Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci toprak alanına sahip ülkesi olan Kanada, 3 bölge 10 eyaletten oluşmaktadır. Eyalet sistemiyle yönetilen Kanada’nın her eyaletinin bir başkenti vardır.

Aşağıda hem Kanada eyaletleri ve başkentleri hemde eyaletler hakkında bilgi yer almaktadır.

Kanada vizesi hakkında bilgi almak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Kanada dil okulları hakkında bilgi almak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ 

Kanada Eyaletleri Ve Başkentleri Hakkında Bilgiler

Britanya Kolumbiyası

Başkenti: Victoria
Kanada’nın en batı noktasındaki eyalet olma ünvanına sahip olan Britanya Kolumbiyası, pasifik ve Asya’ya açılan kapı olarak bilinmektedir. Alberta, Yukon bölgesi ve Alaska noktalarıyla Amerika’ya komşu konumdadır.

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

Alberta

Başkenti: Edmonton
British Columbia’ya yakın olan eyaletlerden Alberta, ülkenin en batısında yer alan 2. eyalettir. 600,000 kilometrekare gibi devasa bir alanda bulunan Alberta eyaleti, 2 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Alberta doğuda Sasketchewan Eyaleti, batıda Rocky Dağlari ve British Columbia Eyaleti, kuzeyde Nortwest Territories ve güneyde ABD’deki Montana eyaleti ile komşudur.

Ontario

Başkent: Toronto
Kanada’nın ticaret merkezi olan eyalet, Niagara Şelaleleri ile Kanada’nın başkenti Ottawa’ya ev sahipligi yapmaktadır. Ontario, doğuda Quebec, batıda Manitoba, kuzeyde Hudson Körfezi ve James Körfezi, güneyde St.Lawrence Nehri ve Great Gölü ile çevrilidir.  Aynı zamanda Kanada’nın en büyük 2. eyaletidir. Toprak olanı olarak baktığımızda Ontario, Fransa ve İspanya’nın toplamından daha büyük bir alanı kaplamaktadır. 11 Milyonluk nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Quebec

Başkenti: Quebec Şehri
Quebec devasa yüz ölçümü ile Kanada’nın en sevilen ve popüler eyaletleri arasında yer almaktadır. Toprak alanı öylesine büyüktür ki; Fransa’dan 3, İngiltere’den 7 kat daha büyük yüzölçümü ile Kanada’nın en büyük eyaletidir.  Quebec’in toplam 7 milyonluk nüfusunun 5 milyonundan fazlası Fransız asıllıdır ve Quebec’lilerin %82’sinin anadili Fransızcadır

Nova Scotia

Başkenti: Halifax
Nova Scotia, 580 KM uzunluğundaki kıya kesimiyle  Atlantik Okyanusunun sularıyla çevrilmiştir: Fundy Körfezi, Northumberland Boğazı, St.Lawrence Körfezi. Geniş, buzsuz ve ticarete oldukça mümkün sular bulunmaktadır. Eyaletin gelişimindeki en önemli etkenlerden birisi benzersiz kıyılarıdır.

Manitoba

Başkenti: Winnipeg 
Minerallere ve tarıma dayalı ekonomisiyle bilinmektedir. Kanada’nın ortasında ve ülkenin 3 düzlük bölgesinden biridir. Aynı zamanda birçok etnik grubun merkezidir. Eyalet nüfusunun %60’lık bir kesini Winnipeg’de yaşamaktadır.

New Brunswick

Başkenti: Fredericton
Onlarca farklı kültürü bünyesinde barındıran New Brunswick, Kanada’nın en doğusundaki eyalettir. Amerika’da ki Maine eyaleti ile komşudur.  3 tarafı sularla çevrili olan eyalet, haritadan baktığınızda neredeyse 8 Gen görünümündedir. New Brunswick Dünya’nın İstakoz Merkezi olarak bilinir.

Newfoundland

Başkenti: St.John’s  
Kuruluşu 16. y.y.’a dayanan Newfoundland, Bask balina avcılarından, tarihin unutamatacağı Viking savaşçılarına kadar dayanır. Eyalet içerisinde bulunan nüfusun büyük çoğunluğu 1700′lerin sonu ve 1800′lerin başlarında Güneybatı İngiltere ve İrlanda asıllı göçmenlerin oluşturduğu 570,000 kişidir. Eyaletin en büyük gelir kaynaklarından biriside verimli denizlerinden dolayı balıkçılıktır.

Prince Edward Island

Başkenti: Charlottetown
280 M2 toprak alanına sahip olan eyaletin merak edilen her noktasını keşfetmek mümkündür. Engin toprakları ve uyumlu iklimi Prince Edward Island’i her türlü ürünün yetiştirilmesine uygun bir yer yapar. Topraklarının yarısı işlenmiş olduğu için bölgeye “Bahçe Eyaleti” adı takılmıştır.

Saskatchewan

Başkenti: Regina
Ülkenin “Ekmek cenneti” olarak adlandırabileceğimiz, Saskachewan ovaları ve buğday tarlaları ile ünlenmiştir.  Sasketchewan’in nüfusu neredeyse 1 Milyondur. Yani Kanada nüfusunun %3.6’si kadardır. Saskatchewan’da onlarca farklı etnik köken bir arada bulunmaktadır. “Çeşitli halkların gücü” sloganının neden kullanıldığını bir kere daha anlatmaktadır.

NORTHWEST TERRITORY

Başkenti: Yellowknife
Batıda Yukon, güneyde ovalar, kuzey ve doğuda Nunavut ile çevrilmis olan bölgedir. Bölgenin ekonomisini madencilik oluşturmaktadır.

Nunavut

Başkenti: Iqaluit
Nüfusunun %65’i 25 yaş altında kişiden oluşan Nunavut, kışların yaklaşık 9 ay sürdüğü bölgede yılın hemen hemen  her döneminde zemini topraklarla kaplıdır. Madencilik, karides ve deniztarağı balıkçılığı, avcılık, sanat ve el isi üretimi temel endustri kollarıdır.

Yukon Territory

Başkenti:Whitehorse
Kanada’nın kuzeybatısında bulunan bölge Alaska ile komşudur. Oldukça geniş bir alana sahip olmasına rağmen sadece 28.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!