Kanada Iqaluit, Nunavut , 2001 yılında bir şehir olarak kurulmuş, nüfus 7,740 (2016 c), 6,699 (2011 c). Iqaluit, Kanada’nın en yeni bölgesi Nunavut’un başkenti ve en büyük topluluğudur. Aynı zamanda bölgenin tek şehridir. Iqaluit, güney Baffin Adası’ndaki Frobisher Körfezi’nin kuzeydoğu ucunda yer almaktadır. Inuit ve ataları tarafından uzun süredir kullanılan bir bölgede, Sylvia Grinnell Nehri’ne yakın tepelerle çevrili ve körfez boyunca Meta Incognita Yarımadası’nın dağlarına bakıyor.

Kanada Iqaluit nüfusu

Federal hükümet ve Inuit liderleri arasındaki Nunavut Nihai Anlaşması, 1993 yılında imzalandı ve 1999’da Nunavut’un yeni bölgesinin oluşturulması için yön belirledi . İki yıl sonra, Iqaluit bölgesel başkent olarak seçildi. Bu hızlı bir değişim getirdi: inşaat ve istihdam fırsatları patladı ve buna karşılık gelen bir nüfus artışı oldu (1991 ile 2001 arasında yüzde 47).

2016 nüfus sayımına göre Iqaluit nüfusunun yüzde 56,2’si Inuit’tir. En çok alıntı yapılan diğer iki etnik köken İskoç (yüzde 15,2) ve İrlandalı (yüzde 12,8). Görünür azınlıklar şehir sakinlerinin yüzde 7,7’sini oluşturuyor ve Siyah, Filipinli ve Güney Asyalılar bu grup içindeki en büyük toplulukları oluşturuyor.

Ekonomi ve işgücü

Yerel ekonomi hala büyük ölçüde hükümete dayalıdır, ancak inşaat, perakende, turizm ve sanat ve zanaat gibi alanlarda özel bir sektör gelişmektedir. Ücretler, Güney Kanada’ya kıyasla nispeten yüksektir, ancak aynı derecede yaşam maliyeti de öyledir. Bununla birlikte, Inuit’ler arasındaki istihdam seviyeleri hala orantısız şekilde düşüktür; bu, hükümet ve Inuit kuruluşlarının eğitim kursları, tercihli işe alma ve sözleşmeli işler sunarak azaltmaya çalıştığı bir faktördür.

Kanada Iqaluit ulaşım

Nunavut’un idari, ulaşım ve iletişim merkezi olan Kanada Iqaluit, güney Kanada, Yellowknife ve tüm Nunavut topluluklarıyla hava bağlantıları sağlıyor . Güneye ve güneyden günlük uçuşların yapıldığı modern bir havalimanı vardır. Yaz aylarında, yüksek gelgitler olmasına rağmen, şehir aynı zamanda bir liman haline gelir ve yıllık ağır malzemelerin sızdırmazlığını sağlar. Şehrin hızlı büyümesi, daha fazla aracın ortaya çıkmasına ve sokak isimleri ve toplu taşıma gibi güney tarzı süslemelerin başlamasına tanık oldu.