Bu kılavuzu, Montreal hakkında bazı temel soruları yanıtlamanıza yardımcı olmak için hazırlıyoruz. “Kanada Montreal nerede?”, “Yaşam maliyeti nasıl?” “Hava nasıl?”, “Toplu taşıma nasıl?” soruları başta olmak üzere merak ettiğiniz tüm soruları yanıtladık.

Kanada Montreal’e genel bakış

İl: Quebec
Nüfus: Şehir -> 1,7 milyon / Metropolitan alan -> 4,1 milyon (2016)
İklim:  Soğuk kışlar ve ılık yazlarla nemli Kıta
Demonym: Montrealer
Saat dilimi: Doğu Standart Saati EST (GMT -5 saat )
Alan telefon kodu e:  514 ve 438 ile başlar
Posta kodu:  H ile başlar

Montreal’in konumu

Montreal, Quebec eyaletinin güneybatısında, ABD sınırından sadece 70 Km, New York’tan 600 Km ve Toronto’dan 500 Km uzaklıkta yer almaktadır.

Montreal’i yakından tanıyın!

Montreal’de yaşam maliyetleri

Kanada Montreal’e taşınmanın avantajları vardır: diğer büyük Kanada şehirlerinden tipik olarak daha uygun olan mülk ve kira fiyatları ile harika bir büyük şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Paylaşımlı bir apartman dairesinde nezih bir oda ayda 400 Kanada $ gibi düşük bir fiyata kiralanabilir ve bazı tek yatak odalı daireler 550-600 Kanada $ ‘dan başlayan fiyatlarla.

Gaz ve elektrik gibi ev hizmetleri makul şekilde fiyatlandırılır ve genellikle aylık olarak ücretlendirilir. Bununla birlikte, bakkaliye ve dışarıda yemek, ulusal ortalamanın üzerinde veya üzerinde. Her zaman daha merkezi ve turistik bölgelere göre fiyatların daha ucuz olduğu bir mahalle bulabilirsiniz.

Genel olarak, Montreal’deki yaşam maliyetleri karşılanabilir ve ulusal ortalamanın altındadır.

Montreal hava durumu

Kanada Montreal’de yazlar nem ve sıcaklık ile karakterizedir. Maksimum sıcaklıklar yaz aylarında kolaylıkla 25 ° C’yi, hatta çoğu zaman 30 ° C’yi aşar.

Montréal kışı, soğuk, rüzgarlı ve karlı havasıyla yeni gelenler için oldukça zordur. Ocak ayı boyunca ortalama sıcaklık yaklaşık. Ocak ayında -10 ° C. Genelde Aralık karı Mart ayı sonuna kadar erimez. Rüzgarla birlikte -10 ° C’lik bir sıcaklığın açıkta kalan ciltte -20 ° C gibi hissedebileceğine dikkat edin. Bu, “görünen” veya “algılanan” sıcaklık olarak adlandırılan şeydir.

Kanada Montreal’de sonbahar ve ilkbahar mevsimleri ılımlı ve serindir, ancak Mart ve Kasım aylarında kar fırtınaları olabilir. Ağaç dallarında çok renkli yapraklarla sonbahar renkli patlar.

Montreal’de ulaşım

Kanada Montreal’de araçsız gidip gelmek oldukça kolaydır. Montréal, 200’den fazla otobüs güzergahı ve 4 metro hattından oluşan güçlü bir ulaşım sistemine sahiptir. Çoğu otobüsün frekansı 15 dakikadır ve metro her 6 dakikada birdir. Metro, hafta içi yaklaşık 12: 30’a, Cuma ve Cumartesi geceleri ise 13: 30’a kadar çalışır. Metrolar ve otobüsler Société de Transport de Montréal (STM) tarafından işletilmektedir.

Toplu taşıma maliyeti, Montreal gibi diğer büyük metropol bölgelerine kıyasla nispeten ucuzdur.

Kanada Montreal şehrinde araba satın almayı / kiralamayı planlayan bir yabancıysanız, önceden biraz ders almalı ve trafik işaretlerini öğrenmelisiniz. Kış aylarında araç kullanmak, alışkın değilseniz özellikle tehlikelidir, bu nedenle aracınızda uygun lastiklerin bulunduğunu doğrulayın (kış lastikleriniz yoksa kışın tutuklanabilirsiniz).
Montreal’in metropol bölgesinde 350 km’den fazla bisiklet yolu vardır. Kar amacı gütmeyen halka açık bir bisiklet paylaşan kuruluş olan BIXI, 6.000’den fazla bisiklet ve 500 bisiklet istasyonuyla Nisan’dan Kasım’a kadar kullanılabilir. Yılda birkaç dolar karşılığında, bisiklet yatırımı yapmadan veya kaybetmeyi düşünmeden Montréal’de bisiklet sürebilirsiniz.

Kanada Montreal şehrinin artıları ve eksileri

Negatifler:

  • İngilizce okullarına kimlerin devam edebileceğini belirleyen birçok yasa vardır. Kanada’daki bir İngilizce okuluna giden bir ebeveyniniz yoksa, bir Fransız okuluna gitmeniz gerekecektir.
  • Fransızca’da iyi bir temeli olmayanların iş bulması zor olabilir.
  • Her konut sakini için 1.8 araba vardır, bu da arabayla gidip gelmeyi ve park etmeyi zorlaştırır.
  • Şehirdeki kışlar Kanada ortalamasından daha soğuktur.
  • Sağlık hizmeti almak için bekleme süreleri Kanada ortalamasının üzerindedir.

Pozitifler:

  • Düşük kiralama ve konut fiyatları Montreal’i uygun fiyatlı büyük bir şehir yapar.
  • Toplu taşıma kullanımının yüksek olması ve bisiklet altyapısına yapılan yatırım, şehrin araçsız gezinmesini kolaylaştırıyor.
  • Quebec, göçmenler için ücretsiz Fransızca dersleri sunmaktadır.
  • Montreal bir kültürel ve sosyal etkileşim merkezidir: birçok festival ve kültürel etkinlik.
  • Suç oranı çok düşük.

Montreal’de Yapılacak En Güzel 10 Şey

Montreal, Quebec eyaletinin en büyük şehridir. Aynı zamanda en fazla Fransızca konuşulan 2. şehir olma unvanına sahiptir. Kanada Montreal şehrinde sizi bekleyen birçok etkinlik ve görmeniz gereken yer vardır.

1. Kışın buz pateni yapın
Montréal’de ücretsiz buz pateni yapabileceğiniz pek çok yer var. Plato’daki Parc La Fontaine, Parc Maisonneuve gibi hava izin verdiğinde bir paten havuzuna sahiptir.  Montreal’deki tüm buz pateni pistlerini ve mevcut durumlarını bulmak için resmi listeyi kullanın.

2. Ücretsiz festival veya etkinliğin tadını çıkartın
Montréal’in tüm yıl boyunca ücretsiz festivalleri ve etkinlikleri vardır: Montreal-All-Nighter , Montreal Just For Laughs Festivali , Montreal Uluslararası Caz Festivali  ve çok daha fazlası.  Şu anda gerçekleşen ücretsiz festivalleri, etkinlikleri veya kutlamaları bulmak için
bu etkinlik takvimini kullanın !

3. Redpath Müzesi’ni ziyaret edin
Redpath Müzesi 1882 yılında kurulmuş, Mısır eski eserler, fosiller ve sönmüş türlerin (hatta dinozorlar), kayalar ve mineraller iskelet bulunmaktadır. Giriş bağış yoluyla yapılır, bu yüzden temelde ücretsizdir.

4. Jean Talon Pazarı’nı ziyaret edin
1934’ten beri, Little Italy mahallesinin ve Montréal’in her yerinden sakinler, taze Quebec ürünleri ve özel ürünler için Jean Talon pazarında alışveriş yapıyorlar . Pazar her gün açıktır ve ziyaretiniz sırasında sizi iştah açacaklarından emin oldukları için küçük esnaf ve restorancılar arasındaki çeşitliliğe dikkat edin.

5. Ücretsiz Sanat Galerini gezin
Güzel Sanatlar Montreal Müzesi  daimi koleksiyonunda her ayın son Pazar serbesttir. Geçici büyük sergiler yalnızca girişe bağlıdır. Tasarım Merkezi  à Montréal Université du Québec Çarşamba Pazar günleri için, 12 6 PM serbesttir. Kanada Mimarlık Merkezi  5:30 9 PM Perşembe geceleri serbesttir. Çağdaş Sanat Müzesi  5 ila 9 PM Çarşamba akşamları yarım fiyattır. Mayıs ayının son Pazar günü, çoğu  Montréal müzesi  kapılarını ücretsiz olarak açıyor.

6. Bir rehberle Montreal Belediye Binası’nı ziyaret edin
Montreal’in 1872 ve 1878 yılları arasında inşa edilen görkemli Belediye Binası’na 30 dakikalık ücretsiz rehberli turlar, 27 Haziran – 26 Ağustos Pazartesi – Cuma, Fransızca ve İngilizce olarak sunulmaktadır.
Yine de yılın geri kalanında rehber olmadan ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

7. Mont-Royal’de yürüyün, bisiklete binin veya araç sürün
Mont Royal zirvesine yürüdükten sonra  (yaklaşık 45 dakika sürer) Kanada Montreal’in olağanüstü panoramik manzarasına sahip olacaksınız  . Alternatif olarak zirveye bisikletle gidebilir veya araba ile gidebilirsiniz. Mont-Royal’deki diğer ilgi çekici yerler arasında Smith House, Mayıs’tan Ekim’e kadar Pazar sabahları Tam Tams ve  Beaver Gölü sayılabilir.

8. Tango öğrenin
Tango Libre  sayesinde  yaz aylarında Montreal parklarında ücretsiz Tango  giriş dersleri verilmektedir . Ücretsiz tanıtım dersinizi kışın stüdyolarında alabilirsiniz.

9. Parklarda meditasyon yapın
Bir Montréal parkında Pazar sabahları saat 10: 00’da  Park’ta Yoga ile meditasyon yapın. Teknik olarak ücretsizdir ancak hayır kurumlarına giden 5 $ ‘ı bağışlamanız önerilir.

10. Notre-Dame Bazilikası’nda Pazar Ayinini Kutlayın
Saat 11: 00’de Notre-Dame Bazilikası’nı yüksek sesle ziyaret ederek 25 seslik bir koro eşliğinde Hallelujah söyleyin. 1824 ile 1829 yılları arasında inşa edilen Notre-Dame Bazilikası, görülmesi gereken bir mimari şaheserdir.