?

Genel itibariyle 3 kategori Kanada’ya göç edebilme hakkına sahiptir. Birincisi nitelikli göçmenler, ikinci kategori yatırımcı iş insanları, 3.’sü ise öğrencilerdir.

Kanada’ya göçmen olarak gitmenin yasal yolları nelerdir ?

Kanada göçmenlik başvurusu, Kanada Devletine gerçekleştirilmektedir. Kişi uygun görüldüğü ve aranılan şartları karşıladığı takdirde yasal yollarla göçmenlik başvurusunu tamamlayabilir. Kanada Hükümetinin internet sitesinden başvurular gerçekleştirilmektedir.

Kanada’da eğitim sonrası göçmenlik hakkı var mı ?

Kanada’ya herhangi bir kolej veya üniversite programına başvuran kişilere eğitim sonrasında şartları karşıladığı takdirde öncelikle çalışma izini ve sonrasında göçmenlik izini verilmektedir. Kişi eğitim amaçlı gittiğinde haftalık 20 saatlik çalışma iznine sahiptir. 1 yıllık programdan mezun olanlar 1 yıl , 2 yıllık programdan mezun olanlar ise 3 yıla kadar kanada çalışma hakkına sahip olabilmektedir. Hem Kanada’da eğitim almış, hem çalışmış olması; göçmenlik sürecinde aranılan şartları karşılaması konusunda kişiye büyük katkı sağlayacaktır. Bu durum dil okulunda dil eğitimi programına katılanlar için geçerli değildir!

Göçmenlik başvurusu dosyama hangi aile üyelerimi dahil edebilirim ?

Göçmenlik başvurularında ilk etapta 1. Derece aile fertleri dahil edilebilir. Eş ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız dahil edilebilir. Kanada’da oturum izniniz var ise diğer aile fertleri de sponsorluk anlaşması yapmak kaydı ile davet edilebilir. Eğer daha önce evlendiyseniz ve çocuğunuz varsa ya da şu anki eşinizin başka çocukları varsa onlarıda başvurunuza dahil edebilirsiniz.

Kanada göçmenliği ile vatandaşlığı arasındaki fark nedir ?

Kanada’da Göçmenler oturum iznine sahip olmaktadır. Göçmenlik hakkına sahip olan kişiler Oy kullanamama veya Kanada pasaportuna sahip olamama ve birkaç durum dışında eşit haklara sahiptir. Kanada’da göçmen olan ve 5 yıllık zaman diliminde birbirini takip eden 4 yıl içerisinde toplamda 3 yıl aktif olarak Kanada’da ikamet eden ve vergi ödemelerini düzenli olarak yapan herkes Kanada vatandaşlığı için başvuru yapabilir. ( Bu dönem içerisinde sabıkalı olmamak gerekmektedir)

Kanada göçmenlik statüsü elde etmek için ne yapmalıyım ?

Kanada göçmeni olmak için belirlenmiş kategoriler bulunmaktadır. Aday, bu kategorilerden birisine uygunsa ve istenilen şartları karşılıyorsa Kanada göçmenlik statüsü elde edebilir. Talep edilen şartları karşılayan her kişi Kanada göçmeni olabilir.

Kim göçmenlik başvurusunda beni yasal olarak temsil edebilir ?

Kanada göçmenlik başvuruları IRCC’ye bağlı göçmenlik danışmanları veya avukatlar tarafından yapılabilir. Quebec eyaletinde ikamet edenler noterler aracılığıyla göçmenlik başvurusunu yapabilirler. Adaylar danışmanlık hizmeti almadan kendi başvurularını yapabilirler. Ancak doğru ve Kanada Devletinin istediği düzende başvuru yapmak için göçmenlik danışmanlığı alınmasını tavsiye ediyoruz.

Kanada göçmenlik başvurularında yetkili bir danışmanla çalışmalı mıyım ?

Göçmenlik başvurusu için danışmanlık zorunlu değildir.

Kanada göçmenlik programlarında çekiliş var mı ?

Göçmenlik programlarında çekiliş bulunmaktadır. Başvuru yanıtları tamamen kişinin niteliklerine göre verilmektedir. Örneğin: Eğitim seviyesi, yaşı, iş deneyimi ve İngilizce ya da Fransızca seviyesi bu niteliklere örnek gösterilebilir. En yüksek puana sahip adaylar çekiliş sonucunda ITA dediğimiz davetiyeye sahip olduktan sonra göçmenlik başvurularını devam ettirebilir.

Kanada göçmenlik başvurusu için ne kadar ücret ödenmektedir ?

Göçmenlik ücretleri başvurulan kategoriye göre farklılık göstermektedir. Yatırımcı göçmenler ile eğitim sonrasında başvuru yapacak kişilerin ödeyeceği ücret aynı değildir. Kanada göçmenlik başvurusu için gerekli ücretler her yıl farklılık göstermektedir.