University of Saskatchewan ( S U ) bir olduğunu Kanadalı kamu araştırma üniversitesi , 19 Mart 1907 tarihinde kurulmuş ve doğu tarafında bulunan Güney Saskatchewan Nehri içinde Saskatoon , Saskatchewan , Kanada. Eyalet yasama organı tarafından 1907’de “Saskatchewan Eyaleti için bir Üniversite kurma ve bünyeye alma Yasası” kabul edildi. 19 Mart 1907’de ” tüm şubelerinde yüksek öğrenim için tesisler sağlamak ve olanak sağlamak amacıyla il üniversitesini kurdu. Irk, inanç veya din gözetmeksizin tüm insanlar en iyi şekilde yararlanmak için. Saskatchewan Üniversitesi, Kanada’nın Saskatchewan eyaletindeki en büyük eğitim kurumudur. Saskatchewan Üniversitesi, Kanada’nın en iyi araştırma üniversitelerinden biridir (Kanada Araştırma Kürsüsü sayısına göre) ve U15 Kanada Araştırma Üniversiteleri Grubunun (Kanada’daki en araştırma yoğun 15 üniversitesi)bir üyesidir.

Üniversite, 1907’de bir tarım koleji olarak başladı ve 1910’da Kanada’daki ilk üniversite merkezli genişleme bölümünü kurdu. Üniversite binaları için 120 hektar (300 dönüm) ve U of S çiftliği için 400 hektar (1.000 dönüm) ayrıldı. ve tarım alanları.

Üniversite için toplam 10.32 km 2 (3.98 sq mi) eklenmiştir. Ana Üniversite kampüsü 981 hektar (2.425 dönüm) üzerinde yer alırken, 200 hektarlık (500 dönüm) İnovasyon Yeri Araştırma Parkı için ayrılmıştır.  University of Saskatchewan tarım kolejinin hala komşu kentsel araştırma alanlarına erişimi vardır. Saskatchewan Üniversitesi Aşı ve Bulaşıcı Hastalıklar Organizasyonu (VIDO) tesisi (2003), hem insanlar hem de hayvanlar için DNA ile güçlendirilmiş aşılar geliştirmektedir. Üniversite aynı zamanda Kanada bilimindeki en büyük ve en yenilikçi yatırımlardan biri olarak kabul edilen Kanada Işık Kaynağı senkrotronuna da ev sahipliği yapmaktadır . Bir tarım koleji olarak kökeninden bu yana, araştırma üniversitede önemli bir rol oynamıştır. U of S’de yapılan keşifler arasında sülfata dirençli çimento ve kobalt-60 kanser tedavisi ünitesi bulunmaktadır. Üniversite 200’den fazla akademik program sunmaktadır. Duncan P. McColl ilk sicil memuru olarak atandı ve başyargıç Edward L. Wetmore’un ilk şansölye olarak seçildiği ilk toplantıyı kurdu . Walter Charles Murray , üniversitenin yönetim kurulunun ilk başkanı oldu.

University of Saskatchewan Tarihi

Kurum, uzatma çalışmaları ve uygulamalı araştırmalara vurgu yapılarak Amerikan devlet üniversitesine göre modellendi. Saskatoon’daki Saskatchewan Üniversitesi’ne 19 Mart 1907’de bir eyalet tüzüğü verildi. Üniversite Yasası olarak bilinen bir eyalet tüzüğüdür. Tüm ilin vatandaşları için kamu tarafından finanse edilen ancak bağımsız bir kurumun oluşturulmasını sağladı.

Yönetişim, akademik politikadan sorumlu bir senatodan (fakülte) ve mali politika üzerinde münhasır kontrol uygulayan bir yöneticiler kurulundan (vatandaşlar) oluşan iki meclisli bir üniversite hükümeti sistemi kuran 1906 eyalet Toronto Üniversitesi Yasası üzerine modellendi diğer tüm konularda resmi yetki. Kurul tarafından atanan başkan, iki organ arasında bir bağlantı sağlamak ve kurumsal liderlik yapmaktı. Yeni kurumun kapsamı sanat, müzik ve ticaret, ormancılık ile tarım, ev bilimi, eğitim, mühendislik, hukuk, tıp, eczacılık, veterinerlik bilimi ve diş hekimliği dahil olmak üzere sanat ve bilim kolejlerini kapsayacaktı.

