Montréal çok kültürlü, çok dilli ve canlı bir şehirdir ve yaygın olarak Kanada’nın ‘kültürel başkenti’ olarak anılır. Aynı zamanda Kanada’nın Quebec eyaletindeki en büyük şehirdir. En iyi Kanada üniversitelerine ev sahipliği yapan Montreal, dünya çapında öğrenciler arasında popüler bir seçimdir. Dört üniversite, diğer yedi derece veren kurum ve 8 km’lik bir yarıçap içinde yer alan 12 CEGEP (genel ve mesleki kolejler, Quebec’in eğitim sistemine özel) ile Montreal, Kuzey Amerika’daki tüm büyük şehirler arasında en yüksek lise sonrası öğrenci yoğunluğuna sahiptir. . Üniversitelerinden üçü dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasındadır ve bu da Montreal’i en yüksek eğitim standardını ve kültür ve ruhlu insanlarla dolu bir yer arayanlar için ideal bir seçim yapar.

Montreal, öğrenciler için dünyanın en iyi şehirlerinden biri olma ününe sahiptir ve 30.000’den fazla uluslararası öğrenciye (Montreal Gazette) ev sahipliği yapmaktadır. Quacquarelli Symonds (QS) En İyi Öğrenci Şehirleri Listesi 2019’da, Berlin’den hemen sonra ve Paris’ten önce 6. sırada yer aldı.

Neden Montreal’de Eğitim

Greater Montreal’in 3,8 milyon sakininden yaklaşık 250.000’i kolej veya üniversite öğrencisi – bu, diğer Kuzey Amerika şehirlerinden daha fazla kişi başına düşen öğrenci. Montreal ayrıca dünyanın yaşanabilecek en iyi yerleri listelerinde de düzenli bir yarışmacıdır ve öğrenciler bile aynı fikirde görünüyorlar. Montreal, sanat ve kültürünün yanı sıra sakinlerinin samimiyeti ve çeşitliliği ile ünlüdür. Ayrıca sakin ama canlı yaşam tarzı, çekici bulvarları, gelişen yaratıcı endüstrileri, kafe kültürü, etkileyici sanat mekanları, canlı performansları ve gece hayatıyla da ünlüdür. Montreal’i uluslararası öğrenciler için harika bir seçim yapan birkaç gerçeğe bakalım:

İlk 100 – 3 arasında QS’ye göre sıralanan üniversite sayısı

• En yüksek dereceli kurum – McGill Üniversitesi (dünyada 35.)

• Nüfus – 3,8 milyon

• Ortalama uluslararası ücretler (derecelendirilmiş üniversitede) – 16.098 CAD

• Arzu edilirlik sıralaması – 11.

• İşveren Faaliyet sıralaması – 22.

• Satın alınabilirlik sıralaması – 68.

• Öğrenci Görünümü sıralaması – 2.

Montreal’in en iyi Kanada dil okulları

Montreal’de Eğitim – Montreal’de Öğrenci Hayatı

Montreal, Kanada’nın Quebec eyaletindeki en kalabalık belediye ve Kanada’nın en kalabalık ikinci belediyesidir. İngilizce ve Fransızca’nın karışımı, çok sayıda etnik köken, yemek, eğlence ve çok daha fazlasıyla öğrencilere kapsamlı bir gelişim ortamı sunar. Ayrıca harika konserlere, oyunlara ve güzel gece hayatına ev sahipliği yapıyor. ‘Francofolies’, ‘Festival de jazz’, ‘Festival des nuits d’Afrique’, ‘Festival du rire’, ‘Montréal en lumièr’e ve Sokak Sanatı Festivali ünlü yıllık olaylardan bazılarıdır. Şehre birkaç günlük bakarsak:

Konaklama – Montreal’deki tüm büyük üniversiteler öğrencilerine konaklama olanakları sunmaktadır. Üniversite tarafından sunulan konaklamanın maliyeti aylık 400-700 CAD arasındadır. Öğrenciler ayrıca, yaklaşık olarak maliyeti olacak özel konaklamayı da seçebilirler. Yıllık 6500-7000 CAD civarındadır

