Kanada Arktik Adaları birçok özelliğiyle dünyada eşsizdir. Kuzeyde bataklıklar, göller ve ormanlardan oluşan uçsuz bucaksız bir çöl vardır. Kuzey, izole yerleşim yerleri dışında büyük ölçüde boştur. Kıta kuzeyinin ötesinde Kanada adaları takımadalarıdır. Kuzey Kutup Dairesi kıtanın tepesinden geçer ve takımadaların çoğu onun üzerinde yer alır.

Bu adalar ve derin fiyortlar arasındaki su yolları, ufka uzanan dik kayalıklar ve dağlar arasında gezinmek için harika bir yer yapar. Yeşil ovalar ve manzaralı koylar çeşitlilik katar. Kesin rota, sürekli değişen deniz buzunun durumuna bağlıdır. Vahşi yaşam, vahşi yaşam, yüzyıllar süren tarihi keşifler ve zengin Inuit kültürü, büyüleyici bir seyahat sağlar. Kanada’nın Kuzey Kutbu çok büyük bir yer ve bu adalar geniş bir alanı kapsıyor, bu adalardan üçü, Baffin, Victoria ve Ellesmere sırasıyla dünyanın 5., 8. ve 10. en büyük adaları. Ellesmere ve Baffin adaları arasındaki Devon Adası, dünyanın en büyük ıssız adasıdır. Bu nedenle muhteşem bir doğaya ev sahipliği yapar.

Bu vahşi doğa, tür çeşitliliğinden yoksun olanı sayılarla oluşturan vahşi yaşamla doldurulur. Foklar, balinalar, kutup ayıları, karibu, misk öküzü, kutup kurtları, tilkiler ve tavşanların yanı sıra, binlerce yuva uçurumunu dolduran deniz kuşları vardır. Peki, Kanada Arktik adalarında nereler görülmelidir ?

Kanada’nın en popüler şehrini yakından tanımak ister misiniz? Kanada Toronto Rehberi

Kanada Arktik Adaları Ve Görülmesi Gereken Yerler

 Muhteşem coğrafyada birçok görülmesi gereken ada ve deneyim vardır. Her yerde görülmesi gereken birçok şey var. Sadece bu sebep için bile seyahat edilebilir.

Beechey Adası

Franklin’in kayıp seferinin ilk kışını 1845-1846’da geçirdiği yerde, oldukça yeni mezar taşlarıyla işaretlenmiş olarak ölen bazı adamların mezarları ve biraz daha ileride, daha sonra bir kurtarma görevi tarafından inşa edilen bir kulübenin kalıntıları var. Başladıkları yere geri dönen hayatta kalanlar var. Etrafa saçılmış o kıştan kalan yiyecek kutuları hala yerde yatıyor. Bazıları anı olarak haç haline getirilirken, bazıları uçup gitmelerini engellemek için taşlarla doldurulmuştur.

Prens Leopold Adası

Denizden göklere kadar yükselen muhteşem uçurumlar ve şanslıysanız kutup ayılarıyla karşılaşacaksınız.

Lancaster Sound

Devon Adası ve Baffin Adası arasında yer alır ve Parry Kanalı ve Kuzeybatı Geçidi’nin doğu girişini oluşturur. Sesin doğusunda Baffin Körfezi yatıyor; batıda Viscount Melville Sound yatıyor.

Bylot Adası

Muhteşem su şeridi ve doğal güzelliğinden büyüleneceksiniz. Orta büyüklükte bir ada, ancak yine de 11.607 km2. Baffin Adası’nın kuzeydoğusundaki nispeten dar bir su şeridi ile ayrılmış, mevsimlik bir av kampıyla ıssız olmasına rağmen adanın çoğu Sirmiilik Milli Parkı’nın içindedir.

Baffin Adası

Dünya’nın en büyük 5. adasını görmek ister misiniz ? 507.451 km2, Büyük Britanya’nın iki katından daha büyük ve yarısından fazlası en büyük şehir ve Nunavut topraklarının başkenti olan Iqaluit’te yaklaşık 11.000 kişiye ev sahipliği yapıyor. adanın güney kıyısında. Yüksek arktik Kanada ve Kanada Takımadalarının çoğu Nunavut’un bir parçasıdır. Baffin Adası, Kuzey Kutbu’nun sunduğu neredeyse her şeye, bol miktarda yaban hayatına, muazzam dağlara, fiyortlara, buzullara, deniz buzuna, modern Inuit kültürüne ve yerli halkların kapsamlı bir işgal tarihine ve kaşiflerin ziyaretlerine sahiptir.

İlginizi Çekebilir: