Kanada’da Otel Fiyatları Ne Kadar ?

*Aşağıdaki bilgiler ortala rakamlardır. Gideceğiniz eyalet, şehir hatta satın alacağınız caddeye göre bile değişiklik gösterebilir. 

Kanada ortalama otel konaklama ücretleri aşağıda yer almaktadır. Ücretler otellerin konforuna göre listelenmiştir.

Kanada Otel Ücretleri

*Aşağıda yer alan ücretler günlüktür. – Yazının hazırlanma tarihi 11.11.2017’dir. Kanada doları kuru: 3.04’dür.

Çevresinde Toronto fiyatlarındaki Hosteller şunlardır: 197 TRY
Toronto 1 Yıldızlı bir otelin çevresinde fiyatıdır: 291 TRY
Toronto 2 Yıldızlı bir otelin çevresinde fiyatıdır: 383 TRY
Toronto 3 Yıldızlı bir otelin çevresinde fiyatıdır: 567 TRY
Toronto 4 Yıldızlı bir otelin çevresinde fiyatıdır: 785 TRY
Toronto 5 Yıldızlı bir otelin çevresinde fiyatıdır: 1,292 TRY

 Kanada’da Eğitim Alacak Öğrenciler İçin Farklı Ve Sık Tercih Edilen Konaklama Türleri

Dünyanın her noktasında otel konaklaması diğer seçeneklere oranla çok daha fazla cep yakmaktadır. Yani bu durum sadece Kanada otellerine özel değildir.

Aile yanı konaklama


Kaliteli ve sorumluluk sahibi dil okullarında tüm aileler, yüz yüze yapılan mülakatlar sonucunda seçilir. Seçilen ailelerin misafirlerini rahat ettirecek konfor ve düzene sahip olmalarına, düzenli ve mutlu bir aile yaşantısı sürmelerine, misafir öğrencinin kalacağı odaların havalandırma ve ısıtmasının kabul edilebilir standartlarda olmasına dikkat edilmektedir. Aile yanı konaklamada size bir anahtar verilir, bu şekilde istediğiniz saatte eve giriş çıkış yapabilirsiniz, tabii ki eve geç gidecekseniz merak etmemeleri için aileye haber vermeniz gerekir. Her evde olduğu gibi, geç saatlerde eve gelmeniz durumunda gürültü yapmamaya da özen göstermelisiniz.

 

Avantajları Dezavantajları Ücreti
Sıcak bir aile ortamında, yabancı dili bolca pratik yapma şansı…
Düzenli bir yaşam…
Yaşanan ülkenin kültürünü ve yaşam tarzını yakından tanıma olanağı…
Her aile bireyi gibi, ailenin günlük düzenine ve kurallara uymak durumundasınız… Aile yanı konaklama ücretleri genelde en ucuz konaklama yoludur.

 

Banyo: Aile yanı konaklamada banyoyu her gün kullanma hakkınız vardır.
Çamaşır yıkama ve ütü: Aileler, yatak nevresim, çarşaf ve diğer müştemilatı ücretsiz yıkamalıdır. Ancak kişisel eşyalarınızın yıkanmasında deterjan, elektrik ve su gideri için sizden ekstra ücret alabilirler. Bu ücret her yıkama için ülkesine göre ortalama 5-10 dolar arası değişir. Çamaşırlarınızın ütüsünü kendiniz yapmalısınız veya aile kabul ederse, evin hanımına ücreti karşılığında ütüyü yaptırabilirsiniz.

Öğrenci yurdu
Öğrenci yurtları genelde daha bağımsız yaşamak isteyenler için ideal olabilir. Dil eğitimi alan öğrencilerin kaldıkları yurtlarda, genelde sadece dil eğitimi alan öğrenciler bulunur. Dolayısıyla bağımsız yaşama getirisine karşın, dil pratiği yapamama götürüsünü göz önüne almalısınız.

 

Avantajları Dezavantajları Ücreti
Sadece dil eğitimi alan öğrenciler ile bağımsız yaşama şansı…
Kendi yemeğinizi hazırlayabilir, yemekhaneleri kullanabilir, istediğiniz saatte yurda giriş çıkış yapabilirsiniz…
Yurtta kalan tüm öğrenciler, sizin gibi dil bilmeyen öğrencilerdir, bu anlamda doğru pratik yapma şansınız az olabilir. Öğrenci yurtları genelde pahalı bir konaklama türüdür.

