peterborough

Kanada Peterborough, Toronto‘nun 125 kilometre (78 mil) kuzeydoğusunda, Ontario, Kanada’nın merkezindeki Otonabee Nehri üzerinde bir şehirdir. Nüfus sayımı metropol alanı (CMA) 2011 nüfus sayımı itibariyle 118.975 nüfusa sahipken Peterborough şehrinin nüfusu 78.698 idi. Şu anda Kanada’daki en büyük 33. CMA olarak yer alıyor.

Siemens, Rolls Royce ve General Electric gibi çok uluslu büyük şirketlerden faaliyet gösteren Peterborough’nun “The Electric City” lakabı, teknolojinin ve üretimin ekonomik bir temel olarak tarihi ve günümüzdeki önemini vurgulamaktadır. Fisher Gauge ve Bryston gibi daha fazla yerel teknoloji işletmesi buna örnektir.

Kanada Peterborough, eyaletin büyük bir eğlence bölgesi olan “yazlık ülke” Kawarthas’a açılan kapı olarak bilinir. Adını, bölgeye ilk büyük göçü denetleyen Kanadalı bir politikacı olan Peter Robinson’ın onuruna almıştır.

Kanada Peterborough Coğrafyası

Kanada Peterborough, Güneydoğu Ontario’da, Greater Golden Horseshoe’nun kuzeydoğu ucunda ve Ontario’daki Kawartha Gölleri bölgesinin kalbinde yer almaktadır. Peterborough, Kanada Kalkanı’nın hemen güneyinde ve Ontario Gölü’nün yaklaşık 35 kilometre kuzeyinde, Kanada’daki St. Lawrence Lowlands ekolojik bölgesinde yer almaktadır. Şehir, Otonabee Nehri’nde, Katchewanooka Gölü’nde başladığı yer ile Pirinç Gölü’ne boşaldığı yer arasında yaklaşık olarak yarı yolda bulunan bir dizi akarsu etrafında toplanmıştır. Peterborough kentsel alanı, Otonabee’deki tek gölü, Küçük Göl’ü tamamen çevreler ve Trent Kanalı, şehrin doğu kenarı boyunca uzanır ve Küçük Göl’ü Otonabee’nin akıntıların üzerindeki bir bölümüne bağlar.

Peterborough Gezilecek Yerler

Peterborough ve Kawarthas, tüm demografik özellikler için çok sayıda cazibe merkezi ve etkinlik sunar. Miras açısından zengin olan bölge, bir dizi müzeye, kültürel sergiye, kapalı ve açık galeri ve tiyatrolara, Aborijin mirasına ait cazibe merkezlerine ve tarihi yerlere ve ayrıca canlı bir sanat topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.

Peterborough’da şehir mirasının ve mimari tarzının örnekleri olarak hizmet edecek birçok bina, tadilat ve modernizasyonlar nedeniyle yıllar içinde kaybolmuş olsa da, YMCA binası gibi bazı örnekler bugün hala belirlenmiş mimari yapılar olarak duruyor.

Peterborough Müzesi ve Arşivleri, çeşitli eserler koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. 1897’de kurulmuş ve 1967’de Armor Hill’deki şu anki yerine taşınmıştır. Arşiv koleksiyonunda Catharine Parr Traill, orijinal Peter Robinson gazeteleri, Park Studio Fonds ve Roy Studio Images’ın Balsillie koleksiyonu, 300.000’den fazla film ve 1896’dan kalma cam levha negatifleri vardır.

Kanada Peterborough Ekonomisi

Artık baskın yerel sanayi olmayan imalat, gıda işleme, otomotiv malzemeleri, elektronik, havacılık ve yaşam bilimleri/biyoteknoloji ile birlikte hala kilit sektörlerden biri. General Electric ve Quaker Oats, Peterborough’da da büyük operasyonlar yürütüyor, şehir aynı zamanda Oshawa ve Doğu Toronto’ya giden işçiler için bir ‘yatak odası’ topluluğu. Peterborough Bölgesel Sağlık Merkezi, önümüzdeki üç yıl içinde 800 kişiyi daha işe almayı planlayarak en büyük işverendir ve mevcut istihdam toplamına 2.000’den fazla Okul yönetim kurulu, yerel yönetim, Trent Üniversitesi ve Ontario Doğal Kaynaklar Bakanlığı diğer büyük işverenlerdir.

General Electric gibi şirketlerin şehrin büyümesinde büyük etkisi oldu. 1990’ların başındaki Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA), birçok Kanadalı şirket için ticaret modellerinde büyük bir değişim gördü. Tam zamanında teslimat ve daha ucuz mallar üretme baskısı gibi diğer yenilikler, 1970’lerde ve 1980’lerde bazı büyük çok uluslu şirketleri etkiledi. Peterborough’daki GE operasyonları, GE Hitachi Nuclear Energy Canada, GE Hydro ve World Air’den oluşmaktadır. Buna rağmen bugün GE, PepsiCo Quaker, Siemens ve çok sayıda küçük imalat şirketi önemli bir büyüme yaşıyor. Minute Maid (Coca-Cola) kısa süre önce yeni bir depo ve ürün hattına 20 milyon $ CDN yatırım yaparken, otomobil parçaları tedarikçisi Ventra iki katına çıktı. United Canadian Malt Ltd., çok çeşitli maltlı arpa ve diğer tahıl özlerinin üreticisidir. İmalat iş yaratma 1991-2001 il ortalamasına ayak uydurdu. Düşük maliyetler, güvenilir işgücü ve yüksek kaliteli lise sonrası kurumlar, Peterborough için rekabet avantajı sağlar. Peterborough, Ontario’daki işletmeler için bir numaralı lokasyon olarak derecelendirildi.