Ryerson Üniversitesi (Ryerson veya RyeU ) bir kamu araştırma üniversitesi içinde Toronto , Ontario , Kanada. Kentsel kampüsü , Toronto şehir merkezindeki en işlek kavşaklardan birinde bulunan Yonge-Dundas Meydanı’nı çevreler. Binalarının çoğu Toronto’nun Garden District bölgesindeki Yonge – Dundas Meydanı’nın kuzeydoğusundaki bloklarda yer almaktadır . Ryerson’ın işletme okulu Ted Rogers İşletme Okulu , Toronto’nun Finans Bölgesi’nin biraz kuzeyinde, Bay Caddesi’nde bulunan Yonge-Dundas Meydanı’nın güneybatı ucunda ve Toronto Eaton Merkezi’ne bağlıdır . Üniversite, Toronto Maple Leafs’in eski evi olan tarihi Maple Leaf Gardens arenasında Mattamy Athletic Center gibi yeni binalar ile son yıllarda önemli ölçüde genişledi.

Üniversitenin yönetim hizmetleri de 1 Dundas ve 495 Yonge Street’te yer almaktadır. Üniversite 44.400 lisans öğrencisi, 2.950 yüksek lisans öğrencisi ve 12.000 sürekli eğitim öğrencisinden oluşmaktadır. Ryerson, öğrenci kaydına göre Ontario’da 4. ve Kanada’da 10. sırada yer almaktadır.

Ryerson Üniversitesi Kanada’nın en büyük lisans işletme okuluna ev sahipliği, Yönetim Ted Rogers Okulu ve Kanada’nın üçüncü büyük mühendislik lisans okulu, İletişim ve Tasarım Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Bilim yanı sıra Fen Fakültesi, Fakülte, Toplum Hizmetleri Fakültesi ve Fen Fakültesidir.

Üniversite, 2017 yılında Kanada Hukuk Dernekleri Federasyonu tarafından sosyal adalet ve yenilik odaklı bir hukuk okulu kurmak için çalışmaya başlaması için onaylandı.Okul, York’un Osgoode programı ve Toronto Üniversitesi Hukuk diplomasından sonra Toronto’daki üçüncü hukuk fakültesini seçecektir.

Üniversite , Lisans , Yüksek Lisans ve Doktora derecelerine götüren tam zamanlı ve yarı zamanlı lisans ve lisansüstü programlar sunmanın yanı sıra, G. Raymond Chang Sürekli Eğitim Okulu aracılığıyla yarı zamanlı dereceler, uzaktan eğitim ve sertifikalar da sunmaktadır.

Ted Rogers İşletme Okulu

Yönetim Ted Rogers Okulu (TRSM) tarafından onaylanmış bir iş okulu İşletme Advance Collegiate Schools için Derneği (AACSB). Üzerinde bulunan Bay Street Toronto yakınlarındaki finans merkezinin işletme dallarında çeşitli, TRSM teklifler çeşitli programlar. Okul, birkaç lisansüstü programla birlikte Kanada’nın en büyük lisans yönetim programına ev sahipliği yapmaktadır. Okulun lisans Ticaret Lisans (BComm) programları şu şekilde gruplandırılmıştır:

  • Muhasebe ve finans
  • Şirket yönetimi
  • İş Teknolojisi Yönetimi
  • Otelcilik ve Turizm Yönetimi
  • Perakende Yönetimi

Ted Rogers School of Management, Kanada’da girişimcilik eğitiminde tanınmış bir liderdir ve Kanada’daki en büyük girişimcilik programlarından biri olan Ryerson Üniversitesi Girişimcilik Programına ev sahipliği yapmaktadır.

Lisansüstü çalışmalar, küresel odaklı bir MBA ve Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi alanında bir MBA’dan oluşur. Okul ayrıca Teknoloji ve Yenilik Yönetiminde araştırma odaklı bir Yönetim Bilimi Yüksek Lisansı (MScM) sunmaktadır.

Ted Rogers School of Management’ın MBA programının kabul oranı% 25 olup, Mart 2012’de Financial Post tarafından sıralanan 39 Kanada MBA programı arasında en düşük ikinci programdır.

2009–2010 akademik yılında, Ryerson İşletme Yönetimi programına iki yeni ana dal tanıttı: Hukuk ve İşletme ve Küresel Yönetim Çalışmaları. Küresel Yönetim Çalışmaları bölümü, en son 2010-2011’de sunulan Yönetim bölümünün halefidir.

