halifax 2

Nova Scotia’nın kıyı başkenti Kanada Halifax, bu gelişen metropolü gerçekten parlatmak için sadece deniz dondurması, sanat, yiyecek ve doğal manzarayı bir araya getiriyor. Bu hareketli şehir, Halifax kıyılarını ziyaret eden herkes için küçük bir şeyler içeren canlı bir gece hayatı ve müzik ortamı ile hem çağdaş hem de tarihin bir karışımıdır.

Kanada Halifax’ı Görmek İçin 10 Neden

Benzersiz bir deneyime hazır mısınız ? Kanada Halifax’da gezebileceğiniz 10 yeri sizin için hazırladık.

1. Halifax’taki Cabot Yolu’nda bir yolculuğa çıkın

Kanada Halifax’ı hiç ziyaret ederseniz, yapmanız gereken şeylerden biri Cabot Trail’de nefes kesici bir sürüş yapmaktır. Bu yol, çarpıcı sahil manzaraları ve engebeli Nova Scotia sıradağları ile 300 km’yi aşan bir alanı kapsıyor, bu yol gezisi size gerçekten unutulmaz fotoğraflar çekme şansı veriyor.

Ancak Cabot Trail’in sunduğu tek şey, yürüyüş parkurlarından piknik noktalarına ve şirin kasabalardan uğrayabileceğiniz sayısız cazibe merkezi ile Cabot Trail’in sunduğu tek şey değildir. Cabot Trail’i ziyaret etmek için en iyi zamanlardan biri Tüm manzaranın kırmızı, turuncu, altın ve mor bir sonbahar yapraklarına dönüştüğü serin sonbahar ayları.

2. Kanada Halifax, Louisbourg Ulusal Tarihi Sit Alanı Kalesi’nde tarihte bir geri adım atın

Nova Scotia’nın kayalık kıyılarında, aslen 1713 yılında inşa edilen ve 18. yüzyılın başlarında Kanada’nın en yoğun limanlarından biri haline gelen Louisbourg Kalesi bulunmaktadır. Bugün, Kale yeniden inşa edildi ve bu küçük Fransız liman kentinin geçmişine bir adım atmanıza izin veriyor.

Kalenin sunduğu eğlenceli aktiviteler yıl içinde değişiyor, bu yüzden sıcak yaz aylarında Louisbourg Kalesi’ni ziyaret ettiğinizde kendinizi gerçek bir asker hayatına kaptırabilirsiniz. Otantik bir asker ekmeğini tadın ya da 18. yüzyıl tüfeğinin tam bir kopyasını ateşleyin.

Rom tadımından tavernalara, geçmişte dolaşabilir ve en düşük balıkçıdan tüccar ve askere kostümlü oyuncularla konuşabilirsiniz. Louisbourg Kalesi’nin tarihi hakkında her şeyi öğrenin.

3. Halifax’ta Peggy’s Cove’u keşfedin

Halifax’a sadece 43 km uzaklıkta Peggy’s Cove’un küçük bir balıkçı köyü vardır. Atlantik kıyısında yer alan bu balıkçı kasabası, tipik bir balıkçı kasabasının tarihi bir rekreasyonu olarak rolünü benimsiyor. Balıkçı rıhtımları, tekne evleri ve keşfedilecek sanat galerileriyle dolanan 40’ın üzerinde tarihi bina ile hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Günlük hayatlarına devam ederken kostümlü rehberlerle konuşun ve bir Kanada balıkçı köyünde hayatın gerçekte nasıl olduğunu öğrenin. Bu yaşayan müzede bir tur atın ve Kanada’yı ziyaret edin, Peggy’s Cove’u takvim planlarınıza ekleyin!

4. Kanada Halifax, Cape Breton Highlands Ulusal Parkı’nda yürüyüş yapın

Cape Breton Highlands Ulusal Parkı, çarpıcı sahil şeridinden sarkan kayalıklara, doğal ormanlara ve nehirler ve akarsularla pozitif taşmalara kadar uzanan 950 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Bu nedenle, hevesli bir yürüyüşçüyseniz ve kendinizi Kanada vahşi doğasının doğal harikalarına kaptırmak istiyorsanız, Cape Breton Highlands Ulusal Parkı mükemmeldir. Nefes kesen yürüyüş parkurlarından rakipsiz vahşi hayata kadar, geyik, kartal, geyik ve hatta birkaç Kanadalı avcıdan her şeyi kolayca görmeyi bekleyebilirsiniz. Kanada’yı ziyaret edin ve vahşi tarafta yürüyüşe çıkın.

5. Grand Pre National Historic Site, Halifax’ta bir tur atın

Halifax’taki Grand Pre National Historic Site, daha karanlık bir tarihe sahip şirin bir 18. yüzyıl şapelini çevreleyen şaşırtıcı derecede güzel bakımlı bahçelere sahiptir.