Saskatoon, 7 Nisan 1909’da yönetim kurulu tarafından Üniversite’nin yeri olarak seçildi. 12 Ekim 1912’de ilk bina öğrenci kabulü için kapılarını açtı. 1912’de ilk derecelerini verdi. Bu yüzyılın başlarında, mesleki eğitim geleneksel ilahiyat, hukuk ve tıp alanlarının ötesine geçti. Alman esinli Amerikan özel ders çalışması modeline dayalı lisansüstü eğitim ve bir araştırma tezinin tamamlanması tanıtıldı.

Battleford , Moose Jaw , Prince Albert , Regina ve Saskatoon , yeni üniversitenin yeri olmak için lobi yaptı. Walter Murray eyalet başkenti Regina’yı tercih etti. Siyasi olarak etkilenen bir oylamada, Saskatoon 7 Nisan 1909’da seçildi.

University of Saskatchewan Okul Sıralaması

Saskatchewan Üniversitesi, lise sonrası okul sıralamasında yer aldı. 2020 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması sıralamasında, üniversite dünyada 301-400 ve Kanada’da 13-18. 2021 Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversite Sıralaması , üniversiteyi dünyada 401–500 ve Kanada’da 17–18 olarak sıraladı. 2021 QS Dünya Üniversite Sıralaması , üniversiteyi dünyada 465. ve Kanada’da on altıncı sırada yer aldı.  In US News & World Report 2020 küresel üniversite sıralaması, üniversite Kanada’da 541st yerleştirilir ve 20.’dir. Maclean’ın Kanada üniversitelerinin 2020 sıralaması, üniversite tıp-doktora üniversite kategorisinde 15. sırada yer aldı.

Mühendislik Fakültesi, X-Prize Foundation NASA yarışmalarında birden fazla ilk bitiren Saskatchewan Üniversitesi Uzay Tasarım Ekibi aracılığıyla uluslararası düzeyde rekabet etmektedir. Ekip, lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, fakülte ve birçok disiplinden gelen araştırmacılardan oluşuyordu. Bu yüzeyler, Discovery Channel’daki özelliklerle kablosuz enerji aktarımı ve uzay robotik teknolojilerinde dünya rekorlarını içeriyordu

Ulusal Posta ve Finans Merkezi Üniversitelerin “En İyi 500” sıralaması, 15.397 nüfusa ve 566.596.000 $ gelire sahip Kanada’daki en iyi 20 Üniversitenin U’sunu 13. sırada yerleştirir. Sidhpur Vakfı, Saskatchewan Üniversitesi’ni Kanada’daki en iyi 25 üniversite arasında 14. sıraya yerleştirdi. Kanada Üniversitelerinin Gourman Rapor Sıralaması, U of S’ye 3.28 puan verdi ve bu da onu 60 Kanada Üniversitesi arasında 20. sıraya yerleştirdi. Globe and Mail’in Üniversite Karnesi, kendi üniversiteleri hakkında 100 soruya yanıt veren 25.000 mevcut lisans öğrencisinin görüşlerini yansıtıyor. Saskatchewan Üniversitesi aşağıdaki kategorilerde B + ve A + arasında puan aldı.

 • Üniversitenin genel akademik itibarı, işverenler arasında üniversitenin itibarı, en son araştırma yapma konusundaki itibarı, lisans çalışmaları için itibar, lisansüstü çalışmalarında itibar
 • genel eğitim kalitesi, öğretim üyelerinin konular hakkındaki bilgileri
 • genel üniversite atmosferi, kişisel güvenlik / güvenlik duygusu, çeşitli fikirlere / fikirlere tolerans, sessiz çalışma alanı, genel kütüphane, kütüphane hizmetleri, çevrimiçi kütüphane kaynakları, dergilerin / makalelerin / süreli yayınların mevcudiyeti, toplam kütüphane mevcut sayısı, bilgisayar erişilebilirliği kampüste, güncel bilgisayar ekipmanının mevcudiyeti, İnternet / e-posta için kampüs içi ağ, kampüste genel kalite / teknoloji kullanılabilirliği, kurs / öğretim materyallerine çevrimiçi erişim.

