Dalhousie University (yaygın olarak bilinen Dal ) bir olduğu kamu araştırma üniversitesi içinde Nova Scotia üç kampüsleri bulunan, Kanada, Halifax , dördüncü İncil Tepesi içinde ve tıbbi öğretim tesislerinin Saint John , New Brunswick . Dalhousie, on iki lisans, yüksek lisans ve profesyonel fakültede 4.000’den fazla kurs ve 180 derece programı sunmaktadır. Üniversite, Kanada’daki araştırma-yoğun üniversitelerden oluşan U15’in bir üyesidir.

Dalhousie bir şekilde kurulmuş nonsectarian Eponymous tarafından 1818 yılında kolej Nova Scotia Vali , George Ramsay, Dalhouise’da 9 Earl . Kolej, 1838 yılına kadar birinci sınıfını elinde tutmadı, o zamana kadar finansal zorluklar nedeniyle düzensiz faaliyet gösterdi. İsim değişikliğini “Dalhousie Koleji ve Üniversite Yöneticileri” olarak değiştiren yeniden yapılanmanın ardından 1863’te üçüncü kez yeniden açıldı. Üniversite adını 1997 yılında, kurumu Nova Scotia Teknik Üniversitesi ile birleştiren aynı eyalet mevzuatı uyarınca resmi olarak “Dalhousie Üniversitesi” olarak değiştirdi.

Şu anda üniversitede öğrenci çıkarlarını temsil eden iki öğrenci birliği vardır: Dalhousie Öğrenci Birliği ve Dalhousie Lisansüstü Öğrenciler Derneği. Dalhousie’nin üniversite takımları Tigers, Canadian Interuniversity Sport’un Atlantic University Sport konferansında yarışıyor . Tarım üniversite takımlarının DALHOUSIE en Fakültesi Dalhousie Rams denilen ve içinde rekabet vardır ACAA ve CCAA . Dalhousie, dünya çapında 18.000’den fazla öğrencisi ve 130.000 mezunu olan bir karma eğitim üniversitesidir. Üniversitenin önemli mezunları arasında bir Nobel Ödülü sahibi, 91 Rhodes Scholars yer alıyor.ve bir dizi üst düzey hükümet yetkilisi, akademisyen ve iş adamıdır.

Dalhousie University Kampüsleri

Dalhousie’nin Halifax Yarımadası’nda üç kampüsü ve Nova Scotia’daki Bible Hill’de dördüncü bir Tarım Kampüsü vardır. Halifax’taki Studley Kampüsü ana kampüs olarak hizmet vermektedir; fakülteler, spor tesisleri ve üniversitenin Öğrenci Birliği Binası gibi üniversitenin akademik binalarının çoğunu barındırır. Kampüs büyük ölçüde konut mahalleleri ile çevrilidir.

Robie Street , onu diş hekimliği fakültelerinin, tıp fakültelerinin ve diğer sağlık mesleği bölümlerinin bulunduğu bitişikteki Carleton Kampüsü’nden ayırır. Kampüs, okula bağlı iki büyük eğitim hastanesinin bitişiğindedir: IWK Sağlık Merkezi ve Kraliçe Elizabeth II Sağlık Bilimleri Merkezidir.

Downtown Halifax’taki Sexton Kampüsü , mühendislik, mimarlık ve planlama fakültelerine ev sahipliği yapmaktadır. Sexton Kampüsü, birleştirme öncesinde Nova Scotia Teknik Üniversitesi’nin kampüsü olarak hizmet vermiştir. Truro’nun bir banliyö topluluğu olan Bible Hill’deki Ziraat Kampüsü, 2011’de Dalhousie ile birleşmesinden önce Nova Scotia Ziraat Koleji’nin kampüsü olarak hizmet verdi.Üniversite şu anda Atlantik Kanada’daki en büyük akademik kütüphane sistemini işletiyor ve Ocean Tracking Network’ün genel merkezine ev sahipliği yapıyor.

Dalhousie’deki binaların yaşları 1864’te tamamlanan Hart House’dan 2015’te tamamlanan Collaborative Health Education Building’e kadar farklılık gösteriyor. Dalhousie Üniversitesi’nin orijinal binası 1824’te Halifax’s Grand Parade’de tamamlandı.1885’te üniversite binayı aştığında yıkıldı ve Halifax Şehri tüm Büyük Geçit Töreni’ne sahip olmayı istedi. Halifax Belediye Binası şu anda orijinal Dalhousie Koleji’nin bulunduğu yerdedir.

Dalhousie University Önemli Mezunları

  • RB Bennett , 1. Viscount Bennett, 11. Kanada Başbakanı
  • Kanada’nın 16. Başbakanı Joe Clark
  • Brian Mulroney , Kanada’nın 18. Başbakanı
  • Frank Bainimarama , 8. Fiji Başbakanı
  • Kathryn D. Sullivan , uzayda yürüyen ilk Amerikalı kadın.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.