Kanada Eğitim Sistemi

Kanada’nın eğitim sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin ECD’nin yıllık Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’na (PISA) göre Kanada’nın eğitim sistemi her zaman dünya çapında ilk 10’da yer almaktadır. 15 yaşındaki çocukların edindikleri bilgileri değerlendiren bu test, 2016 yılında 70 ülke arasında Kanada,

  • Fen Bilimleri’nde 7, Okumada 2. ve
  • Matematikte 10. sırada yer almıştır.

Kanada’da federal düzeyde eğitim bakanlığı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, her eyalet ve bölgenin oldukça benzer olmasına rağmen kendi eğitim sistemi vardır. Kanada eğitim sistemi eyaletlere göre ufak değişiklikler göstermektedir. İlk ve orta düzeylerde eğitim genellikle oturum sahipleri için ücretsizdir. Kanada iki dilli bir ülke olduğu için ülke genelinde Fransızca dil okulları mevcuttur.

Kanada’da sınıflar nasıl düzenlenir?

13 yıllık ilk ve orta öğretim, sınıf adı verilen bölümlere ayrılmıştır (anaokulu ve 1’den 12’ye kadar olan sınıflar). İlkokul genellikle 6 yaşındaki çocuklar için başlar ve 18 yaşında 12. sınıfa kadar yılda bir sınıf ilerlerler. Çoğu il ve bölgede kullanılan sınıf yapısı aşağıdadır:

Yaş Sınıf Okul
2-5 yaşında Okul öncesi veya Anaokulu
6-11 yaş 1-6 İlköğretim
12-14 yaş 7-9 Ortaokul
15-18 yaş 10 – 12 Lise

Genel olarak, ilkokul döneminde, bir öğrencinin ilgili tüm konular için yalnızca bir öğretmeni olacaktır.

Kanada Lise Eğitim Sistemi

Kanada 11 eyaletten oluşmaktadır. Eyalet yasaları gereğince Kanada liseleri programları değişiklik göstermektedir. Kanada lise eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bazı eyaletlerde eğitim 3 yıldır. Ancak 4 yıldan az eğitim veren liselerde eğitim alan öğrencilerden lisans öncesi 2 yıllık bir eğitim daha alma şartı istenebilir.

Kanada lise eğitim süresi 1 yıldır. 2 dönemden oluşan Kanada liseleri, 1. yarıyıl Ağustos, 2. yarıyıl Ocak tarihlerinde başlamaktadır. Lise programlarına 2. dönemde veya dilediğiniz akademik yılda kayıt olabilirsiniz.

Din ve Dil

Kanada’daki hemen hemen tüm devlet okulları dini temelli kurumlar değildir. Bununla birlikte, Alberta, Ontario,  Kuzeybatı Bölgeleri ve Saskatchewan’da bazı istisnalar vardır . Bu vilayetlerde, hala bazı Katolik ve Protestan devlet destekli bölge okul kurulları bulunmaktadır.

Quebec’te çocuklar liseyi bitirene kadar Fransız okullarına gitmek zorundadır. Bunun tek istisnası, çocuğun ebeveynlerinden birinin Kanada’da İngilizce okulunda olmasıdır. Diğer ülkelerden gelen göçmenler mutlaka bir Fransız okuluna gitmelidir.

Aynı notta, diğer eyalet  ve bölgelerde çocuklar Fransız okullarına ancak ebeveynlerinden birinin Fransızca konuşması veya bir Kanada Fransız Okuluna gitmesi durumunda gidebilir.

Kanada’da eğitim ve yaşam standartları yüksek mi ?

Devlet Okulu Seçme ve Kayıt

Çocuklarınızı bir devlet okuluna yerleştirecekseniz, büyük olasılıkla evinizin yakınındaki bir okula gitmeleri gerekecektir. Okul bölgenizin dışındaki belirli bir okulu hedeflediyseniz, ya (i) okul yakınında satın almanız / kiralamanız ya da (ii) çocuklarınızın bölgeniz dışındaki o okula gitmesini talep etmeniz gerekecektir. İkinci seçenek için, mümkünse okul bölgenize danışmalısınız.

Çocuklarınızı kaydettirmek için aşağıdakileri sağlamanız gerekir: Kanada’daki statü kanıtı, ikamet belgesi, pasaport, çocuğun doğum belgesi ve tıbbi geçmişi (çocuk felci, DTP, MMR ve tüberkülin taramasına karşı aşılar).

Ebeveynlerin de çocuklarının kendi ülkelerindeki okul karnelerini unutmamaları gerekir. Kanada’daki okullar, öğrencilerinizi doğru sınıfa yönlendirebilmeleri için bu karneleri isteyeceklerdir. Bu nedenle raporlar çok ayrıntılı olmalı ve herhangi bir ek belgeler var ise sunulmalıdır. (sınavlar, projeler vb.)

Yaşayacağımız Şehrinizin çocuklarınız için okula otobüsle ulaşım sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeniz gerekecektir. Genellikle durum böyledir, ancak yalnızca yaş, okul bölgesi ve okula uzaklık gibi belirli koşullar altında mevcut olabilir.

Okul Saatleri Hakkında

Kanada’da okul yılı genellikle Eylül ayının ilk haftasından Haziran ayının sonuna kadar (on ay) sürer ve dönemlere veya çeyreklere (dönemler / dönemler) bölünür.

İlkokullarda okul günleri genellikle 8.30 ile öğleden sonra 3.30 arasıdır. Orta okullarda saatler genellikle 8.30 ile 2.30 arasındadır. Öğrenciler, okul saatlerinden sonra spor yapabilir ve ders dışı programlara yatırım yapabilir.

Devlet okullarında cumartesi ve pazar günleri ücretsizdir ve dersler pazartesiden cumaya kadardır.

Sınav ve Notlar

Derece 100 üzerinden puan Kategori
A 90 – 100 Mükemmel
B 80 – 89 İyi
C 70 – 79 Ortalama / Orta
D 60-69 Orta Altı
F 60’ın altında Fair

Şimdi Bilgi Formunu Doldurun: Kanada Liseleri Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!