University of Saskatchewan Programları

University of Saskatchewançok çeşitli programlar ve kurslar sunmaktadır. Tarım ve Biyo-Kaynaklar , Sanat ve Bilim , Biyoteknoloji , Edwards İşletme Fakültesi , Diş Hekimliği , Eğitim , Mühendislik , Yüksek Lisans ve Doktora Sonrası Çalışmalar , Kinesiyoloji , Hukuk , Tıp , Hemşirelik , Eczacılık ve Beslenme , Fizik Tedavi ve Veterinerlik bu konular arasındadır.

Ayrıca, Üniversitenin bağlı kolejleri ve Sürekli ve Uzaktan Eğitim Merkezi lisans programları, sertifikalar ve eğitim programları sunmaktadır. Bağlı birçok kolej, öğrencilerin bir Lisans veya Sanat Lisans derecesinin ilk iki yılını tamamlamalarına izin verir ve bazıları Eğitim, Yerli Çalışmalar ve İlahiyat alanlarında tam dereceler sunar.

Öğrenciler Ve Mezunlar

Üniversite Yasası Üniversitesi “ırk, din ve sonuna yararlanmak için dine bakılmaksızın daha yüksek bütün branşlarda eğitim ve herkesi etkinleştirilmesi için tesisler” sağlamalıdır şartıyla. Ayrıca, “hiçbir kadının, üniversitedeki erkek öğrencilere tanınan herhangi bir avantaj veya ayrıcalıktan cinsiyeti nedeniyle yoksun bırakılmayacağını” belirtmiştir. İlk sınıflara 28 Eylül 1909’da yetmiş öğrenci başladı. Birinci sınıf 1 Mayıs 1912’de mezun oldu. Mezuniyet onurunu kazanan üç öğrenciden ikisi kadındı. 342 öğrenci, öğretim üyesi ve personel I.Dünya Savaşı’na kaydoldu . Bunlardan 67’si öldürüldü, 100’ü yaralandı ve 33’üne cesaret madalyası verildi.

1907 ile 2007 yılları arasında Saskatchewan Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin 132.200’den fazla üyesi vardı. Mezunlar, University of Saskatchewan bir derece, sertifika ve / veya diploma programından başarıyla mezun olanlara sahiptir.

Önemli Fakülteler Ve Araştırmalar

 • Ken Coates (1956-), tarihçi, Kanada Bölgesel Yenilik Araştırma Başkanı, Johnson-Shoyama Kamu Politikası Enstitüsü ve Uluslararası Kuzey Yönetişim ve Kalkınma Merkezi Direktörü
 • Sylvia Fedoruk , Üniversite Rektörü, Onkoloji Profesörü, Fizikte Yardımcı Üye ve Saskatchewan Valisi Teğmen (1988–1994)
 • Paul Finkelman (1949-), tarihçi ve hukuk bilimci Ariel F.
 • Herbert V. Günther (1917-2006), Budist bilgin ve filozof
 • Gerhard Herzberg , Nobel Kimya Ödülü , 1970; 1935’te Nazi Almanyası’ndan kaçmak için bir pozisyon teklif etti ve on yıl üniversitede kaldı
 • JW Grant MacEwan , Tarım Okulu Müdürü, Hayvancılık Profesörü ve Alberta Valisi Teğmen (1966–1974)
 • Hilda Neatby (1904-1975), tarihçi
 • Elizabeth Quinlan , sosyolog
 • William Sarjeant , jeolog ve romancı
 • Thorbergur Thorvaldson , kimyager ve üniversitedeki lisansüstü çalışmaların ilk dekanı
 • Curt Wittlin (1941–), filolog ve ortaçağ edebiyatı uzmanı