2013 sonbaharında, Ted Rogers School of Management yeni bir Muhasebe ve Finans Okulu başlattı. Muhasebe ve Finans bölümleri yalnızca Muhasebe ve Finans Okulu aracılığıyla sunulur ve artık İşletme Yönetimi Programı aracılığıyla elde edilemez.

“Business Building” kampüste yer alan iş programları, Ted Rogers’tan 15 milyon dolarlık bağışla yeni tesislere taşındı . Okul, Bay ve Dundas Caddelerinin güneydoğu köşesindeki Toronto Eaton Merkezi’nin yeni bir kanadında yer almaktadır. Okul, dokuz katlı kanadın üç katını kaplar (iki kat perakende kullanımlar tarafından işgal edilir, kalan üç katı ise birinci sınıf bir otoparkla kaplar). Ryerson fakültesinin aynı binadaki ticari kullanımlarla entegrasyonu, şehir merkezindeki üniversite için yenilikçi bir çözüm olarak övüldü.

Sanat Fakültesi

Sanat Fakültesi on bir beşeri bilimler ve sosyal bilimler bölümlerinden oluşur ve üniversitede ikili bir rol oynar. Fakülte, hem yüksek lisans hem de doktora düzeyinde lisansüstü programlar sunmaktadır.Bölümler arasında Sanat ve Çağdaş Çalışmalar; Kriminoloji; Ekonomi; İngilizce; Coğrafya ve Çevre Çalışmaları; Tarih; Diller; Edebiyatlar; ve Kültürler; Felsefe; Siyaset ve Kamu Yönetimi; Psikoloji; Sosyoloji; ve İlan Edilmemiş Sanatlardır.

İletişim Ve Tasarım Fakültesi

İletişim ve Tasarım Fakültesi, toplam 13 lisans ve yedi yüksek lisans derecesi ana çalışma sunan dokuz okuldan oluşmaktadır. İletişim ve Tasarım Fakültesi (FCAD) altında, Kanada’daki en prestijli moda programına ev sahipliği yapmaktadır. Moda Okulu, moda eğitiminde 65 yılı aşkın liderliğinden kaynaklanan güçlü bir uluslararası üne sahiptir. Yaklaşık 146 farklı ülkeden 600’ün üzerinde tam zamanlı moda öğrencisiyle Kanada’daki en iyi 10 moda okulu arasındadır. Son zamanlarda, BoF Eğitim Konseyi tarafından 2019 yılında lisans düzeyinde en iyi moda okulları arasında yer aldı.

Lisansüstü programlar bir Ph.D. ve İletişim ve Kültür alanında yüksek lisans programları ( York Üniversitesi ile ortaklaşa ) ve belgesel medya, moda çalışmaları, gazetecilik, medya üretimi, fotoğraf koruma ve koleksiyon yönetimi ve profesyonel iletişim alanlarında yüksek lisans dereceleri. Fakülte ayrıca bir galeri ve müzeye, Ryerson Görüntü Merkezi’ne ve Katalizör’e ev sahipliği yapmaktadır.

Toplum Hizmetleri Fakültesi

Ryerson Toplum Hizmetleri Fakültesi, sağlık, erken çocukluk çalışmaları, sosyal adalet ve toplum gelişimi alanlarında çok disiplinli programlar sunmaktadır. Fakülte, Mesleki ve Halk Sağlığı Okulu bünyesinde sağlık ve güvenlik programları içermektedir. Mesleki ve Halk Sağlığı Okulu, yaralanma ve hastalıkları önleme eğitiminde lider olarak kabul edilir. Ryerson Üniversitesi, Ontario’da iş sağlığı ve güvenliği alanında derece programı sunan tek okuldur. Sağlık ve güvenlik alanındaki sertifika programları, Chang School of Continuing Education aracılığıyla tamamlanabilir.

Fakülte ayrıca 2013 yılında 20. yılını kutlayan Ebelik Eğitim Programı’nı (MEP) da içermektedir.

Fakülte ayrıca Şehir ve Bölge Planlama Okulu’nu içerir. hem lisans hem de lisansüstü düzeyde programlar sunmaktadır.

