Kanada, dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden birisidir. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı göçmenlerden oluşmaktadır. Birçok kültüre ev sahipliği yaptığı için birçok farklı dil konuşulmaktadır. Kanada resmi dili oldukça merak edilmektedir.

Kanada’nın iki resmi dili vardır. Her iki dilde aynı haklara sahiptir.

Kanada Resmi Dili Nedir ?

İngilizce ve Fransızca Kanada’nın resmi dilleridir. Çift anadilde eşit şartlara sahiptir. Eğitim ve hukukta öğrenciler istedikleri dilde veya her iki dilde eğitim alabilirler. Bu tamamen kişinin seçimine bağlıdır.

Kanada’nın büyük bir kısmında Kanada İngilizcesi kullanılmaktadır. Fransızca ise çoğunlukla Quebec eyaletinde kullanılır.

İngilizce ve Fransızca Kanada resmi dili arasında yer almaktadır. Ancak göçmen ülkesi olmasından dolayı birçok farklı dil kullanılmaktadır. Almanca, İspanyolca, Çince ve Punjabi ülkede duyabileceğiniz farklı diller arasındadır.

7 Temmuz 1969’da Kanada federal devletinin tümünde Fransızca ve İngilizce eşit kabul edildi. Bu durum Kanada’nın kendisini federal düzeyde çift dilli ve çok kültürlü bir ulus olarak tanımlamasına yol açtı.

  • Kanada Haklar ve Özgürlükler Beyannamesi belirtir ki:
  • Fransızca ve İngilizce resmi diller olarak birbirine eşittir;
  • Mecliste her iki dille de tartışma yapılabilir;
  • Kanunlar her iki resmi dilde de eşit otoriteyle yazılacaktır;
  • Parlamento tarafından kurulan herhangi bir mahkemede iki resmi dilde de işlem yapılabilir;
  • Herkes federal devletten iki resmi dilden istediği ile hizmet alma hakkına sahiptir;
  • Yeterli sayıya ulaşıldığı takdirde, içinde bulunulan eyalete göre azınlık resmi dili konuşanlar (Fransızca çoğunluğa sahip eyalette İngilizce konuşanlar ya da tam tersi) çocuklarının eğitimini iki resmi dilden istedikleriyle almasını sağlayabilirler.

 

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!