Western Ontario Üniversitesi (UWO), kurumsal olarak 2012 itibariyle Western Üniversitesi olarak markalandı ve genellikle Western olarak kısaltıldı , Londra , Ontario , Kanada’da bir kamu araştırma üniversitesidir . Ana kampüs, yerleşim mahalleleri ve kampüsün doğu bölümünü ikiye bölen Thames Nehri ile çevrili 455 hektarlık (1.120 dönüm) arazi üzerinde yer almaktadır . Üniversite on iki akademik fakülte ve okul işletmektedir. Kanada’daki bir grup araştırma-yoğun üniversite olan U15’in bir üyesidir .

Western Ontario Üniversitesi Tarihi

Üniversite Bishop tarafından 7 Mart 1878 tarihinde kurulmuştur Isaac Hellmuth ait Huron Anglikan Piskoposluk olarak Londra’da The Western Üniversitesi, Ontario, bu dahil Huron Koleji ilk dört fakülte Sanat, Kutsallığınızı, Kanun ve Tıp idi 1863 yılında kurulmuş olmuştu. Üniversite , 1908’de mezhep dışı hale geldi . 1919’dan başlayarak, üniversite birkaç mezhep kolejine bağlıydı. Üniversite, II.Dünya Savaşı sonrası dönemde önemli ölçüde büyüdü ve bir dizi fakülte ve okul eklendi.

Western, dünya çapında 24.000’den fazla öğrencisi ve 306.000’den fazla yaşayan mezunu olan bir karma eğitim üniversitesidir. Önemli mezunlar arasında hükümet yetkilileri, akademisyenler, iş liderleri, Nobel Ödülü Sahipleri , Rhodes Bursluları ve seçkin arkadaşlar bulunmaktadır. Western Mustangs olarak bilinen Western’in üniversite takımları, U Sports’un Ontario Üniversitesi Atletizm konferansında yarışıyor.

Neden Kanada Üniversiteleri ?

Kampüs

Western Ontario Üniversitesi, Quebec City-Windsor Koridoru’nun güneybatı ucunda, Ontario, London şehrinde bulunmaktadır . Kampüsün çoğu, kampüsün doğu bölümünü ikiye bölen Thames Nehri ile yerleşim mahalleleri ile çevrilidir . Western Road , üniversitenin kuzeyden güneye giden ana ulaşım arteridir. Üniversitenin öğrenci yurtlarının ve öğretim tesislerinin çoğunu içeren merkez kampüs yaklaşık 170,8 hektardır (422 dönüm).

Öğrenci yurtları, Western’in inşaat alanının en büyük bölümünü oluşturur ve tüm bina alanlarının yaklaşık yüzde 31’i konut kullanımı için ayrılmıştır. Öğretim ve araştırma tesisleri, bina alanının ikinci en büyük bölümünü kaplıyor ve bu kullanım için ayrılmış tüm bina alanının yaklaşık yüzde 28’i. Bu tesislerin çoğu araştırma için kullanılmaktadır ve tüm öğretim ve araştırma tesislerinin yüzde 48’i bu amaç için tahsis edilmiştir. Tüm öğretim ve araştırma tesislerinin yaklaşık yüzde 27’si sınıflardan, geri kalan yüzde 24’ü öğretim laboratuvarlarından oluşmaktadır.

Western’in mevcut kampüsünün gelişimi 1920’lerde başladı. Üniversitenin ilk binalarının çoğu kullanılan Collegiate Gotik tasarımları karakteristik 1934 yılında Western’deki usta bina planında doğruladı. Collegiate Gotik lehine tasarımları için 1960’ların sonunda genişletilmiş kampüs gibi, üniversite önceki taahhütlerini terk brutalist ve modernist mimari tasarımdır. 2000 yılında, Western’in merkezi kampüsü için planlama yeniden kavramsallaştırıldı ve çekirdek yalnızca akademik binalara ayrıldı. Plan, kampüsün alt bölümünü South Valley ile birleştiren odak noktası olarak University College Hill’i gördü2006 kampüs ana planı, Western’s Collegiate Gotik binalarının korunması ve yenilenen vurgu çağrısında bulundu. Üniversitenin kazan dairesi / elektrik santrali, 1922’de açılan Üniversitenin merkez kampüsündeki en eski binadır.Merkez kampüs içindeki en eski akademik binalar Üniversite Koleji ve Fizik ve Astronomi Binası’dır. Her iki bina için de temel atma 1922’de başladı ve her ikisi de 1924’te tamamlandı. Amit Chakma Mühendislik Binası, Eylül 2018’de açılan kampüsteki en yeni akademik binadır. Batı Disiplinlerarası Araştırma Binası veya WIRB, buradaki en yeni binadır. kampüs ve evlerde çalışma için son teknoloji araştırma tesisleri bilişsel sinirbilim , ayrıca Beyin ve Zihin Enstitüsü, BrainsCAN ve Rotman Felsefe Enstitüsüdür.

