Kanada’da konaklama ve seyahat süreci hakkında merak ettiğiniz birçok soru olduğunu biliyoruz. Kapsamlı Kanada’da konaklama rehberimiz ile merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.  Kanada’daki uluslararası öğrenciler, kampüs yurtlarından ortak dairelere ve stüdyolardan aile yanında konaklamaya kadar çok çeşitli konaklama seçeneklerine erişebilirler.

Kanada’da Konaklama: Kampüs İçi Ve Dışı

Özellikle kolej ve üniversite öğrencileri tarafından okulların  çevresinde konaklama oldukça avantajlı olabiliyor. Özellikle sabah derslerine yetişmek ya da çevreyi tanımak isteyen öğrenciler için en iyi seçenektir.

Kampüs İçerisinde Konaklama

Kanada’daki üniversitelerin ve kolejlerin çoğu, özellikle ilk yıllarına giren öğrenciler için yurtlar sunmaktadır. Yurt dışından kira sözleşmenizin düzenlenmesi ile ilgili evrak işleri sorunsuz bir şekilde yönetilebildiğinden, kampüste konaklama uluslararası öğrenciler için mükemmel bir seçim olabilir. Genellikle mobilyalı olarak gelen kampüs içi öğrenci yurdunu kiralayarak, gelir gelmez evi arayabileceğiniz bir yere sahip olacaksınız. Kira genellikle alternatiflerden daha ucuz olabilir (her zaman böyle olmasa da) ve konutlar genellikle uygun bir şekilde yerleştirilir, böylece sabah 8:30 dersine zamanında gidebilirsiniz (zaten hedef budur).

Genellikle, kampüs içi yurtlar, salonlar, oyun odaları veya mutfaklar gibi ortak yaşam alanlarına sahip tek veya ortak kullanımlı ‘yatakhane odaları’ (‘yurt’ kısaltması) şeklini alır. Birçok kampüs içi yurtta restoran bulunur ve kira bir yemek planı içerebilir. Bu genellemelerin ötesinde, konutların özellikleri kurumlar arasında ve hatta içinde büyük farklılıklar gösterebilir ve farklı yaşam tarzlarına uyacak çeşitli seçenekler sunar. Her kurumun web sitesi, fotoğraflar ve genellikle sanal turlar ve öğrencilerin referansları da dahil olmak üzere konutlarına genel bir bakış sunacaktır, bu nedenle karar vermenize yardımcı olacak pek çok bilgi vardır.

Kampüs Dışı Kiralama

Bazı kurumlar birinci yıldan sonra öğrenci konaklama imkanı sunabilir, ancak birçok öğrenci yakınlarda ‘kampüs dışında’ konaklama bulmayı seçer veya gereklidir. Apartman avcılığı yeni bir mahalleyi keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak ve gerçekten eviniz gibi hissettiren yerleşmek için bir yer bulmak için heyecan verici bir fırsat sunabilir, bu nedenle fırsatı değerlendirin. Kanada’ya adapte olurken işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

Kanada şehirleri genellikle yoğun kiralama pazarlarına sahiptir ve listeler düzenli olarak açılır. Çoğu durumda, arz ve talep mevsimsel olarak dalgalanır ve yaz genellikle daha fazla talebe tanık olur. Daha küçük kasabaların daha sınırlı bir pazarı olabilir, ancak ne kadar küçük olursa olsun bir üniversite veya kolej kasabasında yaşıyorsanız, diğer öğrenciler ayrılırken veya mezun olurken yerlerin kiralanacağı varsayılabilir. Çoğu üniversite ve kolej öğrencilere tavsiyelerde bulunur ve kendi iç listeleri olabilir. Bu nedenle sorularınız varsa öğrenci yurdu veya sosyal yardım bürosu ile iletişime geçin.

Kanada’da Konaklama: Aile Yanı Konaklama

Kanada’daki uluslararası öğrenciler de yerel ev sahibi ailelerle aile yanında konaklama düzenlemeleri bulabilirler. Bunlar, evden uzakta dost canlısı bir yuvanın yanı sıra kendinizi Kanada’da yaşamanın dili ve yaşam tarzına tamamen kaptırma şansı sunabilir. Kanada aile yanı konaklama seçenekleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.