Bu kılavuzu, Kanada Calgary hakkında bazı temel soruları yanıtlamanıza yardımcı olmak için hazırlıyoruz. Nerede? Yaşam maliyeti nasıl? Hava nasıl? Toplu taşıma nasıl?

Kanada Calgary Şehrine Genel Bakış

Eyalet :  Alberta
Nüfus:  Şehir -> 1,2 milyon / Metropolitan alan -> 1,4 milyon (2016)
İklim:  Nemli karasal iklim
Demonym:  Calgarian
Saat dilimi:  Mountain Standard Time MST (GMT -7 saat)
Alan telefon kodu :  başlangıç ile  403 ,  587, veya 825

Posta kodu  ile başlayan  T3S için T1Y, T2a

Calgary Seyahat Rehberi

Calgary’nin konumu

Rocky Dağları’nın doğusunda Calgary, güneyde ABD (Montana), batıda Britanya Kolombiyası, doğuda Saskatchewan ve kuzeyde Kuzeybatı Toprakları ile sınırlanan Alberta eyaletinin en büyük şehridir.

Calgary’de yaşam maliyeti

Calgary’de yaşama maliyeti, esas olarak Alberta’nın düşük satış vergisi oranı  olup (çoğu eyalette % 15 yerine % 5 dir) ve düşük gaz fiyatları sayesinde Vancouver veya Toronto’dakinden daha düşüktür. Ayrıca Calgary liler , Kanada’daki en yüksek ortalama aile gelirine sahip olmaktan gurur duyabilirler. Şehir merkezinde iki yatak odalı standart bir apartman dairesi kiralamak ayda 1.200 ila 1.800 dolara mal olmaktadır. Aylık toplu taşıma araçlarında. 100 CAD civarında mal olup diğer büyük şehirlerle ve ulusal ortalamanın üzerinde karşılaştırıldığında Genel olarak, Calgary’de yaşam maliyeti çok daha makuldür.

Calgary hava durumu

Calgary, ortalama 332 günün biraz üzerinde güneş alan güneşli bir şehirdir. Yaz aylarında, sıcaklıklar bazen 30 ° C’yi geçer (yılda birkaç gün).

Calgary’de kışlar çok soğuk geçer ve sıcaklıklar yılda birkaç gün -30 ° C’nin altına düşebilir. Chinook rüzgarları, soğuk kış mevsiminde sıcaklıkları günlerce 20 ° C artırabilir.

Calgary’de ulaşım

Calgary Transit, şehrin toplu taşıma sisteminin adıdır. C-Train’in yanı sıra önemli bir otobüs filosuna sahiptir. Şehir merkezinde, elektrikle üretilen rüzgar çiftliklerini kullanarak C-Treninde ücretsiz seyahat edebilirsiniz  . Ancak, C-Tren istasyonları yer altında değil, ısıtmalı, dışarıda ve kışın çok soğuk olabiliyor. Calgary Transit biletlerin üzerinde daha fazla bilgi için http://www.calgarytransit.com/fares-passes sayfasını ziyaret ediniz.

Kanada’daki en düşük benzin fiyatlarından biri ve kışın soğuk olabilen ve Toronto veya Vancouver’ınki kadar verimli ve büyük olmayan bir toplu taşıma sistemi ile Calgary’de araba kullanmak avantajlıdır.

Calgary’nin artıları ve eksileri

Negatifler:

 • Uzun, soğuk kış.
 • Kısa yaz.
 • Tarih, tarihi binalar ve kültür eksikliği.

Pozitifler:

 • Daha düşük vergiler.
 • Vancouver ve Toronto‘ya göre daha düşük ev fiyatları.
 • Düşük suç oranı.
 • Kanada’daki en yüksek medyan hane geliri.
 • Rocky Dağları Calgary’ye yakındır (bir ila iki saatlik araba yolculuğu).
 • Temiz hava.
 • Ara sıra yağış alan güneşli bir iklim.
 • Chinook rüzgarları kışı yumuşatır.