University of Saskatchewan Önemli Mezunları

 • Erickson Coaching International’ın kurucusu ve başkanı Marilyn Atkinson
 • Lorne Babiuk , bilim adamı
 • Michael Byers , siyasi bilimci British Columbia Üniversitesi’nden ve federal NDP aday Vancouver Merkezi binme
 • Alastair GW Cameron , kimyasal elementlerin kökenini ve ayın kökenini inceleyen astrofizikçi
 • Kim Coates , aktör
 • Jonathan Denis , Alberta MLA ve Konut ve Kentsel İşler Bakanı (LLB, 2000)
 • John Diefenbaker , 13 Kanada Başbakanı
  • Diefenbaker aynı zamanda üniversitenin rektörüydü. Öldükten sonra, o ve karısı Diefenbaker Kanada Merkezi yakınlarındaki üniversiteye gömüldü .
 • N. Murray Edwards , işletme sahibi, Calgary Flames NHL franchise’ının ortak sahibi
 • Edith Fowke , Kanadalı halk bilimci
 • Emmett Matthew Hall (1898–1995), Yüksek Mahkeme hakimi ve Kanada Medicare sisteminin babası
 • Lynda Haverstock , Saskatchewan Valisi Teğmen (2000–2006), Saskatchewan Liberal Parti lideri (1989–1995)
 • John Hewson , Avustralyalı politikacı
 • Ray Hnatyshyn , 24 Kanada Genel Valisi
 • Andrew David Irvine , oyun yazarı ve British Columbia Üniversitesi profesörü
 • Fredrick W. Johnson , 16. Saskatchewan Valisi Teğmen
 • Kanada Yüksek Mahkemesi eski yargıcı William McIntyre ; dönüm noktası niteliğindeki kürtaj davasında muhalefeti yazdı R. – Morgentaler (1988)
 • Batı Hint Adaları, St. Augustine Kampüsü, Trinidad ve Tobago’da kıdemli bilgisayar bilimleri okutmanı olan Permanand Mohan ; Karayip Sınavları Konseyi’nin Bilgisayar Bilimi CAPE Sınavları Baş Müfettişi
 • Carson Morrison , Kanada Mühendislik Enstitüsü Üyesi, Kanada Gümüş Jübile Madalyası, Ontario Mühendislik Topluluğu Onur Nişanı, Kanada Standartları Derneği Jean-Paul Carriere Ödülü
 • Caia Morstad , voleybolcu
 • Hilda Neatby (1904-1975), tarihçi
 • George Porteous , Saskatchewan 14. Vali Teğmen
 • Alison Redford , Alberta’nın 14. Başbakanı
 • Batı Hokey Ligi komiseri Ron Robison
 • Roy Romanow , 12. Saskatchewan Başbakanı
 • Lorna Russell , sanatçı
 • Nicole Sarauer , Saskatchewan MLA ve Resmi Muhalefet Eski Lideri
 • Henry Taube , 1983 Nobel Kimya Ödülü
 • Kanada Bankası eski Valisi Gordon Thiessen
 • Guy Vanderhaeghe (1951–), romancı, Vali Genel Ödülü sahibi , Kanada Düzeni memuru
 • Brad Wall , Saskatchewan’ın 14. Başbakanı
 • Peter Makaroff’un , Doukhobor barış eylemcisi

Rhodes Scholars

Toplamda, Saskatchewan Üniversitesi’nden 69 mezun Rodos Bursunu almaya devam etti. Bunlara Wilbur Jackett (1933) ve Mark Abley (1975) dahildir.

Araştırmalar

Yıllar boyunca, Üniversitedeki en önemli projelerden bazıları Fizik Bölümü ile ilişkilendirildi. 1948’de üniversite Kanada’daki ilk betatron tesisini kurdu. Üç yıl sonra, dünyanın ilk ticari olmayan kobalt-60 terapi ünitesi inşa edildi. Üniversitenin ilk kadın rektörü olan Sylvia Fedoruk , kobalt-60 araştırma ekibinin bir üyesiydi. 1988’den 1994’e kadar Saskatchewan’ın vali yardımcılığını da yaptı .) Bu tesislerin başarısı, Saskatchewan Hızlandırıcı Laboratuvarının bir parçası olarak bir doğrusal hızlandırıcı1964’te üniversite bilim adamlarını Kanada’da nükleer fiziğin ön saflarına yerleştirdi. Plazma Fiziği Laboratuvarı bir faaliyet tokamak kampüsünde. Üniversite , Aurora’yı ilk kez görüntülemek için 1949’da SCR-270 radarını kullandı.

Yıllarca süren araştırma ve küresel araştırmacılarla yapılan işbirliğinden elde edilen deneyim, Saskatchewan Üniversitesi’nin senkrotron ışık araştırmaları için Kanada’nın ulusal tesisi olan Canadian Light Source olarak seçilmesine yol açtı. Bu tesis 22 Ekim 2004’te açıldı ve bir futbol sahası büyüklüğündedir.

