Yukon University (eski Yukon Koleji ) bir olduğu kamu üniversitesi içinde Kanada toprakları arasında Yukon . Üniversite ana kampüsü Whitehorse’dadır , ancak kurum aynı zamanda bölge genelinde birkaç kampüs dışı kampüs ve tesis işletmektedir. Üniversite, lisans dereceleri, diplomalar ve mesleki eğitim sunar. Kurum, Kuzey Kanada’da bulunan tek üniversitedir.

Kurum kökenlerini 1963’te kurulan Whitehorse Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ne kadar takip ediyor; daha sonra 1965’te Yukon Mesleki ve Eğitim Merkezi olarak yeniden adlandırıldı. Kurum, öğrencilerine mesleki eğitim sağlayan bir lise sonrası eğitim merkezi olarak faaliyet gösterdi. 1980’lerde kurum kolej olarak yeniden düzenlendi . Kurum, 2020’de Kanada’nın kuzey bölgelerinden herhangi birinde ilk üniversite olan bir üniversite olarak yeniden düzenlenene kadar Yukon Koleji olarak faaliyet gösterdi.

Yukon University Tarihi

Kurum, Whitehorse Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nden (1965’te Yukon Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi olarak yeniden adlandırıldı) kaynaklanmaktadır. Kurum adını 1983’te Yukon Koleji olarak değiştirdi, ancak 1988’e kadar Kolej Yasası, 1988’e kadar resmi olarak bir kolej olarak belirlenmemişti. Kurum, aynı yıl orijinal konumundan 2 kilometre (1,2 mil) uzaktaki yeni kampüsünü açtı. 1989’da, Kolej Yasası değiştirilerek koleje bağımsız bir Guvernörler Kurulu sağlandı.

1980’lerin sonu ve 1990’larda, kurum ile işbirliği içinde çeşitli lisans programları sunan başladı Alberta Üniversitesi’nde ve Regina Üniversitesidir.  Bu dönemde, kurum aynı zamanda bir dizi İlk Millet topluluklarında birkaç uydu kampüsü açtı. Kuzey Araştırma Merkezi (daha sonra 2009’da Yukon Araştırma Merkezi olarak değiştirildi), maden ıslahı, soğuk iklim inşası ve iklim değişikliğini araştırmak amacıyla 1990 yılında kuruldu.

Kurumu bir üniversite olarak yeniden düzenleme çabaları , 2011 yılında Yukon Hükümeti’nin üniversitenin 2013 ve 2016 stratejik planlarında listelenen bir üniversite haline getirilmesiyle başladı. Kolej, 2016 yılında, British Columbia’daki sekiz lise sonrası kurumu ve Yukon College’ı temsil eden bir kurum olan BC Association of Institutes and Universities’e üye olarak kabul edildi.2018’de kolej, bölge için uzmanlaşmış , yerel yönetişim alanında bir Lisans Diploması olan birinci derece programını oluşturdu.

Kasım 2019’da, Yukon Üniversitesi Yasası kabul edildi ve kolejin lise sonrası bir üniversite olarak yeniden düzenlenmesiyle sonuçlandı; 20 Şubat 2020’de yürürlüğe giren yasadır. Aşağıdaki yasa, kurum için iki meclisli bir yönetim yapısı oluşturdu, yeni bir yönetim kurulu kurdu ve kolejin akademik konseyini üniversite senatosuyla değiştirdi. [7] Yeniden yapılanma sonucunda kurumun logosu ve renkleri de değiştirildi.

Yukon University Kampüsü

Üniversitenin Ayamdigut olarak da anılan ana kampüsü, Whitehorse şehir merkezinin 4 kilometre (2,5 mil) kuzeyinde, 20-25 metre (66-82 ft) doğu, güney ve batıya doğru eğimli bir plato üzerinde yer almaktadır. Kampüs mülkü 97 hektardır (240 dönüm), ancak mülkün merkezi çekirdeğinin dışındaki çoğu alan gelişmemiş durumda. Özellikle McIntyre Deresi’nin bitişiğindeki alanlar, belediye yönetimi tarafından çevre koruması için imar edildi.

Mülkün kendisi batıya McIntyre Creek, kuzeydoğuda Mountain View Drive, güneydoğuda University Drive ve Whitehorse Correctional Center ve güneyde Takhini yerleşim bölgesi ile sınırlanmıştır. Mülkiyet, Northlands Trailer Park ve Whistle Bend de dahil olmak üzere diğer birkaç yerleşim bölgesi ile çevrilidir; kampüsün çekirdeği coğrafi olarak bu mahallelerden izole edilmiştir.

Yukon University Ortaklıkları

Yukon Üniversitesi , Dawson City Art Society ve Trʼondëk Hwëchʼin First Nation ile işbirliği içinde , Yukon Görsel Sanatlar Okulu olarak bilinen bir güzel sanatlar orta öğretim okulu işletmektedir.

Üniversite uluslararası içinde katılır Arctic Üniversitesi çeşitli üniversitelerle ağı ve işbirliği yapar dahil programlama teslim etmek Alberta Üniversitesi’nde , Regina Üniversitesi , University of British Columbia ve Alaska Güneydoğu Üniversitesidir.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.