Kingston’daki Queen’s University, genellikle Queen’s University veya kısaca Queen’s olarak bilinen , Kingston , Ontario, Kanada’da bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir . Queen’s, Ontario’da 1.400 hektardan (3.500 dönüm) fazla araziye sahiptir ve İngiltere, Doğu Sussex’deki Herstmonceux Kalesi’nin sahibidir. Queen’s on lisans, yüksek lisans ve profesyonel fakülte ve okuldan oluşmaktadır.

İskoçya Kilisesi bir kraliyet tüzüğü aracılığıyla Ekim 1841 yılında Kraliçe’nin Koleji kurdu Kraliçe Victoria . Öğrencileri bakanlığa hazırlama amaçlı ilk sınıflar, 7 Mart 1842’de 13 öğrenci ve iki profesör ile yapıldı. 1869’da Queen’s, Denizcilik eyaletlerinin batısında kadınları kabul eden ilk Kanada üniversitesiydi.

1883’te, erkek personel ve öğrencilerin üniversitenin tıp derslerine kabul edilmelerine karşı düşmanca tepki göstermeleri üzerine Queen’s Üniversitesi’ne bağlı bir kadın tıp eğitimi koleji kuruldu. 1912’de Queen, Presbiteryen Kilisesi ile olan ilişkisini sona erdirdi, ve bugünkü adını benimsemiştir. 20. yüzyılın ortalarında, üniversite birkaç fakülte ve okul kurdu ve yeni tesislerin inşasıyla kampüsünü genişletti.

Queen’s, dünya çapında yaşayan 23.000’den fazla öğrencisi ve 131.000’den fazla mezunu olan bir karma eğitim üniversitesidir. Önemli mezunlar arasında hükümet yetkilileri, akademisyenler, iş adamları ve 57 Rhodes Burslu bulunmaktadır.

Queen’s University Kampüsü

Üniversite alanı , Ontario, Kingston şehrinde Queen’s mahallesinde yer almaktadır. Üniversitenin ana kampüsü güneyde Ontario Gölü ve Kingston Genel Hastanesi , doğuda şehir parkları ve diğer tüm yönlerde Kingston öğrenci gettosu veya üniversite bölgesi olarak bilinen yerleşim mahalleleri ile sınırlanmıştır . Kampüs, bitişik özel arazilerin kademeli olarak satın alınmasıyla bugünkü 40 hektarlık (99 dönüm) büyüklüğüne ulaştı ve üniversitenin en büyük arazi sahibi olmaya devam ediyor. Kingston’daki ana kampüsüne ek olarak, Queen’s, Kingston çevresinde ve Ontario, Central Frontenac Township’te birkaç başka mülke sahiptir ; Rideau Gölleri, Ontario; ve Doğu Sussex, İngiltere. Queen’s Üniversitesi, geleneksel Anishinaabe ve Haudenosaunee topraklarında yer almaktadır.

Queen’s’teki binaların yaşları 1839’da açılan Summerhill’den 2018’de açılan Mitchell Hall’a kadar farklılık gösteriyor. 1905’te tamamlanan Grant Hall, üniversitenin en tanınmış simgesi olarak kabul ediliyor. Kraliçe’nin yedinci müdürü olarak görev yapan Rahip George Munro Grant’in adını almıştır. Bina konserler, konferanslar, toplantılar, sınavlar ve toplantılara ev sahipliği yapmak için kullanılır. Üniversitenin sahip olduğu ve yönettiği iki bina Kanada Ulusal Tarihi Siteleri olarak listelenmiştir . Kingston General Hospital, Kanada’da faaliyet gösteren en eski kamu hastanesidir. Batı kampüsünün doğusunda yer alan Roselawn House, üniversitenin Donald Gordon Merkezi’nin temel bileşenidir.

Queen’s University Kütüphaneleri Ve Müzeler

Queen’s Üniversite Kütüphaneleri, altı kampüs kütüphanesi ve 2.2 milyon fiziksel öğe ve e-kitaplar, seri başlıklar ve veritabanları dahil olmak üzere 400.000 elektronik kaynak barındıran altı tesiste bir arşiv içerir. 2007–2008 yıllarında kütüphanenin bütçesi 18,1 milyon dolardı ve 9,8 milyon doları edinimlere ayrıldı. Birçok kütüphane mevcuttur: Bracken Sağlık Bilimleri Kütüphanesi , Eğitim Kütüphane, Lederman Hukuk Kütüphanesi, Stauffer İnsan ve Toplum Bilimleri Kütüphane ve Mühendislik ve Fen Kitaplığı. WD Jordan Nadir Kitaplar ve Özel Koleksiyonlar Kütüphanesi, özellikle 1475’ten 1700’e kadar eski tarihli kitapları barındırır.

Mühendislik ve Bilim Kütüphanesi ve WD Jordan Nadir Kitaplar ve Özel Koleksiyonlar Kütüphanesi, Douglas Kütüphanesi olarak bilinen tesisleri paylaşır. 1981’den beri Queen’s Üniversitesi arşivleri Kathleen Ryan Hall’da muhafaza edilmektedir. Arşiv, üniversitenin bilgi varlıklarını ve tarihi kayıtlarını yönetir, korur, korur ve erişilebilir hale getirir. Kathleen Ryan Hall, üniversitenin arşivine ek olarak, Kingston Şehri arşivlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Queen’s, 10.000 mineral ve 865 fosilden oluşan bir Yer Bilimi ve Jeoloji Koleksiyonunun yanı sıra Kingston bölgesinin jeolojisinin bir sergisine sahip bir yer bilimleri öğretim müzesi olan Miller Jeoloji Müzesi’ni işletmektedir. Müze, büyük ölçüde doğu Ontario’daki yerel okullar ve doğa bilimleri ilgi grupları için bir yer bilimi öğretim müzesi olarak kullanılmaktadır. Kalıcı sergilerde dinozorlar, dinozor yumurtaları, ilk çok hücreli hayvan fosilleri ve 500 milyon yıl öncesinden fosilleşmiş kara izleri yer alıyor.

Queen’in sanat koleksiyonları, Agnes Etherington Sanat Merkezi’nde bulunmaktadır. Sanat merkezi, adını, evi üniversiteye bağışlanan ve ana sanat merkezine bağlı bir sanat müzesi olarak kullanılan Agnes Etherington’a borçludur. 1957’de açılmış, Rembrandt ve Inuit sanat eserleri de dahil olmak üzere 14.000’den fazla sanat eserini içermektedir . Üniversitenin öğrenci topluluğu ve öğretim üyeleri, 1994’te açılan bir sanat galerisi olan Union Gallery’yi işletmektedir. Galeri, öğrencilerin ve çağdaş sanatın tanıtımına adanmıştır.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.