Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden birisi olan Kanada’yı, Kanada Kültürünü yakından tanıyacağınız rehberimize hoş geldiniz! Kanada Kültürü rehberini dikkatlice okuyarak, Kanada’yı yakından tanıyabilirsiniz.

İstatistiklerle Kanada

 • Konum: Kuzey Amerika, doğuda Kuzey Atlantik Okyanusu, batıda Kuzey Pasifik Okyanusu ve kuzeyde Arktik Okyanusu ile bitişik ABD’nin kuzeyinde
 • Başkent: Ottawa
 • Bayrak : Resmi olmayan bir şekilde Fransızca’da ‘Akçaağaç’ veya ‘l’Unifolie’ olarak bilinen ve ‘tek yaprak’ anlamına gelen ‘l’Unifolie’, genişliğinin iki katı uzunluğunda olmasıyla diğer ulusal bayraklarla karşılaştırıldığında benzersizdir. Ortasında kırmızı akçaağaç yaprağı olan beyaz bir kare olan kırmızı bir tarla vardır. Kanada bayrağının, 1890’lardan beri kullanımda olan resmi olmayan kırmızı bayrak yerine ulusal amblem olarak kabul edilmesi 1965’e kadar değildi.
 • Milli marş: Kanada için milli marş, sözleri orijinali Fransızca olan ‘O Canada’dır.
 • Uyruğu: Kanadalı
 • Etnik Makyaj : Britanya Adaları menşeli% 28, Fransız menşeli% 23, diğer Avrupa% 15, Amerikan% 2, diğer, çoğunlukla Asya, Afrika, Arap% 6, karışık arka plan% 26
 • Nüfus:   37+ milyon (2019)
 • Nüfus artış oranı: 2016’da nüfus artış oranının% 5 olduğu tahmin edildi
 • İklimi: güneyde ılıman iklimden kuzeyde yarı arktik ve arktike değişir.
 • Saat Dilimi: Kanada’da altı saat dilimi vardır: Pasifik – UTC 8.00, Dağ – UTC 7.00, Merkez – UTC 6.00, Doğu – 5.00, Atlantik – 4.00, Newfoundland – 3.30
 • Para birimi: Kanada’daki para birimi Kanada Dolarıdır
 • Hükümet: Bir anayasal monarşi altında Federal parlamenter demokrasi (Kanada Parlamentosu); bir İngiliz Milletler Topluluğu bölgesi

Kanada Kültürü : Giriş

Kanada’da parlamenter demokrasi ve federal sistem var. Bu bir Anayasal Monarşi anlamına gelir, Kraliçe Elizabeth devletin başıdır, ancak hükümette yetkileri sınırlıdır ve yalnızca bir figür olarak kabul edilir.

Kanada, bölgeleri arasında önemli kültürel farklılıklara sahip geniş bir ülkedir. 1867’de kendi kendini yönetti ve 1982’de Britanya ile sömürge bağlarını kopardı. Ancak Kanada, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olarak Monarşi ile bağlarını koruyor.

Kanada, kökleri Fransız kolonisini (Quebec ve Ontario çevresinde) 1760 yılında İngilizlerin fethine dayanan çift milliyete sahip bir ülkedir (Fransız Kanada ve İngiliz Kanada). Bu ikili miras, ülkeyle ilgili siyasi ve toplumsal meselelere hakim ve bir dereceye kadar halkını kutuplaştırdı. Fransızca konuşan topluluk, kültürel kökenlerini ve dillerini şiddetle savunuyor ve asimilasyona karşı direniyor.

Kanada Dili

Kanada’da konuşulan resmi diller İngilizce ve Fransızcadır. Ancak Fransızca’dan çok daha fazla İngilizce konuşanı vardır.

Ülke genelinde Algonquin Cree’den Inuit’e kadar konuşulan 60’tan fazla Aborjin dili vardır. 2011 yılına ait kayıtlar Kanada dillerini şu şekilde tahmin etmektedir: İngilizce (resmi)% 58,7, Fransızca (resmi)% 22, Pencapça% 1,4, İtalyanca% 1,3, İspanyolca% 1,3, Almanca% 1,3, Kantonca% 1,2, Tagalog% 1,2, Arapça % 1,1, diğer% 10,5’dir.

