Kanada sağlık sistemi, birçok açıdan Amerika Birleşik Devletleri sağlık sistemine benzemektedir. Kanada vatandaşlarının sağlık ödemelerinin büyük bir bölümü kamu tarafından karşılanmaktadır. Kanadalılar istedikleri hastaneyi seçmekte serbesttir. Kanada vatandaşları ile öğrencilerin sağlık sigortası farklılık gösterebilir.

Kanada Sağlık Sistemi

Kanada’ya seyahat ederken veya eğitim alırken kimse hasta olmak istemez. Ancak olası bir duruma karşı önlem almak çok daha mantıklı olacaktır.

Kanada’da eğitim alan tüm öğrencilerin sağlık sigortası sahibi olması gerekmektedir. Kanada’da eğitim alan öğrenciler özel sağlık sigortası yaptırabilirler. Kanada’daki il sağlık hizmetleri sistemi, temel ve koruyucu tıbbi hizmetlerin yanı sıra acil bakımı da kapsar. Geçerli bir öğrenim vizesine sahip uluslararası bir öğrenci olarak, bu hizmetlere erişebilmeniz için il sağlık bakım kartı almaya hak kazanması gerekir.

Özel Sağlık Sigortası

Bulunduğunuz il veya bölgeniz tarafından sunulan tıbbi bakım diğer il ve bölgelerde karşılanmayabilir. Bu nedenle seyahat etmeyi planlıyorsanız özel sağlık sigortasına ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle Kanada içerisinde seyahat etmeyi düşünüyorsanız tüm ülke bazında geçerli olan özel sağlık sigortasından yararlanmanız daha doğru olacaktır.

Özel sağlık sigortası, ilinizin veya bölgenizin sağlık sigortası planı kapsamında yer almayan hizmetler için de mevcuttur. Bu hizmetler genellikle reçeteli ilaçlar, diş masrafları, özel hastane odaları, ambulans hizmetleri ve reçeteli gözlükleri içerir. Bazı illerin planları, IVF tedavisi gibi muhtemelen “estetik” operasyonları da hariç tutmaktadır.

Sağlık sigortanızın kapsamı tamamen yapacağınız anlaşmaya bağlıdır. Bazı özel sigortaları: Sadece özel durumları kapsarken,  bazı sağlık sigortaları diş dahil birçok durumu kapsar.

Kanada Kültür Merkezi olarak: Kanada’ya seyahat edecek, Kanada’da eğitim almak isteyen tüm öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Kanada sağlık sistemi gereğince, sağlık sigortanız yoksa sürpriz bir tutarla karşılaşabilirsiniz. Bunun yerine Kanada sağlık sisteminden en doğru şekilde yararlanmak için sigorta yaptırmalısınız.