Ontario College of Art and Design University, ( Fransızca : Université de l’Ecole d’l’Ontario de art et de tasarım ) yaygın olarak bilinen OCAD Üniversitesi, bir Toronto , Ontario, Kanada’da bulunan devlet sanat ve tasarım üniversitesi . Ana kampüsü ile komşudur Ontario Sanat Galerisi’nde içinde, Grange Park mahalle. Okul, Kanada’nın en büyük ve en eski sanat ve tasarım eğitim kurumudur. [3]OCAD U, Sanat, Tasarım, Liberal Sanatlar ve Bilim Fakülteleri ve alternatif programlar aracılığıyla kurslar sunmaktadır. İzin veren yasa , 2002 Ontario Sanat ve Tasarım Üniversite Yasası’dır (daha önce Ontario Sanat ve Tasarım Yasası)

 Ontario College of Art and Design University Okul Tarihi

Kurum, 1876 yılında Ontario Sanatçılar Derneği tarafından, amacı profesyonel sanatsal eğitim sağlamak ve Ontario’da sanat eğitiminin daha da geliştirilmesi olan Ontario Sanat Okulu olarak kurulmuştur.  Ontario Sanatçılar Topluluğu, 4 Nisan 1876’da bir sanat okulu için “bir plan hazırlama” önergesini kabul etti ve ilk Sanat Okulu 30 Ekim 1876’da açıldı ve hükümet ödeneği ile finanse edildi. 1.000 dolar.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, kurum üç kez yeniden adlandırıldı. 1886’dan 1890’a kadar kurum Toronto Sanat Okulu olarak yeniden adlandırıldı. 1890’dan 1912’ye kadar okul, Central Ontario Sanat ve Endüstriyel Tasarım Okulu olarak yeniden adlandırıldı. 1912’de kurum Ontario Sanat Koleji (OCA) oldu. Kurum, Ontario Sanat ve Tasarım Koleji (OCAD) olarak değiştirildiği 1996 yılına kadar Ontario Sanat Koleji olarak kaldı.

 Ontario College of Art and Design University Kampüsleri

1952’den 1957’ye kadar OCA, Bayview Avenue ve Lawrence Avenue East’teki Wood Manor’da bulunuyordu.

Mevcut OCAD kampüsü, bir kuzey kampüs ve bir güney kampüsten oluşmaktadır. uzey kampüs, Ana Bina ve Sharp Tasarım Merkezi, bitişik Butterfield Parkı, Ek Bina, Rosalie Sharp Pavyonu, Öğrenci Merkezi, Kapsayıcı Tasarım Enstitüsü ve Sürekli Eğitim Merkezi’ni içerir.Güney kampüs, fiziksel olarak Richmond Street West’te bulunan binalardan ve daha güneyde King Street’te önerilen Mirvish-Gehry gelişiminden oluşmaktadır.

OCAD’deki binalar, sokak adresleriyle belirtilir.  Bazı binalara ayrıca 4 haneli oda numaralarının ilk hanesi olarak kodlanan bir bina numarası atanır.

Akademik Binalar

Ana Bina, Kanada’da sanat eğitimi için özel olarak inşa edilen ilk bina olan okulun inşa ettiği ilk binaya kadar uzanır. Şimdi George A. Reid Kanadı olarak bilinen bina ,  okul müdürü George A. Reid tarafından Gürcü tarzında tasarlandı [5] : 21 [20] : 15 ve 30 Eylül 1921’de açıldı.17 Ocak 1957’de, ilk genişletme, modernist bugün AJ Casson Kanadı olarak bilinen 17 bina, [22]tamamlandı ve açıldı. Daha sonra 1963 ve 1967’de binaya iki eklenti daha eklendi.