Kanada Kültürü & Toplum

Çokkültürlü bir ülkede birçok farlı yaşam türü ve dini inanç vardır. Kanada’nın tüm görüşleri bir arada barındıran ve özgürlük sunan bir ülke olması diğer ülkelerden ayırmaktadır.

Dini İnançlar

Katolik% 39 (Roma Katolik% 38,8, diğer Katolik% 0,2 dahil), Protestan% 20,3 (Birleşik Kilise% 6,1, Anglikan% 5, Baptist% 1,9, Lutheran% 1,5, Pentekostal% 1,5, Presbiteryen% 1,4, diğer Protestan 2,9 dahil %), Ortodoks% 1,6, diğer Hristiyan % 6,3, Müslüman % 3,2, Hindu % 1,5, Sih % 1,4, Budist % 1,1, Yahudi % 1, diğer% 0,6, hiçbiri% 23,9 (2011 tahmini)

Büyük Kutlamalar

Kanada’da ulusal olarak kutlanan kutlama günleri şunlardır: Yılbaşı (1 Ocak), Kutsal Cuma (Paskalya Pazarından iki gün önce), Paskalya Pazartesi, Victoria Günü (25 Mayıs’tan önceki son Pazartesi), Kanada Günü (1 Temmuz), İşçi Bayramı ( Eylül’ün ilk Pazartesi günü), Şükran Günü (Ekim’in ikinci Pazartesi günü), Anma Günü (11 Kasım), Noel Günü ve Noel’in Ertesi Günü (25 ve 26 Aralık).

Kanada Kültürü Ve Aile Yapısı

 • 20. yüzyılın ortalarına kadar Kanada’daki çoğu ev evli çiftler tarafından yönetiliyordu, ancak 2010 yılına kadar bu istatistik, artan sayıda çiftin evlenmek yerine birlikte yaşamayı seçmesi nedeniyle önemli ölçüde azalmıştı.
 • Kanada’da ‘örf ve adet hukuku’ sendikaları resmi olarak tanınmakta ve geleneksel evlilikte olduğu gibi hemen hemen aynı hakları ve ayrıcalıkları sağlamaktadır. Ancak, örf ve adet hukuku birliklerinin yargı yetkisini düzenleyen kurallar iller arasında farklılık göstermektedir. Britanya Kolombiyası’nda, ortak hukuk birliğine giren Labrador ve Newfoundland çiftleri, evli meslektaşlarıyla aynı haklardan yararlanmadan önce iki yıl birlikte yaşamalıdır. Ontario’da bu süre üç yıldır veya çocukları varsa bir yıldır. Quebec, Common Law sendikalarını diğer eyaletlerle aynı şekilde tanımıyor ve benzer düzenlemelere ‘fiili’ sendikalar olarak atıfta bulunuyor. Bu çiftler, evli çiftlerle aynı haklara ve sorumluluklara sahiptir.
 • Kanadalı aile, son otuz yılda daha küçük hanelere doğru bir eğilim ve bekar ebeveynlerin sayısındaki artışla değişti. 2005 yılında aynı cinsten evlilik, çiftlere evlilik ve örf ve adet hukuku sendikalarında aynı hakları veren yasal hale geldi.
 • Ailedeki eğilimler de son otuz yılda değişiyor ve kadınların% 70’inden fazlası ev dışında çalışıyor. Bu, daha fazla erkeğin ev işlerinde, çocuk bakımında ve yemeklerin hazırlanmasında yer almasıyla daha fazla aile içi eşitliğe yol açmıştır.

Ekonomi

Kanada ekonomisi, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasındadır.

 • Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Grubu Örgütü’nün (OECD) bir üyesi olarak Kanada, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.
 • Doğal orman ürünleri, otomobil, petrol ve mineraller dahil olmak üzere üretilmiş ürünler de dahil olmak üzere çok sayıda emtia üretir ve ihraç eder. Kanada’nın ana ihracat pazarı Amerika Birleşik Devletleri olmasına rağmen, ekonomisi küresel ticarete açıktır.
 • Kanada’nın GSYİH’si 2018’in ilk çeyreğinde% 3,1 arttı.

Gıda & Yemekler

Kanada kültürü ve mutfağı birçok farklı kültürden etkilenmiştir.

 • Kanada, gıda ve hayvansal ürünler üreten zengin bir tarım ve çiftçilik mirasına sahiptir.
 • Geleneksel olarak çoğu aile, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yenen akşam yemeğinin ana öğünü içeren günde üç öğün yemek yer.
 • Kanada, ülke geneline yayılmış geniş ve çeşitli bir etnik nüfusa sahiptir, bu nedenle geleneksel yemek ve yiyeceklerin önemli varyasyonları vardır.
 • Kanada’daki popüler yiyecekler şunlardır: Quebec menşeli, patates kızartması ve üzerine kahverengi sos konulmuş peynirden oluşan ‘poutine’, domuz filetosundan gelen ve mısır unu ile salamura edilmiş ve yuvarlanmış Kanada ‘peameal’ pastırması. Akçaağaç şurubu da çörek, tereyağlı tartlar ve kreplerle birlikte harika bir favori.

Sanat, Beşeri Bilimler ve Popüler Kültür

 • Kanada’da edebi gelenek için belirli bir standart yoktur, çünkü İngiliz kökleri İngiliz edebiyatına dayanmaktadır. Bununla birlikte, Kanada’da Margaret Attwood (The Handmaid’s Tale), LM Mongomery (Anne of Green Gables) ve Robert Munsh (Love you Forever) gibi yazarlar da dahil olmak üzere uluslararası alanda tanınan birçok yazar var.
 • Çoğu eyalette devlet tarafından finanse edilen bir dizi sanat galerisi vardır ve Kanada tüm medyada sanatçılar üretmiştir. Ayrıca yeni sanatçılara destek sunan çok sayıda küçük galeri ve kooperatif var.
 • Sahne sanatlarında, Kanada’nın ülke çapında pek çok tiyatrosu vardır; özellikle büyük şehirlerde. Tiyatronun doğası müzikalden küçük topluluk temelli şirketlere değişir. Her yıl düzenlenen ve merkezi Ontario’da bulunan Stratford Shakespeare Festivali ve Shaw Festivali de dahil olmak üzere İngiliz edebiyatında uzmanlaşmış birkaç şirket vardır.

Bahşiş Kültürü

Bahşiş verme alışılmış ve Kanada’da bekleniyor. Restoranlarda bekleyen personele% 15 – 20 bahşiş vermek ve diğer hizmet sağlayıcıların çoğu (kuaför, taksi şoförü, vale vb.) İçin% 10 bahşiş vermek yaygın bir uygulamadır. Kanada’da barmenlere bahşiş vermek de gelenekseldir.

Kanada Kültürü : Sosyal Haklar & Protokol

Kanada’daki adlandırma kuralları, çocuğa bir ad, ikinci bir ad (her zaman verilmese de) ve soyadı olan soyadı ve genellikle babanın adı verildiği için Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ninkilere benzer. Bununla birlikte, anne adının kullanılması veya ebeveynin adlarının konjuge edilmesi nadir değildir.

Kanada Kültürü & Toplantı Ve Karşılama

 • Soyadlar ve uygun unvanlar, aksi takdirde daha az resmi olması için davet edilene kadar kullanılmalıdır.
 • Quebec’te, Fransa’da olduğu gibi her yanaktan bir kez öpmek olağandır .
 • Bazı yaşlı erkekler bir kadının elini bile öpebilir.
 • Kanadalı iş adamları ilişkilere çoğu kez içine kapanık bir şekilde başlarlar ve bu, insanlar birbirine daha aşina olduğunda daha az resmi hale gelebilir.
 • Kanadalılar nezaketi takdir ederler ve başkalarının herhangi bir durum için uygun protokole uymasını beklerler.
 • Varışta ve ayrılırken toplantıda herkesle tokalaşın.
 • El sıkışırken göz temasını koruyun.
 • Erkekler, önce elini uzatmasını beklemeden bir kadına elini uzatabilir.

Kanada Kültürü & İletişim Şekli

 • Bölgeselliği ve kültürel çeşitliliği nedeniyle Kanada’da iletişim açısından herhangi bir ulusal özellik belirlemek zordur. Bununla birlikte, ülke genelinde oldukça standart olan bazı temel iletişim stilleri vardır. Örneğin, iş adamları genellikle kibar, uyumlu ve biraz da gayri resmi.
 • Genel olarak, iletişim kısmen dolaylıdır, belki de hem Kuzey Amerika hem de İngiliz eğilimlerinin bir karışımını yansıtır. Kanadalıların çoğu gerektiğinde açıkça aynı fikirde olmasalar da, bunu dokunaklı ve diplomasi ile yapmayı tercih ediyorlar. İletişim tarzları esasen pragmatiktir ve sağduyuya dayanır. İletişimin çok doğrudan olduğu bir kültürden geliyorsanız, tehdit edici görünmemek için tavrınızı ve üslubunuzu gevşetmek isteyebilirsiniz.
 • İletişim tarzları en çok ülkenin Anglofon ve Frankofon bölgeleri arasında farklılık gösterir. Frankofonlar, Fransızlardan daha az olsa da, genellikle Anglofonlardan daha dolaylıdır. Ayrıca Anglofonlardan daha coşkulu olma eğilimindedirler. Anglofonlar genellikle konuşan birini rahatsız etmez. Tartışmaya girmeden önce bir kişinin düşüncelerini tamamlamasına izin vermemenin kaba olduğunu düşünüyorlar. Frankofonların başka bir konuşmacıyı bölme olasılığı daha yüksektir.
 • Kanadalılar sözlü olmayan ifadeler yerine sözlü ifadelerle daha fazla iletişim kurarlar. Sözlü olmayan ifadeler yalnızca bir mesaja vurgu eklemek için gerçekten kullanılır veya bireyin kişisel iletişim tarzının bir parçasıdır.
 • Kanadalılar kişisel alanlarını severler ve biriyle konuşurken bir kol boyu mesafede olmayı tercih ederler.
 • Kanadalılar, kişisel hayatlarını iş ortaklarıyla tartışmaktan çekiniyorlar.
 • İnsanlardan açık bir şekilde konuşmalarını ve iddialarını örneklerle destekleyebilmelerini beklerler. Abartılı iddialarda bulunmazlar ve gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir şeyden şüphelenirler.
 • Kanada iletişim tarzı hakkında daha fazlasını okuyun.

Kanada Kültürü Hediye Vermek Ve Kabul Etmek

 • Kanadalılar genellikle doğum günleri ve Noel için hediyeler verirler.
 • Akşam yemeğine birinin evine davet edilirseniz, bir kutu kaliteli çikolata, çiçek veya bir şişe şarap alın.
 • Quebec’te, akşam yemeği partisinden önce çiçek göndermek doğru protokoldür.
 • Quebec’te şarap verirseniz, alabileceğiniz en yüksek kalitede olduğundan emin olun.
 • Cenazelerde kullanıldığı için beyaz zambaklar vermeyin.
 • Hediye olarak nakit veya para vermeyin.
 • Hediyeler genellikle alındığında açılır.

Kanada’da gezilmesi gereken yerler:

Yemek Yeme Kültürü

 • Kanada’da masa tavırları nispeten rahat ve gayri resmidir.
 • Quebec biraz daha formalite görüyor.
 • Sofra çatal bıçak takımı tavırları genellikle kontinentaldir, yani yemek yerken çatal sol elde, bıçak sağda tutulur. Çatalın dişleri aşağı bakmalıdır.
 • Koltuğunuza gösterilmeyi bekleyin.
 • Hostes başlayana kadar yemeye başlamayın.
 • Dirseklerinizi masanın üzerine koymayın.
 • Yemeğin sonunda az bir miktar bırakmak genellikle kabul edilebilir bir durumdur.
 • Resmi durumlarda, ev sahibi ilk kadeh kaldırmayı verir. Onurlu bir misafir, tostu yemeğin ilerleyen saatlerinde iade etmelidir. Kadınlar kadeh kaldırabilir.
kanada dini