Kütüphane Ve Müzeler

Üniversitenin kütüphane sistemi Western Libraries , Eylül 2015 itibarıyla 2,45 milyondan fazla kitabın yanı sıra e-kitaplar, seri başlıklar ve veritabanları dahil olmak üzere elektronik kaynakları barındıran altı kütüphane işletmektedir.Sistemin bir parçası olan kütüphaneler arasında Allyn ve Betty Taylor Kütüphanesi , CB Johnston Kütüphanesi, DB Weldon Kütüphanesi , Eğitim Kütüphanesi, John & Dotsa Bitove Aile Hukuku Kütüphanesi ve Müzik Kütüphanesi bulunmaktadır.  Allyn ve Better Taylor Kütüphanesi temelde Mühendislik , Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri ve Schulich Tıp ve Diş Hekimliği fakültelerine hizmet verirken, CB Johnston Kütüphanesi öncelikli olarakIvey İşletme Okulu . DB Weldon Kütüphanesi esas olarak Sanat ve Beşeri Bilimler, Bilgi ve Medya Çalışmaları ve Sosyal Bilimler fakültelerine hizmet vermektedir . DB Weldon Kütüphanesi aynı zamanda Üniversitenin Arşiv ve Araştırma Koleksiyonları Merkezi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Western Libraries ayrıca Western Libraries koleksiyonlarının yanı sıra Brescia University College , Huron University College , King’s University de dahil olmak üzere Western’e bağlı üniversite kolejlerinin kütüphanelerinden alınan koleksiyonlara ortak erişim sağlayan Paylaşılan Kütüphane Kataloğunu da sürdürmektedir. Kolej ve Aziz Petrus Semineri. Paylaşılan Üniversite Kataloğuna erişim, öğrencilere ve Western fakültelerine ve bağlı üniversite kolejlerine sağlanır.

Western ayrıca iki sanat galerisi, Artlab Galerisi ve McIntosh Galerisi işletiyor. John Labatt Görsel Sanatlar Merkezi’nde bulunan Artlab Galerisi, kavramsal ve deneysel üretimi geniş bir medya yelpazesi aracılığıyla keşfederek yılda yaklaşık 14 proje sergiliyor. Artlab Galerisi ayrıca öğrencilerin ve öğretim üyelerinin araştırma ve uygulamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.McIntosh Galerisi, 1942’den beri açılan, üniversite merkezli, kamuya açık bir sanat galerisidir. Galeri, sanat tarihi ve çağdaş görsel alanındaki gelişmiş uygulamaları ve araştırmaları sergileyen, üniversitenin yanı sıra Londra topluluğu için bir sunum ve yayma merkezidir. Sanat, Galeri, başlangıçta bir resim sergisi olarak açılan Ontario eyaletindeki en eski üniversite sanat galerisidir.Savaş sanatçılar gelen Kanada Ulusal Galerisidir. Galeri koleksiyonunun 683 eseri, 2014 yılında Gallery’nin ArtShare programı aracılığıyla Üniversitenin ana kampüsünde sergilendi.

Western ayrıca Ontario Arkeoloji Müzesi ile akademik ve idari bağlar da sürdürmektedir . Müze, başlangıçta Western’s University College ve Middlesex College dahil olmak üzere Londra’daki çeşitli binalarda barındırılan bir eser koleksiyonundan doğdu. Resmi olarak 28 Şubat 1978’de açıldı, oluşumu Üniversite Rektörü ve Western Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından kolaylaştırıldı. Müze bağımsız bir hayır kurumu olarak sermaye paylaşma yetkisi olmadan kurulmuş olsa da, yöneticileri Üniversite’nin Yönetim Kurulu tarafından atanmaya devam etti.

Konaklama Ve Öğrenci Tesisleri

Western Ontario Üniversitesi’nin ana kampüsü, birinci sınıf öğrencileri veya üst sınıf öğrencilerini barındıran dokuz öğrenci yurduyla öğrenci evleri sunmaktadır. Eylül 2015’te, tüm birinci sınıf öğrencilerinin yüzde 78,69’u dahil olmak üzere, lisans nüfusunun yüzde 23,49’u kampüste yaşıyordu. Her konut, kendi anayasalarına göre yönetilen kendi Konut Konseyi’ni yönetir. Öğrenci yurdu binası, geleneksel tarzdaki rezidanslar, süit tarzı rezidanslar ve geleneksel ve süit tarzı rezidansların unsurlarını içeren hibrit tarzı rezidanslar arasında bölünmüştür.

Geleneksel tarzdaki konutlar arasında Delaware Hall, Medway-Sydenham Hall ve Saugeen-Maitland Hall bulunmaktadır . Süit tarzı rezidanslar arasında Mezunlar Evi, Elgin Hall, Essex Hall ve London Hall bulunmaktadır. Hibrit tarzdaki rezidanslar arasında Perth Hall ve Ontario Hall bulunur. Alumni House ve London Hall, kesinlikle üst sınıf öğrencilerine ayrılmıştır.  Üniversitenin en büyük konut binası, 1.252 birinci sınıf öğrencisine ev sahipliği yapan Saugeen – Maitland Hall’dur. En küçük konut binası, 224 üst sınıf öğrencisine ev sahipliği yapan Mezunlar Evi’dir. Üniversite ayrıca kampüste sadece üst sınıf ve lisansüstü öğrenciler için üç daire işletmektedir. Üniversite daireleri, 299 adet 1 yatak odalı birimden oluşan Bayfield Hall, 99 adet 2 yatak odalı birimden oluşan Beaver & Ausable Halls ve 150 adet 2 yatak odalı birimden oluşan Lambton Hall’dan oluşmaktadır.

Üniversite Toplum Merkezi, Western’in öğrenci aktivite merkezi olarak hareket eder ve Üniversitenin öğrenci idaresi ve öğrenci tarafından yönetilen sosyal, kültürel, eğlence ve dinlence aktivitelerinin merkezidir. Üniversite Toplum Merkezi, lisans öğrenci birliği , Üniversite Öğrenci Konseyi ve ayrıca lisansüstü öğrenci birliği olan Lisansüstü Öğrenciler Derneği gibi bir dizi öğrenci organizasyonunun ofislerini içerir . Buna ek olarak, Üniversite Toplum Merkezi ayrıca bir dizi perakende satış ve yemek hizmetinin yanı sıra çeşitli kulüp alanı ve çalışma odaları sunmaktadır.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Bakmakta Fayda Var: