Carleton University, Ottawa , Ontario , Kanada’da bulunan kapsamlı bir devlet üniversitesidir . Carleton Koleji, özel olarak 1942 yılında kurulan olmayan dini akşam üniversiteden dönen gazileri hizmet etmek İkinci Dünya Savaşı, içinden 1952 yılında eyalet hükümeti tarafından bir üniversite olarak kiralanmış Carleton University Yasası . Mevzuat 1957’de kuruma bugünkü adını verecek şekilde değiştirildi.Üniversite 1959’da mevcut kampüsüne taşındı. Ontario hükümeti orta öğretim sonrası kurumlara desteği genişlettikçe ve yüksek öğretime erişimi artırmaya çalışırken 1960’lar boyunca hızla genişledi.

Carleton University adını , üniversitenin kurulduğu sırada Ottawa şehrini de içeren , şimdi çözülmüş Carleton County’den alıyor . Carleton İlçe, sırayla, onuruna seçildi Guy Carleton, 1 Baron Dorchester olarak görev Vali Genel ait Kanada’nın 1796 ile 1786 arasında görev yaptı.

Carleton’un dünya çapında 159.000’den fazla mezunu vardır ve beşeri bilimler , uluslararası ticaret , havacılık ve uzay mühendisliği , uluslararası ilişkiler , gazetecilik , siyaset bilimi ve kamu politikası dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerdeki gücü ile bilinir.

Carleton 6 Rhodes Scholars , 29 Royal Society Fellows , 20 Order of Canada , 8 Banting Postdoctoral Fellowship ödülü ve 3 National Killam Award sahibi üretti.

2019 itibariyle, Carleton yaklaşık 27.000 lisans ve 4.000’den fazla lisansüstü öğrenciye kaydolmaktadır. Kampüsü, Eski Ottawa Güney’in batısında, Glebe ve Konfederasyon Tepeleri’nin yakınında yer alır ve kuzeye Rideau Kanalı ve Dow Gölü ile ve güneyde Rideau Nehri ile sınırlanmıştır.

Carleton, U Sports liginde Carleton Ravens olarak yarışıyor . Carleton Kuzgunları, 2003’ten bu yana 16 şampiyonluğun 14’üne ek olarak 2006 ile 2017 yılları arasında arka arkaya yedi Kanada ulusal şampiyonluğu kazanan erkek basketbol takımıyla ulusal olarak ünlüdür.

Carleton University Bölümleri

Carleton üniversitesi başvurunuzu Kanada Kültür Merkezi ile güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Kanada Kültür Merkezi, Kanada üniversiteleri başvurularında profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

 • Bilgisayar Bilimi
 • Bilişsel bilimi
 • Çevre Bilimi
 • Dil Bilimi
 • Ekonomi
 • Endüstri Mühendisliği
 • Hukuk
 • İletişim ve Medya Araştırmaları
 • İnsan Hakları ve Sosyal Adalet
 • Kimya
 • Psikoloji
 • Sağlık Bilimleri
 • Sosyoloji
 • Uluslararası İşletme
 • Yerbilimi

Carleton University Yüksek Lisans Programları

Carleton University yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Kanada Kültür Merkezi ile Kanada yüksek lisans programlarına başvurularınızı güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bilgisayar Bilimi
 • Çevre Mühendisliği
 • Ekonomi
 • Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği
 • İletişim
 • İngilizce
 • İnşaat Mühendisliği
 • İşletme Yönetimi
 • Kamu Politikası ve Yönetimi
 • MBA in Shanghai- Business Administration
 • Psikoloji
 • Sağlık Bilimi
 • Sanat Tarihi
 • Tasarım
 • Veri Bilimi
 • Yerbilimi

Carleton University Akademik Birimler

Sanat Ve Sosyal Bilimler

Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (FASS), Bachelor of Arts (BA), Bachelor of Arts (Honors), Bachelor of Arts (Combined Honors), Bachelor of Science (B.Cog.Sci) derecelerine götüren çeşitli programlar sunmaktadır. .), Lisans Küresel ve Uluslararası Çalışmalar (B.GINS) dereceleri ve Beşeri Bilimler Lisans (B.Hum.) Dereceleri. Fakülte , Afrika çalışmaları , antropoloji , İngilizce , Fransızca , coğrafya , tarih , müzik , psikoloji ve sosyoloji dahil olmak üzere beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanlarında çeşitli disiplinleri denetler .

Ülkedeki Bilişsel Bilimler alanında, ayrıca lisans ve yüksek lisans programlarında. Ayrıca, Kanada’daki ilklerden biri olan Dijital beşeri bilimler alanında ortak bir MA vardır.

Kamusal Tarih Programı, yenilikçi öğretimi ve araştırmasıyla ulusal olarak bilinir ve yakın zamanda ulusal ödüller kazanmıştır.  SSBF, toplamda 14 yüksek lisans ve dokuz doktora programı sunmaktadır.