2000 yılında, Ana Binanın beşinci uzantısını inşa etmek için Ontario’nun SuperBuild programından finansman sağlandı.  Robbie / Young + Wright Architects’ten Rod Robbie aracılığıyla , Alsop Architects’ten Will Alsop projeden haberdar edildi ve sonunda 2002’de seçildi. Bir ortak girişim iki firma arasında oluşturuldu ve şimdi Sharp Tasarım Merkezi olarak bilinen yeni uzantı 2004 yılında tamamlandı. Katılımcı tasarım sürecinden ortaya çıkan tasarım, farklı açılarda bir dizi çok renkli sütunla desteklenen yerden dört katlı bir kutudan oluşur ve genellikle masa üstü olarak tanımlanır. 42,5 milyon $ ‘lık genişleme ve yeniden geliştirme, Toronto Architecture and Urban’da ilk Royal Institute of British Architects Worldwide Ödülü,”Context in Context” kategorisinde mükemmellik ödülü dahil çok sayıda ödül aldı Tasarım Ödülleri, ve 2005 Kanada Mühendislik Mühendislik Ödülleri’nde genel olarak en seçkin teknik proje olarak kabul edildi.

Kütüphaneler Ve Galeriler

Kampüsteki ana kütüphane, Ek Binada bulunan Dorothy H. Hoover Kütüphanesi’dir. Ek Binada bulunan Öğrenim Bölgesi, OCAD Zine Kütüphanesi, Sanat ve Tasarım Yıllıkları ve Visionnaire periyodik koleksiyonunu barındırır.

Hem kampüs içinde hem de kampüs dışında bir dizi galeri veya sergi alanı mevcuttur; önerilen Mirvish-Gehry gelişiminin bir parçası olarak bir fakülte galerisi de planlanmıştır. Mevcut büyük sergi alanları:

 • Yerinde [at] OCAD U. 2010 yılında bugünkü adını almadan önce OCAD Profesyonel Galerisi olarak 2007 yılında kurulan Onsite [at] OCAD U, ulusal ve uluslararası profesyonel sanatçı ve tasarımcıların çalışmalarına yer veriyor.
 • Öğrenci Galerisi. Öğrenci Galerisi, mevcut OCAD öğrencileri ve yeni mezunlar tarafından sunulan çalışmaları sergiler ve sunar. Öğrenci Galerisi eskiden 285 Dundas St. West ve 76 McCaul Street adreslerindeydi. 1970’lerin başında oluşturulmuştur
 • Yüksek Lisans Galerisi. Lisansüstü Galerisi, lisansüstü öğrenciler ve araştırma fakültesi için bir galeridir.
 • Xpace. OCAD Öğrenci Birliği, kampüs dışında bulunan Xpace Kültür Merkezi adlı bir galeri işletmektedir. (Bu nedenle, “dış mekan” anlamına gelen Xpace) Öğrencilere ve yeni ortaya çıkan sanatçılara çalışmalarını profesyonel bir galeri ortamında sergilemek için bir alan sağlamayı ve topluluktaki “teori ve estetikteki çağdaş konulara” daha iyi yanıt vermeyi amaçlamaktadır. programlamasında daha kısa zaman dilimlerinin kullanılması. 
 • Galeriyi Aç. Açık Galeri, 49 McCaul Caddesi’ndeki Inclusive Design Institute binasının içindeki bir sergi alanıdır.

 Ontario College of Art and Design University Önemli Mezunları

 • Peggy Adam – Fransız çizgi roman sanatçısı, illüstratör
 • Madeline Ashby – bilim kurgu yazarı
 • Myfanwy Ashmore – kavramsal sanatçı
 • Barbara Astman RCA – sanatçı, fotoğrafçı
 • Yank Azman – aktör
 • Rebecca Belmore – sanatçı
 • David Blackwood – Kanadalı sanatçı
 • Shary Boyle – Heykel, resim, çizim ve performans ile çalışan Kanadalı sanatçı
 • Jubal Brown – video sanatçısı
 • George Bures Miller – enstalasyon sanatçısı
 • Jack Bush – soyut dışavurumcu ressam, Painters Eleven üyesi
 • Meryn Cadell – yazar, performans sanatçısı
 • Franklin Carmichael – ressam, Group of Seven üyesi

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.