• Ulaşım – Montreal güneşli bir günde yürümek için en iyi şehirdir. Yürümeyi sevmeyenler için bisiklet de iyi bir seçenektir. Montreal 700 kilometrelik bisiklet yollarıyla resmen Kuzey Amerika’nın en bisiklet dostu yeridir. Aynı zamanda harika, erişilebilir ve ucuz bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Société de transport de Montréal (STM), temiz, hızlı ve güvenli otobüs ve metroları kullanmak isteyen öğrencilere indirim sağlar. Son olarak, şehir merkezinin dışında yaşayanlar için tren var! AMT (Montreal’de tren hatları işleten bir toplu taşıma sağlayıcısı), STM’nin kapsamadığı Montreal adasının veya çevresindeki yerlerin çoğunu kapsar.

• Sağlık – Kanada’da sağlık sistemi her ilde farklı şekilde yönetilmektedir. Quebec’te Regie de l’Assurance Maladie du Québec (RAMQ) tarafından yönetilmektedir. RAMQ kapsamında, eyalette bir seferde 21 günden fazla ayrılmamaları koşuluyla, gurbetçiler bile sübvansiyonlu sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanabilirler. Montreal’de sağlık hizmeti alabilmek için, göçmenlerin RAMQ’ya kaydolmaları ve Sosyal Sigorta Numarası (SIN) olan bir sağlık sigorta kartı almaları gerekir. Daha sonra, gurbetçilerin özel sağlık sigortası için ödeme yapması gereken üç aylık bir bekleme süresi vardır. Bunun istisnaları, hamilelik, doğum, şiddet mağdurları ve halk sağlığı için tehlikeli olan bulaşıcı hastalıkları olan hastalar.

• Kültür – Montreal, 120 festivali ve yıllık geçit törenleri ile tanınmaktadır. Karayipler, Afrikalılar, Araplar, Asyalılar, Latinler ve Hintliler gibi başka etnik grupların da büyük yoğunlukları vardır. Tüm bu insanlar barış içinde bir arada yaşıyorlar ve Montreal’e, özellikle yeni yemeklerin tadına bakma konusunda eşsiz bir kültür veriyorlar.

• Yarı zamanlı işler – Montreal iyi istihdam edilen bir şehirdir ve öğrenciler için uygun bir yarı zamanlı iş bulmak zor değildir. Öğrencilerin çalışma izni almak için Sosyal Sigorta Numarasına (SIN) başvurmaları gerekir. Çalışma izni olan bir öğrenci, sömestrlerde haftada 20 saate kadar, tatillerde ise tam zamanlı çalışabilir.

Montreal’de Eğitim Sonrasında Çalışarak Montreal’de Kalmak

Montreal, eğitiminizi tamamladıktan sonra Kanada’da kalmak için ideal bir yerdir. Bunu yapmanın en basit yolu, CIC Kanada’ya lisansüstü çalışma iznine başvurmaktır. ‘IMM5710 formunu’ doldurmanız, not transkriptlerinizi ve derecenizin alındığına dair yazılı bir onay sunmanız gerekecektir. Ancak dikkate alınması gereken üç önemli koşul vardır:

1. Programınız 8 aydan az olduysa, Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni (PGWP) için uygun değilsiniz.

2. Programınız 8 aydan uzun ancak 2 yıldan azsa, eğitim programınızla aynı uzunlukta geçerli bir PGWP alabilirsiniz. Örneğin, 9 aylık bir programı tamamladıysanız, 9 aya kadar çalışma izni alacaksınız.

3. Programınız 2 yıl veya daha uzun sürdüyse, 3 yıl geçerli bir PGWP alacaksınız.

İşte öğrenciler için hızlı başvuru için önemli göçmenlik bağlantıları:

https://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/students/extending-stay/temporary-job.html

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/study-canada/work/after-graduation/eligibility.html

Popüler Programlar:

Sizde Kanada’da Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.