Carleton University Mühendislik ve Tasarım 

Mühendislik ve Tasarım Fakültesi, 1945’te sunulan ilk mühendislik kursları ve 1956’dan itibaren okul tarafından sunulan dört yıllık mühendislik dereceleri ile üniversitenin en eski fakülteleri arasındadır. Mühendislik ve Tasarım Fakültesi o zamandan beri gelişmiştir. Mühendislik Lisansı (BEng), Mimari Çalışmalar Lisansı (BAS), Endüstriyel Tasarım Lisansı (BID ) altında 20 ayrı lisans programı barındıran mühendislik , mimarlık , endüstriyel tasarım ve bilgi teknolojisi alanlarında geniş bir kurs yelpazesi ), Bilgi Teknolojileri Lisansı(BIT) ve Bachelor of Media Production and Design (BMPD), yüksek lisans ve doktora düzeyinde 37 yüksek lisans programı ile birliktedir. 2019 güz dönemi itibariyle Fakülte’de 5.800’den fazla lisans ve 1.200 lisansüstü öğrenci kayıtlıdır.

Fakülte, Kanada’daki türünün en eski derecelerinden birini temsil eden, öğrencileri psikoloji, fizik, ekonomi ve pazarlama disiplinlerini birleştiren endüstriyel tasarıma yönelik disiplinlerarası bir yaklaşıma sokan ünlü bir Endüstriyel Tasarım Lisansı sunmaktadır. akülte ayrıca Kanada’nın havacılık ve uzay mühendisliğine odaklanan ilk lisans programlarından birine ev sahipliği yapmaktadır.ve Fakülte’nin ve üniversitenin genel olarak en önemli tekliflerinden biri olarak kabul edilir. Programın kendisi öğrencileri dört bölüme ayırarak öğrencilerin havacılık ve uzay mühendisliğinin daha geniş yelpazesi içinde belirli bir alanda uzmanlaşmasını sağlar. Buna Akış A: aerodinamik, itme gücü ve araç performansı, Akış B: havacılık yapıları, sistemler ve araç tasarımı, Akış C: havacılık elektroniği ve sistemleri ve Akış D: uzay sistemleri tasarımı dahildir.

Azrieli Mimarlık ve Şehircilik Okulu, kendi alanında lisans ve lisansüstü programlara ev sahipliği yapan Mühendislik Tasarım Fakültesi bünyesinde oldukça saygın bir başka kurumu bünyesinde barındırmaktadır. Mimarlık Çalışmaları Lisansındaki öğrenciler, üç alandan birinde uzmanlaşabilirler: Tasarım, Şehircilik ve Konuşma ve Sürdürülebilirlik programlar arasındadır. Program aynı zamanda kendi disiplini içinde benzersizdir, çünkü seçili bir grup öğrencinin mimari tarihini daha derinlemesine keşfetmek için belirli bir konuma girmesine olanak tanıyan, her yıl Yurtdışında Yönlendirilmiş Eğitim (DSA) seçeneği sunar. Son ziyaret yerleri arasında İstanbul ve Kuzey Avrupa bulunmaktadır.

Carleton’ın Bilgi Teknolojisi Lisans programları Algonquin College ile ortaklaşa sunulurken, üniversitenin Medya Üretimi ve Tasarımı Lisansı , Bilgi Teknolojileri Okulu ve Halkla İlişkiler Fakültesi Gazetecilik ve İletişim Okulu arasında ortak olarak sunulmaktadır .

Carleton University Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler Fakültesi (FPA), üniversitenin hükümet, sivil toplum ve aralarındaki ilişkiyle doğrudan ilgilenen akademik disiplinlerini barındırır, on iki akademik birimden oluşur, kriminoloji , ekonomi , Avrupa çalışmaları , hukuk alanlarında 12 lisans programı ve 21 yüksek lisans programı sunar. çalışmalar , gazetecilik , siyaset bilimi ve kamu politikası bu programlar arasındadır.

Norman Paterson Uluslararası İlişkiler Okulu 

Uluslararası İlişkiler Norman Paterson School Carleton Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler profesyonel okuludur. 1965 yılında kurulan okul, kendisini uluslararası ilişkiler alanında Kanada’nın önde gelen okulu olarak öne çıkarmıştır.federal hükümet, düşünce kuruluşları ve akademide kilit liderlik pozisyonlarına ilerleyen mezunlar yetiştiriyor. Kanada diplomasisinin ‘altın çağında’ kurulan okul, uluslararası ilişkiler şemsiyesi altında farklı çalışma alanlarına göre düzenlenmiş yedi kümeye bölünmüş küresel meselelerin incelenmesine disiplinler arası bir yaklaşım benimsiyor. NPSIA, uluslararası ilişkilerde dünyanın en iyi okullarından biri olan Uluslararası Meslek Okulları Derneği’nin Kanadalı tek tam üyesidir.

