Okul öncesi eğitim çocukların gelişimi için oldukça yararlıdır. Kanada Anaokulu devlet ve özel okullar olarak ikiye ayrılmaktadır. Kanada eğitim sistemi gereğince kabul yaşları eyaletlere göre farklılık göstermektedir.

Kanada’da eğitim almak isteyen ebeveynler, Neden Kanada’yı tercih etmeliler ?

Kanada Anaokulu Programları

Eğitim süreleri ve programları eyaletlere bağlı olarak farklılık gösterir. Çocuklar eyaletlerin büyük bir kısmında 5 yaşında kabul edilmeye başlanır. Diğer eyaletlerin aksine, Kuzeybatı Bölgeleri, Nova Scotia, Ontario ve Quebec’teki Anaokulu programları iki yıldan oluşur ve 5 yaşından itibaren öğrenciler öğrencilerin kabulüne açıktır.

Ontario, 1940’ların başında Junior Kindergarten programını başlattı. 2016 yılında, Nova Scotia Hükümeti, 2020 yılına kadar eyalet genelinde kullanıma sunulacak olan Okul Öncesi programının genişletildiğini duyurmuştu. unior Kindergarten’ın uygulaması, 2017–18 öğretim yılında Kuzeybatı Bölgelerinde başlatıldı. Bu bölgeler pilot bölgeler olarak seçilmiştir.

2019 yılında, Quebec Hükümeti , eyaletin ilkokullarında dört yaşındaki çocuklar için anaokulu sınıfları oluşturulduğunu duyurdu.

Özetle:

Anaokulu programları, Kanada’daki tüm eyaletlerdeki çocuklar için mevcuttur ve genellikle  beş yaşını dolduran öğrenciler için bir yıllık programlar olarak sunulur. Bununla birlikte, Nova Scotia, Kuzeybatı Bölgeleri, Ontario ve Quebec eyaletleri,  dört yaşında başlamak üzere iki yıllık anaokulu programları yürütmektedir. Bu programların adları, eyalet fonları ve sağlanan saat sayısı büyük ölçüde değişir. Örneğin, Nova Scotia’daki Eğitim Bakanlığı Anaokulundan İlkokul Sınıfı olarak bahsetmektedir.  Alberta , Manitoba , Nunavut , Saskatchewan ve Yukon dışında tüm illerde tam günlük anaokulu programları sunulmaktadır. Küçük şehirlerdeki (Bakınız: Kanada Şehirleri) öğrencilerin anaokuluna gitmeleri kanunen zorunlu değildir. Sonuç olarak, anaokulu genellikle küçük kasabalarda mevcut değildir.

1940’lardan beri, Ontario’nun anaokulu programı iki yıldan oluşuyor: dört yaşından küçük öğrenciler kreşte, 4 yaşından büyük öğrenciler iki senelik eğitim programlarına katılabilirler.