Mühendislik ve Mimarlık Bilimleri Fakültesi

Ryerson Mühendislik ve Mimarlık Bilimleri Fakültesi (eski adıyla Mühendislik, Mimarlık ve Bilim Fakültesi), 9 lisans programına kayıtlı 4.000’den fazla lisans öğrencisi (seçenekler / uzmanlıklar dahil olduğunda 19) ve 500’den fazla mezun ile Kanada’nın en büyük mühendislik fakültelerinden biridir. 15 yüksek lisans ve 5 doktora programında öğrenci. Ryerson’ın Havacılık Hesaplamalı Laboratuvarı, Toronto Bölgesi için Yüksek Performanslı Hesaplamalı Sanal Laboratuvarı için bir düğümdür. HPCVL, mühendislik ve diğer disiplinlerdeki karmaşık problemlerin çözümünde ihtiyaç duyulan yoğun hesaplama gücünü sağlayan, sanal bir süper bilgisayar gibi davranan üniversiteler arası yüksek hızlı bir hesaplama ağıdır.

Ryerson Üniversitesi Mimari Bilimler Bölümü, Kanadalı ünlü mimar Ronald Thom (Ryersonian) tarafından tasarlanan 325 Church Street’teki bir binada yer almaktadır . Lisans düzeyinde (B.Arch.) Ve yüksek lisans düzeyinde (M.Arch.) Kanada Mimari Sertifikasyon Kurulu tarafından akredite edilmiş bir mimarlık programı sunmaktadır.

Hesaplama ve Mühendislik Merkezi, Eylül 2004’te açıldı ve Toronto şehir merkezindeki neredeyse tüm bir bloku kapsayan son teknoloji bir bilim, teknoloji ve araştırma tesisidir. Bina, Kasım 2005’te George Vari Mühendislik ve Hesaplama Merkezi olarak yeniden adlandırıldı. Mühendislik ve bilim disiplinlerindeki Ryerson araştırmacıları prestijli Premier’s Research Excellence Awards (PREA), Canada Research Chairs , NSERC Industrial Research Chair kazandı . Ryerson’da 2008 sonbaharında başlayan bir biyomedikal mühendisliği programı, Kanada’daki bu tür ilk programdır.

Fakülte, Kentsel Enerji Merkezi’ne ev sahipliği yapar. CUE, Hydro One , Ontario Power Authority ve Toronto Hydro’nun ortak sponsorudur . Merkez, enerji araştırmalarına ve kentsel enerji zorluklarına odaklanıyor.

Fen Fakültesi

Üniversite, 29 Haziran 2011 tarihinde, Üniversite Senatosunun yaklaşık 40 yıl içinde Ryerson Üniversitesi’nin en yeni fakültesi olan Fen Fakültesi’ni onayladığını duyurdu. Fen Fakültesi dört kurucu bölümden oluşur – Kimya ve Biyoloji, Fizik, Matematik ve Bilgisayar Bilimleridir. Profesör Imogen Coe , ilk ve kurucu Bilim Dekanıydı. Bundan önce Coe, York Üniversitesi’nde Araştırma Dekan Yardımcısı ve ondan önce Biyoloji Bölümü Başkanı idi.

Ryerson Üniversitesi Fen Fakültesi, uygulamalı matematik, biyoloji, biyomedikal bilim, kimya, bilgisayar bilimi, finansal matematik ve tıp fiziği alanlarında bir Lisans (BSc) derecesi sunmaktadır. Lisansüstü çalışmalar biyomoleküler, biyomedikal, hesaplamalı ve matematiksel çalışmalardaki alanlardan oluşur.

Sürekli Eğitim Merkezi

Sürekli Eğitim G. Raymond Chang Okulu Ryerson Üniversitesi bünyesinde sürekli eğitim sorumlu okul. Sertifika programları, derece kredi kursları ve sertifika ve ilgi kursları sunar. 2017-2018 yıllarında 68.000 yıllık kayıtla Kanada’nın en büyük üniversite tabanlı yetişkin eğitimi sağlayıcılarından biridir.

DMZ 

DMZ, Ryerson’dan ve dünyanın dört bir yanından yeni başlayanlar için bir iş inkübatörüdür . 2010’daki başlangıcından bu yana, DMZ 300’den fazla girişimin kuluçka sürecini gerçekleştirdi. Aynı zamanda bir Dijital Uzmanlık Programı ve becerilerin aktarıldığı bir Burs programına sahiptir.  Nisan 2015’te, DMZ’nin kuruluşunun 5. yıldönümünde, adı “Digital Media Zone” dan DMZ’ye kısaltıldı.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.