 

Banyo: Yurtlarda banyolar -genelde- 2-3 oda ortak kullanımlıdır. Ancak bazı yurtlarda özel banyo bulunabilir.
Çamaşır yıkama ve ütü: Yurtlarda çamaşır yıkamanız için özel odalar bulunur. Bunun bulunmadığı yerlerde civardaki çamaşır yıkama mağazalarını kullanabilirsiniz. Ütüler kendi sorumluluğunuzdadır.
TV: Yurt odalarında TV bulunmaz. Ancak odanıza bir TV satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.
Oda servisi: Yurtlarda odanızın temizliği -genelde- sizin sorumluluğunuzdadır ancak çarşaf nevresim vb odadaki yatakla ilgili çamaşırlar yurt tarafından her hafta değiştirilir.

Kiralık ev ve odalar
Ekonomik ve bağımsız olmak için en ideal yollardan biri de ev veya bir oda kiralamanızdır. Ancak kiralama yaparken sizden en az 6 aylık kontrat yapmanız, bir kaç aylık depozito  ödemeniz ve ilk bir kaç ay için peşinat ödemeniz istenebilir. Bazı bölgelerde, kefil göstermeniz de istenebilir.

 

Avantajları Dezavantajları Ücreti
Tamamen özgür bir ortam, dilediğiniz gün ve saatte kullanabileceğiniz kendinize ait bir ev… Kira dışında depozito, elektrik, ısıtma ve kapıcı hizmetleri gibi ek harcamaları var.. Bazı ülkelerde, konaklama vergisi veya belediye vergisi ödemeniz gerekebilir. Tek başına ev tutarsanız pahalı, ancak evi bir kaç kişi ile paylaşırsanız oldukça ekonomik olabilir.

 

Aile yanı konaklamada kalite kontrol

 

Normal şartlarda konaklayacağınız ailenin kalitesini, gideceğiniz okullar denetler. Sorumluluk sahibi okullar, her zaman konaklama kalitesinin aynı zamanda okulun kalitesini yansıttığını düşünürler ve konaklama yerlerinin kalitesini elden geldiğince yüksek tutmaya çalışırlar.

Burada kaliteyi 2 faktör önemli faktör belirler.

Öğrencinin kaldığı ailenin yanında

1- Ne kadar huzurlu olduğu ve
2- Ne kadar pratik yapabildiğidir.

Bu konuları burada biraz daha açmakta yarar buluyoruz.

Huzur ve rahatlık
Aile içi tartışmalar her ailede çok doğaldır, önemli olan tartışmaların boyutudur. Şiddetli tartışmaların olduğu bir ailede huzurun olması, dolayısıyla bu ailede yaşayan öğrencinin huzuru bulması zor bir ihtimaldir.

Dil pratiği sorunu

Bazı okullar, ucuz olması için aile seçiminde fazlasıyla esnek oluyorlar. Örneğin aslen o ülke vatandaşı olmayan, (veya sonradan vatandaşı olan) göçmen Asyalı veya Afrikalı ailelerin yanına yerleştirilebilirsiniz. İşin özünde ailenin göçmen olmasına yada Afrika, Asya kökenliı olmasına kimse karşı değil, bizim bahsetmek istediğimizin onların göçmen olmasının sizin eğitim amacınız ile çakışıyor olmasıdır. Çünkü kendi anadilleri olmayan ve sonradan öğrendikleri bir dil olan İngilizce’de onlar ile  yeterince ve gerektiğince  pratik yapamayabilirsiniz.

Aile değişikliği
Normalde okullar aile değişikliği isteyen öğrencilerden bunu ortalama 2 hafta önceden bildirmesini isterler. Böylece öğrenciye yeni bir aile bulmak için yeterince zamanları olur.

Aile değişikliği konusunda profesyonelce düşünmelisiniz. Yanında kaldığınız aileden hoşnut değilseniz, -ayıp- olur kaygısına kapılmadan bu isteğinizi özgürce yapmalısınız. Unutmayın, para harcayan kişi sizsiniz. Memnun olmadığınız bir yer için kimseye para ödemek zorunda değilsiniz.

Aile değişikliği aşamasında bazı okullar, sizden aile değiştirme ücreti ve/veya kaldığınız aileye ödenmek üzere 1 haftalık tazminat isteyebilir.

Garanti
Okulunuz memnun olmadığınız aileyi yasal süresi içinde mutlaka değiştirmek zorundadır. Aksi halde yasal mercilere şikayet etme hakkınız vardır

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*