Kanada sağlık sistemi hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtladık. Aynı zamanda Kanada sağlık sigortası hakkında bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Kanada Sistemi: Giriş

Kanada’nın kamu tarafından finanse edilen sağlık sistemi dinamiktir – son kırk yılda reformlar yapılmıştır ve tıp ve toplumdaki değişikliklere yanıt olarak devam edecektir. Bununla birlikte, temel unsurlar aynı kalır – ödeme gücünden ziyade ihtiyaç temelinde sağlanan tıbbi olarak gerekli sağlık hizmetleri için evrensel teminat.

Arka Plan

Kanadalıların kaynakları ve sorumluluğu paylaşma istekliliğinin gösterdiği temel adalet ve eşitlik değerleri, Kanada’nın sağlık hizmetleri sisteminde sergilenmekte ve başlangıcından bu yana sistemde yapılan değişikliklere ve büyük reformlara yansımaktadır. Sistem, ülkenin nüfusu ve koşulları değiştikçe ve sağlık hizmetinin doğası geliştikçe değiştirildi ve değiştirilmeye devam ediyor.

Evrensel Kanada Sağlık Sistemi

Evrensel sağlık hizmetleri sistemi vergiler yoluyla ödenir. Kamu sağlık hizmetlerini kullandığınızda, sağlık sigortası kartınızı hastaneye veya tıbbi kliniğe göstermelisiniz. Kanada vatandaşıysanız veya daimi ikamet ediyorsanız, kamu sağlık sigortası için başvurabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu sağlık hizmeti için ödeme yapmanız gerekmez.

Tüm eyaletler ve bölgeler, devlet sağlık kartınız olmasa bile ücretsiz acil tıbbi hizmetler sağlayacaktır. Göçmenlik durumunuza bağlı olarak kısıtlamalar olabilir. Acil bir durumunuz varsa, en yakın hastaneye gidin. Bir vilayet kliniği, o il veya bölgede yaşamıyorsanız ücret talep edebilir.

Genel Sağlık Sigortası Yaptırmak İçin Bekleme Süresi

Bazı eyaletlerde, devlet sağlık sigortası yaptırabilmek için bazen 3 aya kadar beklemeniz gerekir. Ne kadar beklemeniz gerektiğini öğrenmek için iliniz veya bölgenizdeki sağlık bakanlığı ile iletişime geçin. Bu bekleme süresi boyunca sağlık bakım ihtiyaçlarınızı karşılayacak özel sağlık sigortanız olduğundan emin olun.

Sağlık Kartı Almak

Kanada’da sağlık hizmeti almak için yaşadığınız eyalet veya şehirden bir sağlık sigortası kartına ihtiyacınız vardır. Her tıbbi hizmet aldığınızda bu kartı göstermelisiniz.

Ekstra Sağlık Sigortası

Devlet sağlık sigortası planları size temel tıbbi hizmetlere erişim sağlar. Devlet planlarının tam olarak kapsamadığı şeyleri ödemek için özel sigortaya da ihtiyacınız olabilir. En yaygın plan türleri genişletilmiş sağlık planlarıdır. Bunlar aşağıdaki masrafları karşılar:

  • Reçeteli ilaçlar
  • Diş bakımı
  • Fizyoterapi
  • Ambulans hizmetleri
  • Reçeteli gözlükler

Çalışırsanız, çalıştığınız şirket veya kuruluştan ekstra teminat alabilirsiniz.