yellowknife

 Northwest Territories eyaletinin başkenti olan Yellowknife, ırmağın yakınına kurulmuştur. Yarı kutup-yarı kutup altı iklime sahiptir. En son 2006 yılında gerçekleştirilen nüfus ölçümünde 19.000 civarında insanın yaşadığı belirtilmişti. Şehir ismini orada yaşan eski kabileden almıştır.

Yellowknife Ekonomisi

Şehrin ekonomisine en fazla katkıda bulunan şey; Yaşadıkları toprakların madencilik, sanayi, ulaşım, iletişim, eğitim,sağlık, turizm ve bürokrasi  merkezi olması idealleriyle temellendirilmiştir.

Tarihsel sürece bakıldığında Yellowknife’ın ekonomisi altın madenciliği ve bürokrasi üzerine gelişmiştir. 1999 yılında Nunavut’un Kuzeybatı Toprakları’ndan ayrılması ve düşen altın fiyatları, son altın madeninin de 2004 yılında kapanmasına sebep olmuştur.

Kuzey ışıklarının görünümü.
Kuzey ışıklarının görünümü.

Özellikle son yıllarda çıkartılan elmas madeni çıkarımı, şehrin eski ekonomik ihtişamına ulaşmasında büyük katkıda bulunmuştur.

Bulunduğu eyaletin en önemli geçim kaynaklarından biriside Turizm’dir. Bölgeye uğrayan turistlerin muhakkak Yellowknife şehrine uğraması dolasıyla, şehrin en önemli gelir kaynakları arasındadır.

Gelen ziyaretçilerin çoğu, kutup-altı iklimi ve geleneksel yaşam biçimlerini deneyimlemek isteyen, kuzey ışıklarını (aurora borealis) görmeye gelen Japon turistlerdir.