Üniversite ayrıca Aşı ve Bulaşıcı Hastalıklar Örgütü’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Innovation Place Research Park , üniversite ile çalışan özel sektöre ev sahipliği yapan bir endüstriyel bilim ve teknoloji parkıdır.

Bu araştırma tesislerinde olup bitenlerden ayrı olarak, rütbe ve dosya fakültesi tüm kolejler ve okullar genelinde oldukça üretkendir. Pek çok öğretim üyesinin ulusal ve uluslararası bilimsel itibarı yoktur. Sonuç olarak, Kanadalı ve denizaşırı yüksek lisans öğrencileri ve araştırmacıları için mıknatıslar.

University of Saskatchewan Ortak Üniversiteler

 • Pekin Teknoloji Enstitüsü , Pekin, Çin
 • Xi’an Jiao Tong Üniversitesi , Xi’an, Çin
 • Greifswald Üniversitesi , Greifswald, Almanya
 • Darmstadt Teknoloji Üniversitesi , Darmstadt, Almanya
 • Vellore Teknoloji Enstitüsü , Hindistan
 • Oslo Üniversitesi , Norveç
 • Canterbury Üniversitesi , Yeni Zelanda
 • Oxford Üniversitesi , Oxford, İngiltere
 • Stockholm Üniversitesi , Stockholm, İsveç

Mezunlar Tarafından Kurulan Şirketler

 • SED Systems
 • IL Therapeutics
 • International Road Dynamics founded by Arthur Bergan
 • Quack.com by Steven Woods B.Sc. ’87 and Verna Friesen B.Sc. ’87 (acquired by America Online)

Müzeler Ve Galeriler

Tarımsal Sergiler ve Kloppenburg Koleksiyonu, Tarım ve Biyo-Kaynaklar Koleji’nde barındırılmaktadır . Tarımsal duvar teşhirleri, Tarım Binası ile Biyoloji Binası’nı birbirine bağlayan yürüyüş yolunda yer almaktadır. Kloppenburg Koleksiyonu 1991’de açılan Ziraat Fakültesi ve Biyo-Kaynaklar Koleji binasının altıncı katında sergileniyor. Saskatchewan Üniversitesi’ne yapılan bu bağışta ünlü Saskatchewan sanatçılarının yirmi yedi eseri yer alıyor. Beamish Konservatuarı ve Leo Kristjanson Atriumayrıca Tarım ve Biyo-Kaynaklar Koleji içinde yer almaktadır. Leo Kristjanson atriyum, Ziraat ve Biyolojik Kaynaklar Koleji binasında yer alır ve kış bahçesine ev sahipliği yapar. Beamish Konservatuarı adını sanatçı Augustus Kenderdine’nin kızı olan bağışçı May Beamish’in onuruna verdi.

Saskatchewan Üniversitesi’nin 1984’teki 75. Yıldönümü, 75 ödülün verildiği Athletic Wall of Fame’in başlangıç ​​katalizörüydü. Şöhret duvarı, atletlerin, bölgesel ve / veya ulusal bir şampiyonluğu güvence altına alan takımların başarılarını ve aynı zamanda bir süre boyunca Huskie atletizm topluluğuna yönetici, koç, yönetici, antrenör veya başka bir önemli katkıda bulunan inşaatçıları kutluyor . en az 10 yıldır ve olağanüstü bir destek sağladı. 2001 yılı itibariyle, yıllık bir etkinlik olan Huskie Salute, Athletic Wall of Fame’e yeni bir aday açar.

Kolej Binası resmen Kanadalı ilan edilmiştir Ulusal Tarihi Sitesi tarafından Sheila Copps 27 Şubat 2001 tarihinde, Kanadalı Heritage Bakanı Kolej İnşaat Üniversitesi üzerindeki yapım aşamasında ilk bina oldu ve tamamlanmasıyla tarım derece sınıfları için kullanıldı

Diefenbaker Kanada Merkezi olarak da bilinen Sağ Saygıdeğer John G. Diefenbaker Kanada Araştırma Merkezi, Diefenbaker kağıt koleksiyonu ve mirası, değişen sergiye, Kooperatifler Çalışmaları Merkezi ve Yerel Hukuk Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Kanada Başbakanı John Diefenbaker’ın mezar alanı bu müzenin yakınında bulunuyor.

