Dünyanın en iyi üniversitelerinden birisi olan McGill üniversitesi, benzersiz programlarla öğrencilerini bekliyor. Üniversiteye başvurmak ve kabul sürecinde bir adım önde olmak için bizimle hemen iletişime geçin.

McGill Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi

Adres: 845 Rue Sherbrooke O, Montréal, QC H3A 0G4, Kanada
İl: Québec
Telefon+1 514-398-4455
Kabul oranı%48,6 (2014)
Kurucu: James McGill
Kuruluş: 1821
Öğrenci sayısı: 39.497 (2014)

Neden McGill Üniversitesi

 • McGill Üniversitesi McGill Üniversitesi, Kanada’nın Montreal kentinde bulunan saygıdeğer bir üniversitedir.
 • Kanada’nın en iyi 3 üniversitesi arasındadır.
 • Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir.
 • Üniversitenin akademik faaliyeti 1829’da başladı.

McGill üniversitesi kurulduğu günden itibaren birçok farklı alanda başarılı eğitim programları sunmaktadır. Uluslararası uzmanlara göre eğitim almak isteyen öğrenciler için en iyi seçeneklerden birisidir.

McGill Üniversitesi Bölümleri

Üniversite bölümleri sayısı oldukça farklıdır. Kanada Kültür Merkezi ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi
 • Sanat Fakültesi
 • Sürekli Eğitim Merkezi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Lisansüstü Ve Doktora Sonrası
 • Hukuk Fakültesi
 • Yönetim Bilimleri Fakülteleri
 • Sağlık Fakültesi
 • Müzik Fakültesi
 • Bilim Fakültesi

Kabul Şartları

Başvurulan fakülte ve bölüme bağlı olarak öğrenciler değerlendirilmektedir. Kanada üniversiteleri merkezi bir sınava bağlı değildir.

McGill Üniversitesi Fiyatları

Eğitim almak isteyen öğrenciler için bölümlere ve eğitim programına bağlı olarak ücretler farklılık göstermektedir.

Lisans Ücretleri: 25.000 CAD ile 45.000 CAD arasında değişiklik göstermektedir.

Yüksek Lisans Ücretleri: Ortalama 17.000 CAD ile 25.000 CAD arasındadır.

Konaklama Seçenekleri

Öğrenciler için birçok seçenek vardır. Aile yanı konaklama, öğrenci yurtlarında konaklama veya ev kiralama gibi birçok seçenek öğrencilere açıktır.

1821 yılında  Montreal şehrin kurulan üniversite , Kanada’nın en köklü üniversiteleri arasında yer almaktadır. Okul ismini , kurucusu olan  James McGill’den almıştır. McGill üniversitesi , dünya üzerindeki en saygın üniversiteler arasında gösterilmektedir. Kanada başbakanı Justin Trudeau’da McGill üniversitesinde eğitim almıştır.

Sizde Kanada’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız: Kanada üniversiteleri başvurularınızı Kanada Kültür Merkezinin deneyimiyle, güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

Kampüsler

Şehir Merkezi Kampüsü

McGill’in ana kampüsü, Montreal şehir merkezinde , Royal Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Binalarının çoğu, Sherbrooke Caddesi’nin kuzeyinde ve Pine Caddesi’nin güneyinde, Peel ve Aylmer caddeleri arasında park benzeri bir kampüste (Aşağı Kampüs olarak da bilinir) bulunmaktadır . Kampüs ayrıca Doctor Penfield’ın kuzeyinden başlayarak birkaç blok boyunca Peel Street’in (Üst Kampüs olarak da bilinir) batısında uzanır ; kampüs ayrıca McGill’in Percival Molson Memorial Stadyumu ve Montreal Nöroloji Enstitüsü ve Hastanesini içeren bir alan olan Pine Avenue’nun kuzeyinden başlayarak Üniversite Caddesi’nin doğusunda uzanır.. Üniversite Caddesi’nin hemen doğusunda ve Pine Bulvarı’nın güneyindeki topluluk, çok sayıda öğrencinin ikamet ettiği Milton-Park olarak bilinir. Kampüs, Peel ve McGill Metro istasyonlarına yakındır . Büyük bir şehir bulvarı olan McGill College Avenue , üniversitenin resmi ana girişi olan Roddick Gates’e çıkar. Büyük üniversite binalarının çoğu , birleştirici bir unsur olarak hizmet veren yerel gri kireçtaşı kullanılarak inşa edildi.

Üniversitenin ilk dersleri James McGill’in kır evi olan Burnside Place’de yapıldı. Burnside Place, okulun ilk binalarını inşa etmeye başladığı 1840’lara kadar tek eğitim tesisi olarak kaldı: Sanat Binasının orta ve doğu kanatlarıdır. Kampüsün geri kalanı, esasen bir inek otlakıydı , bu, diğer birkaç Kanada üniversitesi ve çağın erken dönem Amerikan kolejlerine benzer bir durumdu.

Molson Stadyumu da dahil olmak üzere üniversitenin spor tesisleri, öğrenci yurtlarının ve Montreal Nöroloji Enstitüsü’nün yakınında, Mount Royal üzerindedir. Gymnasium, General Sir Arthur William Currie’nin onuruna seçilmiştir.

2012’de Travel + Leisure , McGill’in kampüsünü dünyanın en güzel 17 üniversite kampüsünden biri olarak değerlendirdi.

Macdonald Kampüsü

Sainte-Anne-de-Bellevue’deki ikinci bir kampüs olan Macdonald Kampüsü , Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi, Diyetetik ve İnsan Beslenme Okulu, Parazitoloji Enstitüsü ve McGill Çevre Okulu’na ev sahipliği yapmaktadır. Morgan Arboretum ve JS Marshall Radar Gözlemevi yakındadır.

Morgan Arboretum 1945 yılında kurulmuştur. 2,5 kilometrekarelik (0,965 mil kare) ormanlık bir rezervdir ve ‘öğretme, araştırma ve halk eğitimi’ amaçlanmıştır. Zorunlu araştırma hedefleri, Arboretum plantasyonlarının ve ormanlık alanların sağlığını korumakla ilgili araştırmaya devam etmek, gelişen çevresel koşullara uyarlanmış türlerin seçilmesiyle ilgili yeni programlar geliştirmek ve hem doğal meşcerelerde hem de plantasyonlarda biyolojik çeşitliliği koruyan ve artıran silvikültür uygulamaları geliştirmektir.

Outaouais kampüsü

2019’da McGill , Quebec, Gatineau’daki Tıp Fakültesi için Outaouais bölgesinden öğrencilerin tıp eğitimlerini yerel olarak ve Fransızca olarak tamamlamalarına olanak tanıyan yeni bir kampüs inşa edeceğini duyurdu . Tıp öğrencilerinin yeni tesisi Ağustos 2020’de kullanmaya başlaması bekleniyor. Politikacılarla resmi iletişim 2016’dan beri devam ediyor. eni tesis , Merkez intégré’nin bir parçası olan Gatineau Hastanesi’ndeki acil servisin üzerine inşa edilecek. de santé et de services sociaux (CISSS) de l’Outaouais, ayrıca ilgili Aile Hekimliği Birimi için ikamet eğitimi için yeni ofislerdir. Tıp eğitimi programına CEGEP’ten giren öğrenciler için hazırlık yılının başlangıçta yalnızca Montreal’deki McGill şehir kampüsünde verilmesi planlanmış olsa da, Université du Québec en Outaouais ile işbirliği programı sunmayı mümkün kılmıştır. tamamen Gatineau’da.

McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi

2006 yılında, Quebec hükümeti McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi (MUHC) için 1,6 milyar dolarlık bir LEED yeniden geliştirme projesi başlattı. Proje, tesisleri iki ayrı kampüse genişletecekve MUHC’nin çeşitli hastanelerini , Vendôme Metro istasyonunun bitişiğindeki eski bir CP demiryolu sahasında birleştirecektir . Glen Yards olarak bilinen bu site, 170.000 metrekareden (1.800.000 fit kare) oluşur ve Montreal’in Notre-Dame-de-Grâce mahallesinin ve Westmount şehrinin bölümlerini kapsar.

Glen Yards projesi, projeye yerel muhalefet, çevresel sorunlar ve projenin kendisinin maliyeti nedeniyle tartışmalı hale geldi. Eyalet hükümetinden onay alan projenin 2003 yılında 2010 yılına kadar tamamlanması bekleniyordu. Yeni ‘kampüs’ şimdi tamamlandı ve üniteleri eski hastanelerden, örneğin Royal Victoria , Montreal Çocukları ve Montreal General’in yeni McGill Üniversitesi Sağlık Merkezi’ne girişi yolda.

McGill Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler

 • L. Cohen: Kanada kökenli bir şair ve müzisyendir. Blues türündeki çalışmalarıyla dünya çapında ün kazandı. 20. yüzyılın en popüler sanatçılarından birisidir. Grammy Ödülü sahibidir.
 • D. O’Keeffe: Amerikan ve İngiliz kökenli bir nörofizyologdur. University College London’da profesördür. 2014 Nobel Fizyoloji Ödülü’ne layık görüldü.
 • A. Sharma: McGill Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Din Araştırmaları alanında profesörlüğü ile tanınır. Dünya çapındaki ünü, çeşitli dinlerdeki kadınların önemi ve rolünü vurgulayan araştırmalarıyla gelmiştir.

Kanada Üniversitelerini Bir Bilene Sorun: Hayalleriniz Gerçek Olsun!

Şimdi Bilgi Formunu Doldurun, Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin.