Dünya’nın en yaşanılabilir ülkeleri arasında yer alan Kanada, 3 bölge ve 10 eyaletten oluşmaktadır. Aynı zamanda Rusya’dan sonra dünyanın en büyük 2. toprak alanına sahip olan ülkesidir. 

Saskatchewan Eyaleti

Saskatchewan, Kanada’nın Batı Kanada bölgesinde yer alan Amerika Birleşik Devletleriyle sınırı olan eyaletlerden birisidir. Komşu eyaletleri Manitoba ve Alberta’dır.

Saskatchewan eyaleti 651.036 km²lik toprak alanına sahiptir. Yankış bilenin aksine, eyaletin yarısı kadarı orman, üçte biri çiftlik ve sekizde biri tatlı sularla kaplıdır. Saskatchewan eyaleti benzersiz doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Hatta öyle ki yaklaşık 100.000 göl vardır.

Eyaletin başkenti Regina’dır.  Saskatoon’la beraber eyaletin iki büyük şehri arasında yer almaktadır. Tarım alanında benzersiz ve oldukça tanınan Saskatchewan üniversitede bu eyalette yer almaktadır.

Birçok milletten insana ev sahipliği yapan eyalet; Ağırlıklı olarak Avrupa, Rusya, Ukrayna, İskandinavya ve Britanya’ya dayanan kozmopolit nüfusa sahiptir. Yaklaşık 1.000.000 civarında nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Eyalet ekonomisinin gelişmesini büyük ölçüde tarıma dayanmakla birlikte halkın üçte ikisi şehir ve kasabalarda yaşar.

Sadece tarım alanında değil; Sanat ve kültür alanında eşsiz müzelere ev sahipliği yapmaktadır. 250 müzede toplamı 5 Milyona yakın eser ziyaretçilere açıktır.

Toprağın altıda nadir görülen ve eşsiz madenlerle kaplıdır. Altın, Uranyum ve Petrol gibi değerli madenlerde eyalet topraklarında bulunmaktadır. Eyaletin en büyük üniversitesi, 1907 yılında kurulan ve köklü bir geçmişe sahip olan Saskatchewan Üniversitesi’dir.