NPSIA, uluslararası ilişkilerde akademik topluluk arasında saygın bir yere sahiptir ve okula kabul oldukça seçicidir. 2007’de, uluslararası ilişkilerdeki en iyi profesyonel yüksek lisans programlarını belirlemeyi amaçlayan Kanadalı akademisyenlerin yaptığı bir anket, NPSIA’yı Georgetown Üniversitesi ile birlikte ve Harvard ve Columbia gibi üniversitelerdeki programların önünde 2 numaraya yerleştirdi.

Bilim

Fen Fakültesi, biyoloji , kimya , fizik , sağlık bilimleri , matematik , bilgisayar bilimleri , sinirbilim ve yer bilimleri dahil olmak üzere çeşitli alanlarda 86 lisans ve 39 yüksek lisans programı sunmaktadır ve kayıtlı 6.500’den fazla öğrenciye 177 öğretim üyesi tarafından hizmet verilmektedir. [69] Biyoloji, kimya, jeoloji ve matematik üzerine ilk dersler ilk olarak 1942’de gece dersleri olarak tanıtıldı. Okul, 1947’de bilim alanındaki ilk lisans derecelerini tanıttı ve ilk onur derecesi grubunu 1950 yılına kadar bitirdi.

Fen Fakültesi, her biri farklı öğretim ve araştırma odaklarına sahip on bir bölüme ayrılmıştır. Bölümler, Herzberg Laboratuvarları, Steacie Binası, Tory Binası, Nesbitt Biyoloji Binası ve Sağlık Bilimleri Binası dahil olmak üzere kampüsteki çeşitli binalarda yer almaktadır.Bu binaların her biri, araştırma yapmak için öğretim üyeleri ve öğrenciler için laboratuvarlar ve diğer tesisleri barındırmaktadır. Nesbitt Biyoloji Binası, Eylül sonundan Ekim ayının başlarına kadar her yıl düzenlenen Kelebek Gösterisine ev sahipliği yapan ve Ulusal Başkent Bölgesi boyunca ziyaretçileri çeken birkaç iklim kontrollü sera içermektedir.

Kanada Çevre ve İklim Değişikliği araştırma tesisi olan Ulusal Yaban Hayatı Araştırma Merkeziaynı zamanda kampüste yer alır ve Kanada’ya özgü 12.000’den fazla yaban hayatı örneğinin bulunduğu Ulusal Yaban Hayatı Örnek Bankası’na ev sahipliği yapar. Merkez, toksik maddelerin yaban hayatı üzerindeki etkileri, uluslararası göçmen kuş örüntüleri ve insan faaliyetlerinin yaban hayatı üzerindeki etkileri konusunda önemli araştırmalar yapmaktadır.

Sprott İşletme Fakültesi

Carleton ilk olarak 1949’da Ticaret Lisansı (B.Com.) Derecesi vermeye başladı ve Fen Edebiyat Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ve son olarak Halkla İlişkiler Fakültesi bünyesinde bölüm düzeyinde bir akademik birim olarak görev yaptı. 2006 yılında ayrı bir fakülte olarak kurulmasından önce yönetim.Okul şu anda iki lisans programı sunmaktadır: Bachelor of Commerce ve Bachelor of International Business, beş lisansüstü program ve profesyoneller için çeşitli sertifika programları. 2018–2019 akademik yılı itibariyle, Sprott programlarına, tam zamanlı 61 fakülte tarafından hizmet verilen 2.668 lisans öğrencisi katılmıştır.

Sprott, Association to Advance Collegiate Schools of Business ve Network of International Business Schools tarafından uluslararası akreditedir . Okul, Kanada’da Uluslararası İşletme Lisansı (BIB) sunan ilk okul olarak işletme öğrencilerini küresel bir mercek aracılığıyla eğitmenin ön saflarında yer almıştır. Temel lisans teklifi, dört yıllık Ticaret Lisansı (Onur) derecesidir ve lisansüstü düzeyde MBA ve Doktora programları sunulmaktadır.Sprott Okulu, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010 ve 2012’de Kanada İdari Bilimler Derneği’nde (ASAC) araştırma katkısından dolayı Genel Kurum Performansı Ödülü’nü kazandı. Kanada kapsamlı üniversitelerindeki işletme okulları arasındadır.

Carleton Üniversitesi Fiyatları

Carleton University fiyatlarını etkileyen en önemli faktör hangi bölümde eğitim almak istediğinizdir. Bölüm ücretleri farklılık göstermektedir.

Lisans Programı Ücretleri: 20.000 CAD – 29.000 CAD

Yüksek Lisans Programı Ücretleri: 14.000 CAD – 20.000 CAD

 


Başvuru Zamanları

Lisans: Kasım – Mart (Başvuru tarihleri farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.)

Yüksek Lisans: Eylül-Mart (Başvuru tarihleri farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz.)


Carleton Üniversitesi Kabul Koşulları

Kanada üniversiteleri merkezi bir sınava bağlı değildir. Öğrencilerin not ortalaması ve geçmiş başarıları göz önünde bulundurularak değerlendirme gerçekleştirir. Kanada üniversite başvurularınızı Kanada Kültür Merkezi ile güvene gerçekleştirebilirsiniz.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.