İş Kültürü Ve Görgü

İş kültürü, Kanada’daki bölgelere göre farklılık gösterebilse de, iş anlaşmalarının ahlaki değerleri oldukça karşılıklı olma eğilimindedir. Dakiklik önemlidir ve ortaya çıkabilecek herhangi bir konu derhal iş arkadaşınızla görüşülmelidir. İş yaptığınız şirketi tanımak ve onların temelindeki değerleri anlamak çok önemlidir. Kıyafet kuralları, bazılarının diğerlerinden daha az resmi olmasına rağmen, şık kıyafetler tavsiye edilmesine rağmen, bölgeler arasında değişebilir.

Ne Giymeliyim

 • İş kıyafeti kuralı, erkekler için oldukça geleneksel bir kravat ve takım elbise ile kadınlar için akıllı elbise / takım elbise içerir

Unvanlar Ve Hitap

 • Akademik unvanlar, özellikle ‘Mösyö’ veya ‘Madam’ın onurlandırıldığı Quebec’te önemlidir.
 • Aksi takdirde, ad kullanmaya davet edilene kadar Bay veya Bayan’ı kullanın. İlk isimlerin kullanımı oldukça hızlı gerçekleşir.

Kartvizitler

 • Kanada’da kartvizit kültürü oldukça gayri resmi olsa da, kartı kaldırmadan önce bir göz atmak için zaman ayırmanızı öneririz.
 • Ayrıca, Kanada’daki Fransızca konuşanlar için bir tarafın Fransızcaya çevrilmesini de öneririz.

Toplantılar

 • Kanadalılar toplantılara en az miktarda küçük sohbetlerle başlarlar, ancak bir kaç dakika hoş şeyler alışverişi ve benzeri şeyler için harcanması beklenir. Quebec’te ilişki kurmaya daha fazla zaman harcanabilir.
 • Toplantılar genellikle iyi düzenlenmiştir ve zaman çizelgesine bağlıdır. Tartışılan konular ciddi olsa bile gayri resmi ve rahat olma eğilimindedirler. Anglophones ile toplantı yaparken, tüm katılımcılar katılacağı ve katkıda bulunacağı için toplantılar daha demokratik görünebilir.
 • Hiyerarşi ve pozisyona daha fazla saygı duyulması nedeniyle, Frankofonlarla yapılan toplantılar, en kıdemli katılımcılar etrafında dönebilir.
 • Kanadalı şirketlerdeki toplantılar teklifleri gözden geçirmek, planlar yapmak, beyin fırtınası yapmak ve kararları iletmek için kullanılır. Katılımcılar genellikle çeşitli seviyeleri ve deneyimleri temsil eder; hepsinden görüş bildirmesi bekleniyor.

Sunum

 • Bilgi sunarken, iddiaları ve vaatleri doğrulamak için gerçeklere ve rakamlara sahip olmak önemlidir. Kanadalılar esasen rasyonel ve mantıklıdır ve bu nedenle duygular, tutku veya hisler tarafından ikna edilmeyeceklerdir.
 • Sunumları kısa tutun ve konu hakkında net olun. Sunumunuza odaklanın ve jargon kullanmaktan kaçının.

İş Yönetimi

 • Kanadalı yöneticiler eşitlikçiliği ve çeşitliliği vurgular. Saygı değerlidir ve yöneticilerden, çalışanları arasında ‘rütbe çekmeleri’ beklenmez.
 • İşletmeler özellikle hiyerarşik değildir ve ekip üyeleri ve doğrudan raporlar genellikle fikirlerini dile getirmeye ve karar alma süreçlerine katılmaya teşvik edilir.
 • Doğrudan raporların uzman bilgisi değerlidir ve doğrudan çalışanlarının uzmanlığına açıkça başvuran yöneticiler için yüz kaybı yaşanmaz.
 • İş planlaması genellikle uzun vadelidir ve gerektiğinde değişiklik memnuniyetle karşılanır.