Kanada Newfoundland and Labrador, doğu kıyısındaki benzersiz bir eyalet, adalardan ve çoğunlukla Avalon Yarımadası’nda ikamet eden 500.000’in biraz üzerinde küçük bir nüfustan oluşur. Başkent St. Johns, ilin kuzey tarafında yer almaktadır. Newfoundland and Labrador’daki yaşam hakkında bilmeniz gereken her şey burada.   

Kanada Newfoundland and Labrador nerede bulunur?

405,212 km²’lik geniş bir alanı kaplayan bu eyalet, güneyde Kuzey Kutbu’ndan Labrador’un kuzeyindeki Arktik Tundra’ya kadar oldukça çeşitli bir iklime sahiptir. Newfoundland’ın iklimi Maritime Continental’dir ve çok daha ılımandır. Arazi biraz dağlıktır ve Newfoundland’ın Uzun Menzilli Dağları, Appalachian Sıradağları’nın kuzey ucunu oluşturur.

Newfoundland ve Labrador,% 97’den fazlası ana dilleri olarak İngilizce konuşan Kanada’nın dilsel olarak en birleşik alanıdır.

Kanada Newfoundland and Labrador’da yaşam maliyeti

Newfoundland ve Labrador mükemmel ve uygun fiyatlı bir yaşam kalitesi sunar. Bu eyalette yaşamanın maliyeti, Toronto veya Vancouver gibi Kanada’daki büyük merkezlerin çoğuna kıyasla çok daha düşük.

Eyalet, Newfoundland’da 11.00 $ / saat zorunlu asgari ücretle aileler için düşük bir ortalama gelire sahip olsa da, barınma ve ısınma maliyetleri ile genel olarak yaşam maliyeti Kanada’daki en düşükler arasındadır.

Ekonomi

Newfoundland and Labrador ekonomisinin ana itici gücü, mükemmel balıkçılığı olmaya devam ediyor. Madencilik, özellikle demir cevheri, Kanada’nın demir arzının yaklaşık% 50’sini eyaletin GSYİH’sinin% 20’sini besleyen açık deniz petrol kuleleri ile üretiyor.

Kanada Newfoundland and Labrador, göçmenlere balıkçılık ve kaynaklar alanlarında birçok fırsat sunuyor. Bahsi geçen kaynaklardaki arazinin zenginliği düşünüldüğünde, kalifiye işçilere sürekli bir ihtiyaç vardır.

Demografik Bilgiler

İngiliz Adaları (İngiliz, İrlandalı ve İskoç), Güney Asya, Çin ve Aborjinlerin inanılmaz çeşitlilikteki nüfusu ile sakinleri sevgiyle “Newfoundlanders” ve “Labradorlular” olarak bilinirler. Baskın din% 59,7 ile Protestan ve% 36,3 ile Katoliklerdir. Eyalette İngilizce ağırlıklı olarak yaklaşık yarım milyon kişi tarafından konuşulurken, Fransızca yaklaşık 2000 konuşmacıda geride kalıyor.

Newfoundland ve Labrador’un başkenti olan St John’s, 150.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır ve eyalet hükümeti eyaletteki en büyük işveren konumundadır.

Eğitim

Sadece iki kamu tarafından finanse edilen yüksek öğrenim enstitüsü vardır ve her ikisi de Newfoundland’de bulunmaktadır.  St. Johns’ta bulunan Newfoundland Memorial Üniversitesi, 1925 yılında kurulmuştur ve Newfoundland and Labrador’un 3 bölgesinde 4 ana kampüsü ve 2 uydu kampüsü vardır. Üniversite Mühendislik, Jeoloji, İşletme ve Tıp alanlarında dereceler sunar ve Kanada’daki en iyi üniversitelerden biri olarak derecelendirilir.

Stephenville’deki Kuzey Atlantik Koleji 1997’de kuruldu ve birkaç küçük ticaret okulundan oluşuyor. Kolej, Newfoundland ve Labrador’un her yerinde 17 kampüste 100’den fazla eğitim programı sunmaktadır. Ayrıca, Newfoundland and Labrador’da 25 özel ticaret okulu bulunmaktadır.

Newfoundland ve Labrador Gezilecek Yerler

Gezmekten hoşlanıyorsanız, eyalet genelinde ziyaret edilebilecek birçok rustik deniz feneri ve müze vardır. En ilgi çekici yerlerden bazıları Twillingate’deki Balıkçı Müzesi, Petty Harbour’daki bir Akvaryum, birkaç doğa rezervi ve birkaç sanat galerisi ve tiyatrodur.

Avcılar için eyalette geyik ve karibu, kara ayılar, vaşak, küçük av hayvanları, göçmen kuşlar ve su kuşları mükemmel popülasyonlara sahiptir. Dünyadaki çok az yer, karayla çevrili somon, kuzey turna balığı, beyaz balık, kupa alabalığı, Atlantik somonu ve kutup kömürü için birinci sınıf fırsatlarla Newfoundland and Labrador’daki balıkçılığa rakip olabilir.

Doğa severler, balina ve kuş gözlemciliği fırsatlarına hayret edecekler. Ek olarak, nefes kesen manzaralarla çevrili kano ve kano, rafting, tüplü dalış, yelken ve kar motosikletinin tadını çıkarabileceğiniz yerler var.