Gordon Snelgrove Galeri öğretim tesis ve içinden yönetilen bir kamu galerisi Art & Sanat Tarihi Bölümü . Hem departman içindeki hem de daha geniş topluluktaki sanatçılar ve küratörlerin yeni çalışmaları için bir alan sağlar. Tam zamanlı bir müdürü ve bir dizi yarı zamanlı personeli vardır. Ayrıca galeri, mezun öğrencilerden seçilmiş eserlerden oluşan Sanat ve Sanat Tarihi Koleksiyonu Bölümü’nün küratörlüğünü yapıyor. Koleksiyondaki sanat eserleri, Murray Binası, üniversite kütüphanesi, kampüsteki bir dizi site ve galeri web sitesinde sergileniyor. Galeri, Saskatchewan Üniversitesi kampüsündeki 191 Murray Binası’nda yer almaktadır. Pazartesiden Cumaya 09: 30-16: 30 saatleri arasında açıktır ve hafta sonları ve tatillerde kapalıdır.

Kenderdine Sanat Galerisi, resmi açılışını 25 Ekim 1991’de kutladı. Augustus Frederick Lafosse (Gus) Kenderdine, Emma Lake Kenderdine Kampüsü’nün öncüsü olan Emma Lake’deki Üniversite Sanat Kampı’na 1936’da başladı, Saskatchewan Üniversitesi’ne bir vasiyet bağışladı. kızı Bayan May Beamish, Dr. Murray tarafından başlatılan kalıcı bir koleksiyona ve devam eden sergilere sahip olan Kenderdine Sanat Galerisi’nin oluşumunu başlattı. Kenderdine koleksiyonu arşiv malzemesi ve çoğu 19. ve 20. yüzyıl Saskatchewan, Kanadalı ve uluslararası sanatçılara ait resimler, eskizler, seramikler, porselen veya çanak çömlek, cam, tekstil veya duvar halıları dahil olmak üzere 4000 eserden oluşmaktadır. MacAulay İlaç Koleksiyonu, Thorvaldson Binası, Oda 118A’da yer almaktadır. Koleksiyon, 20. yüzyılın başlarındaki ilaç gereçlerinin yanı sıra kiraz kabuğu şurubu ve akıllı otu gibi erken İlk Milletler ilaçlarını sergiliyor.

Memorial Gates, büyük bir fedakarlık yapan U S öğrencilerin olanlar onuruna inşa edilmiştir. Kapıların üzerinde bir yazıt var, “Bunlar, bu Üniversiteden Birinci Dünya Savaşına gidenler ve özgürce yaşayalım diye canlarını verenlerdir.” Kapılar başlangıçta University Drive üzerinden kampüse giden ana yol girişinin iki yanına oturuyordu (daha sonra bu, Royal Üniversite Hastanesi’ne erişim yolu oldu); 1990’larda batıya yeni bir yol erişimi olan Hospital Drive inşa edildiğinde kapılar orijinal konumlarında korunmuştu.

Eski Eserler Müzesi 1974 yılında koleksiyonunu başladı ve yeni konumunda 1981 yılında açıldı. Müze, çeşitli uygarlıkların ve dönemlerin dikkate değer sanatsal, heykel ve sanat başarılarını kutluyor.

Jeoloji binasındaki Doğa Bilimleri Müzesi, yeryüzündeki yaşamın evrimini gösteren iki katlı yüksek bitkilerle dolu bir atriyuma sahiptir. Akvaryumlar ve kapsamlı jeolojik örneklerin yanı sıra bir Tyrannosaurus Rex’in tam boyutlu bir iskelet kopyası da dahil olmak üzere paleontolojik örnekler dahil canlı bir hayvan galerisi barındırıyor.

Saskatchewan Üniversitesi Gözlemevi, halka açık izleme saatleri, okul turları ve bir yıldız edinme programı sunmaktadır. Evlat edinilen bir yıldız, özel veya önemli bir başarıyı veya kişiyi anabilir ve ödül, sertifika, onurlu sicil notu ve yıldız konumu haritaları ve bilgi formu aracılığıyla verilir.

Rugby Chapel (öğrencileri bir hediye olarak 1912 yılında inşa Rugby Okulu ) ve Prens Albert taşındı, Saskatoon Belediye Miras Mülkiyet bir şehir ilan edildi. Emmanuel ve St. Chad Koleji’nin öncüsü olan Rugby Şapeli, ilk olarak 1883’te inşa edilmiş ve Prens Albert’te Saskatchewan Üniversitesi’ne (Kuzey Batı Toprakları Saskatchewan Geçici Bölgesi) atanmıştır.

St. Thomas More College Sanat Galerisi ilk olarak 1964 yılında açılmıştır ve yerel ve bölgesel sanatçıların sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Little Stone School House olarak da bilinen Victoria School House, 1888’de Temperance Colony’nin ilk okul evi olarak inşa edildi. Bir oda okul ev aslen inşa edilmiş Nutana . Konum artık Broadway Köprüsü’nün güneyinde veya tepesinde beş köşe olarak biliniyor . Okul bahçesi, nüfus arttıkça bir zamanlar üç okul evinden oluşuyordu. Küçük taş okul evi korunmuş ve kampüse taşınmıştır. 1 Haziran 1967’de tarihi site ilan edildi.

Kampüs Hayatı

Bir öğrenci yayını olan Sheaf , ilk olarak 1912’de, ayda bir veya daha seyrek olarak yayınlandı. 1920’de, öğrenci hayatı üzerinde daha birleştirici bir etki yapmak amacıyla haftalık olarak yayınlandı. Yayınlamaya devam etti.

1965’te, öğrenci tarafından işletilen bir kampüs radyo istasyonu olan CJUS-FM , ticari olmayan bir temelde yayın yapmaya başladı. 1983 yılında, istasyon sınırlı bir ticari istasyon haline geldi. Ancak 1985 yılına gelindiğinde, artık finansman sağlanamadı ve kampüs radyo varlığı öldü. 2005’in başlarında CJUS bir internet radyosu biçiminde yeniden canlandırıldı ve bugün yayın yapmaya devam ediyor. Üniversite aynı zamanda, kampüste aktif olarak gönüllüler arayan bağımsız topluluk radyo istasyonu CFCR-FM ile de bir ilişki sürdürmektedir .

Bir kampüs tiyatrosu olan Place Riel Theatre , tıpkı bir kampüs pub olan Louis gibi 1975’te açıldı . Mevcut kampüs öğrenci merkezi Place Riel , 1980’de açıldı ve şu anda perakende satış mağazaları, atari salonu, dinlenme alanı, öğrenci grubu toplantı alanları ve yemek alanı barındırıyor ; 2012–2013’te tamamlanması planlanan genişleme ve tadilattan geçiyor. Bu tesisler Louis Riel’in adını almıştır . 1990’ların sonunda, Place Riel Tiyatrosu halka açık gösterileri durdurdu ve şimdi kampüs film özellikleri ve dersler için kullanılıyor.

Saskatchewan Öğrenci Üniversitesi Birliği’nde olduğu sendika öğrencilerin Saskatchewan Üniversitesi’nde tam zamanlı lisans öğrencileri temsilendir.

1992’den bu yana , lisansüstü öğrenciler , U of S’nin lisansüstü öğrencilerine hizmetler, etkinlikler, öğrenci kulüpleri ve savunuculuk çalışmaları sunan, kar amacı gütmeyen bir öğrenci kuruluşu olan Saskatchewan Üniversitesi Lisansüstü Öğrenci Derneği (GSA-uSask) tarafından temsil edilmektedir. . GSA-uSask , 2007’den beri GSA Commons olarak da adlandırılan Emmanuel ve St. Chad Şapeli’nde bulunuyor.

Saskatchewan Üniversitesi bilgi kitabını ve yeşil hanedan kalkanın içine yerleştirilmiş üç buğday demetini logosu olarak kabul etti. Buğday demetleri ve bilgi kitabı sarıdır. Logonun bazı versiyonlarında bilgi kitabının sayfalarında “Tanrı ve ülke için” anlamına gelen Latince Deo et Patriae ifadesi yer alır. Üniversitenin resmi sloganı Deo et Patriae’dir.