İlk çiftçiler olarak Grand Pre bölgesine ilk yerleşen Acadialılar, hayatta kalmak için Fundy Körfezi’nin tuzlu bataklıklarında çalıştılar. Daha sonra Nova Scotia, İngilizler ve Fransızlar arasında bir çatışma kaynağı haline geldiğinde ve Acadalılar 1755’te Fransa’ya bağlılıklarını değiştirmeyi reddettiğinde, 10.000 Acadalı sınır dışı edildi ve çiftlikleri yakıldı. Grand Pre National Historic Site, Grand Pre’nin o anın tarihsel öneminin bir kanıtıdır.

6. Lunenburg Waterfront, Halifax gezinti yerlerinde ‘gerçek’ eğlencenin tadını çıkarın

Kanada’yı ziyaret ettiğinizde, Lunenburg Waterfront mutlaka görülmesi gereken bir cazibe merkezidir. Lunenburg sahilini kaplayan fantastik bir şekilde boyanmış tarihi binasıyla, limanın çalışma geçmişinin bir kanıtıdır.

Yakalanan balıkları daha taze tutmak için buz küreklerken çalışkan balıkçıyı izleyin ya da gemilerin limana girmesini izleyin. Ayrıca Atlantik Balıkçılık Müzesi’ni gezebilir ve bilgili, deneyimli balıkçılardan bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz.

Bir akvaryum ayrıca bazı Halibutlar ve 6 kg ıstakozlarla yakın ve kişisel olmanızı sağlar. Öyleyse, Kanada’yı ziyaret ettiğinizde Lunenburg Waterfront’un sunduğu her şeyin tadını çıkarmak için bir gün ayırın!

7. Halifax Citadel Ulusal Tarihi Sit Alanı’ndaki siperlerde devriye gez

1856’da inşa edilen bu İngiliz Garnizonu, asla kavga görmeyen birkaç siperden biriydi. Bugün Halifax Kalesi, kışla turları, dolambaçlı tüneller ve barut dergileri sunan bir Kanada Ulusal Tarihi Alanı haline geldi.

Kızıl ceketlerin otantik canlandırmalarıyla İngiliz askerlerinin hayatına dalabilir ve Citadel Hill’in zirvesindeyken şehrin ve limanın gerçekten harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

8. Halifax Limanı sahil şeridinde bir yürüyüşe çıkın

İkonik Pier 21 Müzesi’ne çıkan Halifax Limanı’nın sahil şeridinde sörf ve güneşte yürüyün. Tarih size göre değilse, eski tip römorkör teknelerinden yelkenli teknelere kadar çeşitli gemilerle limanda gezebilirsiniz.

Halifax Seaport Çiftçi Pazarını ziyaret edin ve balıklar o kadar taze olsun ki hala kıvrılabilir! Halifax Harbour’da ayrıca damak zevkinizi mutlu etmek için seçebileceğiniz harika sahil barları ve restoranları vardır. Bu yüzden Kanada’ya uğrayıp ziyaret ettiğinizde, haritanızda Halifax limanını işaretlemeyi unutmayın!

9. Port-Royal Ulusal Tarihi Bölgesi

Port-Royal, 1605 yılında Annapolis Vadisi’nde inşa edilen ilk Fransız yerleşim yerlerinden biriydi ve 17. yüzyılda yıkılmasına rağmen, tüm eski ihtişamıyla yıllar sonra yeniden inşa edildi.

Port Royal, o zamandan beri 17. yüzyıl göçmenlerinin mücadelelerini sergilemek için bir Kanada Ulusal Tarihi Bölgesi haline geldi. Kalede bir tura çıkın ve Valinin evine doğru yürüyün ya da otantik bir kürk avcısının bu acımasız ortamda yaşamak için nasıl mücadele ettiğini keşfedin.

10. Kejimkujik Milli Parkı, Halifax’ta Kanada vahşi doğasının manzaralarını ve seslerini görün

Bu şaşırtıcı derecede güzel milli park, Kanada’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Kejimkujik Milli Parkı, iç kısımdaki tek milli parktır ve beyaz kumlu plajı ile onu herkesin ziyaret edebileceği popüler bir yer yapar.

Kejimkujik Ulusal Parkı’nda yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı, Mersey Stillwater Nehri’nde kano kullanmayı veya göz kamaştırıcı Kanada gece gökyüzünü seyretmek için bir Dark Sky Kiti kiralamayı içerir; ya da zorlu yürüyüşler için, Kejimkujik Ulusal Parkı ayrıca aralarından seçim yapabileceğiniz 16 farklı rotaya sahip harika yürüyüş parkurları sunuyor!

Bunlarda İlginizi Çekebilir: