kanada'da mimarlık eğitimi

Kanada’da mimarlık eğitimi için en ideal ülkeler arasında yer almaktadır. Dünya’nın en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahip olmakla beraber öğrencilere benzersiz imkanlar sunmaktadır.

Dilediğiniz takdirde herhangi bir sınava girmenize gerek kalmadan Kanada’da mimarlık eğitimi alabilirsiniz. Eğitim alırken yarım zamanlı, eğitim sonrasında tam zamanlı çalışma iznine sahip olacaksınız. Ardından Kanada göçmenlik başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada üniversiteleri neden tercih ediliyor ?

Neden Kanada’da Mimarlık Eğitimi Almalıyım ?

Kanada üniversiteleri sadece ülkemizde değil: Dünya’nın her noktasında geçerli diplomaya sahiptir. Alacağınız eğitimin kalitesi, sunulan ekonomik fırsatlar için dahi Kanada’da mimarlık eğitimi alınabilir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi Kanada’da eğitim aldıktan sonra çalışma izni ve göçmenlik hakkına sahip olmanız dahi seçimimizi etkileyecek faktörler arasındadır.

Mimar Olmak İçin Neler Gereklidir ?

Kendinize şu soruları sorun:

  • Detaylar benim için önemli mi?
  • İnsanları anlıyor ve onlarla iyi geçiniyor muyum?
  • Gördüğüm şeylere gerçekten değer veriyor muyum?
  • Gördüğümü analiz edebilir miyim?
  • Yaratıcı bir düşünür müyüm?
  • Mantıklı ve düzenli bir şekilde düşünüyor muyum?

Nasıl Mimar Olabilirim ?

Lisanslı bir mimar olmak için tamamlamanız gereken belli aşamalar vardır.

Eğitim

Mimarların büyük çoğunluğu, Kanada Mimari Sertifikasyon Kurulu (CACB) tarafından onaylanan bir üniversite programından mimarlık alanında lisans veya yüksek lisans derecesini tamamlar.

Deneyim

Deneyim kazanmak için Mimarlıkta Staj Programını tamamlamanız gerekir. Bu program, her ildeki mimar dernekleri aracılığıyla sunulmaktadır. Programa kabul edilirseniz, Mimarlıkta Staj Programı kurallarına göre çalışmanıza belirli bir süre boyunca rehberlik edecek bir “Mentor” a (lisanslı bir Mimar) ihtiyacınız olacaktır. Genellikle stajyerler veya stajyer mimarlar programı yaklaşık 3 yılda tamamlarlar.

Sınavı Geçmek

Tüm illerde, bilgisayarlı bir sınavı geçmek, lisanslı bir Mimar olmanın son adımlarından biridir. Kanada’daki mimarlar eyalet veya bölge düzeyinde lisanslıdır.

Kanada’da Mimarlık Eğitiminde Önde Gelen Üniversiteler