U Sports’daki kampüs spor takımları Saskatchewan Huskies adını kullanır . U of S Huskies sekiz erkek sporunda rekabet eder: Kanada futbolu , basketbol , kros , hokey , futbol , atletizm , voleybol ve güreş ve yedi kadın sporu: basketbol , kros, hokey, futbol, ​​atletizm, voleybol ve güreş. Erkek Husky futbol takımı, Vanier Kupası’nı üç kez ulusal şampiyon olarak kazandı ; 1990, 1996 ve 1998’dedir.

Öğrencilerin Konaklaması

Voyageur Place University of Saskatchewan kampüsündeki ‘oda ve pansiyon’ yurtları ve dört ayrı salondan oluşur.

 • Saskatchewan Hall, üniversitenin ilk öğrenci yurdu idi ve 1912’de tamamlandı. Başlangıçta Üniversite Salonu olarak adlandırılan bu salon, 150 öğrenciye konut sağlamak için tasarlandı. Saskatchewan Hall, Saskatchewan Nehri için seçildi .
 • Qu’Appelle Hall, aslında Öğrenci Yurdu No. 2 olarak biliniyordu ve resmi olarak 1916’da açıldı. Tasarım 120 öğrenciyi barındırdı ve 1963’te 60 ek öğrenci yurdu için bir ek tamamlandı. Qu’Appelle Hall Addition, Voyageur Place’in dördüncü konutudur ve erkek öğrencileri barındırır.Qu’Appelle Hall, Qu’Appelle Nehri için seçildi.
 • Athabasca Hall, 270 konut sağlar ve 1964 yılında tamamlanmıştır. Şu anda karma bir salondur.  Athabasca Hall, Athabasca Nehri için seçildi. 

Voyageur Place, tarihsel olarak ev sistemi üzerinde organize edilmiştir ve her evin adı Saskatchewan’ın erken tarihiyle ilişkili bir kaşifin adını taşımaktadır. Bu nedenle, geleneksel olarak üç erkek evi vardı: Hearne Evi (adını Samuel Hearne’den alıyor ve Saskatchewan Hall sakinlerinden oluşuyor); Kelsey (adını Henry Kelsey’den alır ve Qu’Appelle Hall sakinlerinden oluşur); ve Lav (adını Pierre Gaultier de Varennes, sieur de La Vérendrye’den alır ve Qu’Appelle Hall Addition’ın sakinlerinden oluşur). Ayrıca üç kadın evi de vardı (hepsi tamamı kadınlardan oluşan Athabasca Hall sakinlerinden oluşuyordu): Gölet (adını Peter Pond’dan alıyor ), Henday (adını Anthony Henday’den alıyor)) ve Palliser ( John Palliser’in adını almıştır ).

McEown Park – Üniversite kampüsünün güneyindeki konut kompleksi. Dört yüksek bina kompleksi için açılış törenleri 2 Ekim 1970 idi.  McEown Park, bir Üniversite yöneticisi olan AC McEown’un onuruna seçildi.

 • Souris Hall, aileleri olan evli öğrenciler için bir apartman kompleksidir. Adını Souris Nehri’nden alan Souris Hall, 67 adet iki yatak odalı daireden oluşan dokuz katlı bir şehir evidir.
 • Assiniboine Hall, evli veya bekâr, ailesi olmayan öğrenciler için 23 adet iki odalı ve 84 adet tek odalı daireden oluşan on bir katlı apartman dairesidir. Assiniboine Hall, Assiniboine Nehri için seçildi .
 • Wollaston Hall, 1976 yılında McEown Park kompleksine eklendi ve 21 iki yatak odalı ve 83 tek yatak odalı daire sağladı.
 • Seager Wheeler Hall, on dört katlı bir konutta küçük gruplar halinde yaşayan bekar öğrenciler için barınma sağlar. Seager Wheeler Hall, buğday yetiştirmede önemli bir Saskatchewan öncüsü olan Seager Wheeler’ın onuruna seçildi . Bu rezidans, McEown Park’ta inşa edilen orijinal üç kompleks üzerindeydi.

6 Şubat 2009’da, eyalet hükümeti, mevcut McEown Park gelişimine bitişik, lisansüstü öğrenciler için ek konut binalarının inşası için 15 milyon dolarlık finansman açıkladı. Saskatoon merkezli Meridian Development Corporation tarafından yönetilen projenin 2009 sonunda başlaması planlanıyor ve 2011 için tam doluluk bekleniyor.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.