Calgary Üniversitesi , Kanada’nın Alberta eyaletinin Calgary şehrinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. Üniversite, 1945 yılından itibaren eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Calgary Üniversitesi, Kanada’nın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Üniversitenin yaklaşık 30.000 öğrencisi var ve bunların yaklaşık 6.000’i yabancı. Üniversite, 250’den fazla çalışma programı sunan 14 fakülteye sahiptir. Üniversitede öncelikli araştırma alanları şunlardır: enerji endüstrisindeki yenilikler; değişen dünyada insani gelişme; tıpta mühendislik çözümleri; beyin ve akıl sağlığı; enfeksiyonlar, iltihaplar ve kronik hastalıklar; dünyevi uzay için yeni teknolojiler. Enerji endüstrisinde, UCalgary, Kanada Jeofizik Departmanı aracılığıyla ülkenin petrol şirketlerinin çoğuyla bağlantılarını sürdürmektedir. Bu fakültenin mezunları, ülkenin petrol ve gaz işleme şirketleri tarafından büyük talep görüyor.

Calgary Üniversitesi tüm dünyada büyük saygınlığa sahiptir. 2016 yılında, Times Higher Education, üniversiteyi Kanada’daki ve Kuzey Amerika’daki genç (50’nin altındaki) üniversiteler sıralamasında 1. sırada yer aldı. Avrupa Bilim ve Teknoloji Merkezi (CWTS) Leiden’e göre, Calgary Üniversitesi, araştırma programları açısından en iyi 5 Kanada üniversitesi arasında da yer almaktadır. Üniversite personelinin ve öğrencilerinin araştırma faaliyetlerinin etkinliği, 2015-2016 akademik yılında üniversite adına 110 buluş patentinin tescil edilmiş olması ile kanıtlanmıştır.

 Calgary Üniversitesi mezunları Kanadalı ve yabancı işverenler arasında büyük talep görüyor: üniversitenin kendi istatistiklerine göre, UCalgary’den mezun olan öğrencilerin% 85’i eğitim aldığı alanda iş buldu.

 

Kanada’da Eğitim Ve Yaşam Standartları Yüksek Midir ?

Calgary Üniversitesi Eğitim Programları

Calgary Üniversitesi, 14 fakülte/okul arasında 250’den fazla derece (lisans) ve lisansüstü (yüksek lisans, doktora) programları sunmaktadır:

Sanat Fakültesi

 • Uluslararası ilişkiler
 • Hukuk ve toplum
 • Şehircilik
 • Dijital medya tasarımı
 • Kanada / Afrika / Asya / Orta ve Doğu Avrupa’nın kültür ve sosyal hayatı

Cumming Tıp Fakültesi 

 • Biyokimya ve Moleküler Biyoloji
 • Biyomedikal Teknolojiler
 • Sosyal bilimler sağlık
 • İmmünoloji
 • Tıpta yönetim
 • Mikrobiyoloji ve bulaşıcı hastalıklar
 • Nöroloji

Çevre Tasarımı Fakültesi

 • Mimari
 • Peyzaj tasarımı
 • Çevre tasarımı

Lisansüstü Eğitim Fakültesi

Çeşitli doktora ve yüksek lisans programları.

Haskayne İşletme Okulu

 • MBA
 • Yönetici MBA
 • Enerji Endüstrisinde Yönetici MBA
 • Yönetimde Doktora

Kinesiyoloji Fakültesi

 • Kinesiyoloji
 • Biyomekanik
 • Pedagoji ve koçluk

Hukuk Fakültesi

 • İdari hukuk
 • Anayasa Hukuku
 • Mevzuat
 • Mülkiyet Hukuku

Hemşirelik Fakültesi

Hemşirelik Fakültesi (Katar)

Schulich Mühendislik Okulu 

 • Petrol ve Gaz Mühendisliği
 • İnşaat mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği

Doğa Bilimleri Fakültesi

 • Botanik
 • Zooloji
 • Ekoloji
 • Jeofizik
 • Jeoloji

Sosyal Hizmet Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Kampüsler

Üniversite alanı , Calgary şehir merkezinin yaklaşık 10 kilometre (6.2 mil) kuzeybatısında ve Varsity mahallesinin hemen güneyinde yer alır . Calgary Üniversitesi kampüsü , Calgary’nin tüm şehir merkezinden daha büyük bir alan olan 213 hektar (530 dönüm) veya 2,13 km 2 (0,82 mil kare) kaplar. Kampüs, Crowchild Trail, 32 Avenue NW, Shaganappi Trail NW ve 24 Avenue NW ile sınırlıdır.

Mimari, kampüse yayılmış Brutalist ve Postmodern binaların bir kombinasyonu ile tanımlanıyor , bunların çoğu 1960 ile 1980 arasında inşa edildi. Kampüs 2016 yılında , Schulich School bünyesinde bulunan Canadian Natural Resources Limited Engineering Complex [60] Mühendislik. 2017 yılında, üniversite yakın zamanda yaşlanan MacKimmie Kompleksini iyileştirmeye başladı.

Ana kampüs, Üniversite İstasyonu’ndaki Calgary’nin C-Tren hafif raylı sistemine bağlıdır .

Ana kampüsün ortasına büyük bir park inşa edilir ve özel olarak yaptırılmış birkaç heykele ev sahipliği yapar. Ayrıca banklarla çevrili bir gölet ve açık alan mevcuttur. Parkta , üniversitenin açıldığı yere özel olarak nakledilen eski meşe ağaçları var. Birlikte, kampüse daha doğal bir his veren önemli miktarda ağaç örtüsü oluştururlar.

Batı Kampüsü

1995 yılında, Alberta Eyaleti, Calgary Üniversitesi’ne, gelecekte Üniversitenin misyonunu, vizyonunu, değerlerini ve önceliklerini ilerletmek için kullanılacağı anlayışıyla Ana Kampüs’ün batısında geniş bir arazi parçası verdi. Calgary şehir merkezinin yaklaşık üçte biri büyüklüğünde olan arazi, Bow Nehri vadisine bakmaktadır ve 16th Avenue (TransCanada Highway) ve 32 Avenue NW arasındaki Shaganappi Trail’in doğusundaki 80 hektarlık (198 dönüm) alanı kaplamaktadır. Bow Nehri. Üniversitenin ana kampüsüne bitişiktir ve Alberta Çocuk Hastanesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.ve Çocuk Gelişim Merkezi. Yıllık fonlamadaki son artışla birlikte, üniversite kalan alanı daha iyi kullanmak için bir kalkınma planı başlattı. Üniversite Bölgesi olarak adlandırılan alan, konut ve ticari gelişimin bir karışımını içerecek. Batı Kampüsünün bir kısmı, yeni Alberta Çocuk Hastanesi ve yeni bir Ronald McDonald Evi için kiralandı . Şu anda, kampüs sadece yarı yolda geliştirildi ve gelecek için yer inşa ettiği düşünülüyor. Bu konumdan tüm üniversiteyi ve ayrıca Calgary şehir merkezini görmek mümkündür.

Sağlık Bilimleri Kampüsü

Calgary Üniversitesi Guvernörler Kurulu, 1960’ların sonunda bir tıp fakültesi açmayı seçti ve bu çabayı barındıran ilk somut bina 1972’de açılan Sağlık Bilimleri Binası oldu. Sağlık Bilimleri Binası, Foothills Tıp Merkezi ile bir site paylaştı. Ana Kampüs’ün biraz güneyinde. Bu site Sağlık Bilimleri Kampüsü olarak bilinmeye başladı ve daha sonra Miras Tıp Binası (1987 açıldı), Sağlık Araştırmaları Yenilik Merkezi ve Öğretme, Araştırma ve Sağlık binası ilaveleri yapıldı.

Downtown Campus

13 Eylül 2010’da University of Calgary, 8th Avenue ve 8th Street SW’de bulunan yeni şehir merkezi kampüsünü açtı. Bina, Sürekli Eğitim, enerji ve çevre gibi derslerin yanı sıra Haskayne İşletme Okulu ve Kamu Politikası Okulu tarafından sunulan derslere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Geliştirme ve Mezunlar Katılımı bölümü için idari ofisler ve Calgary Mezunlar Üniversitesi derneğinin ana ofisine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda bir konferans merkezi bulunmaktadır. Bir noktada, üniversite kütüphanesinin bir şubesini de içeriyordu, ancak bu hizmetten çıkarıldı ve 2016’da ek öğrenci çalışma alanına dönüştürüldü. Alberta Üniversitesi şu anda MSc Fizik Tedavi – Calgary programını bu binada barındırıyor.

Kamu Politikası Okulu

Kamu Politikası OkuluCalgary Üniversitesi’nde bir enstitüdür ve 2008 yılında kurulmuştur ve şu anda Downtown Kampüsünün dışında bulunmaktadır. Okul, kamu politikası araştırma ve eğitimine adanmıştır ve Hukuk Fakültesi’ne çapraz atanan ekonomist Dr. Jack Mintz tarafından yönetilmektedir. 60’ın üzerinde öğretim üyesi ve bursiyere ev sahipliği yapmaktadır. Okul üç politika alanında düzenlenmiştir: Ekonomik ve Sosyal Politika, Enerji ve Çevre Politikası ve Uluslararası Politika. 2012’den beri okul, Kamu Politikası Yüksek Lisansı olan bir yüksek lisans programı sunmaktadır. Derecesi, iki dönem sınıf temelli öğrenme ve bir dönem proje çalışması içeren 12 aylık bir program olarak yapılandırılmıştır. Sunulan diğer lisans programları arasında ortak bir İşletme Yüksek Lisansı / Kamu Politikası Yüksek Lisansı ve ortak bir Juris Doktoru / Kamu Politikası Yüksek Lisansı bulunmaktadır.

Spy Hill Kampüsü

Üniversite aynı zamanda Calgary’nin uzak kuzeybatı köşesinde 85 Street NW’de bir uydu kampüsü işletiyor Kampüs, üniversitenin yeni Veterinerlik Fakültesi’ne ve kitaplar ve diğer basılı materyaller için iklim kontrollü bir depo olan Yüksek Yoğunluklu Kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Ana kütüphanede artık depolama odası olmayan.

Katar Kampüsü

2007 yılında, Calgary Üniversitesi, şu anda hemşirelik eğitimine odaklanan Katar’daki Calgary Üniversitesi (UCQ), Doha , Katar’da bir kampüs kurdu . Katar’daki Calgary Üniversitesi, öğrencileri ödüllendirici bir hemşirelik kariyerinin fırsatlarına ve zorluklarına hazırlamak için esnek, yenilikçi bir Hemşirelik Lisans (BN) derecesi sunmaktadır. Program boyunca, öğrencilere çeşitli hemşirelik uygulama ortamlarında teorik bir temel ve denetimli klinik deneyim sağlanır.

Katar’daki Calgary Üniversitesi, Hemşirelik Lisans (BN) derecesi için iki yol sunmaktadır:

 • Lise için Düzenli Parça programı – Katar transfer öğrencileri (BNRT)
 • Kabul edilebilir Hemşirelik diplomasına (PDBN) sahip öğrenciler için Diploma Sonrası programı

Katar’daki Calgary Üniversitesi, Eylül 2012’de başlatılan Hemşirelik Diploması programı da sunmaktadır.

Buna ek olarak, birkaç lisansüstü programın aşamalı olarak başlatılması bekleniyor. Şu anda Katar kampüsündeki Calgary Üniversitesi, Hemşirelik Liderliği ve Onkoloji odaklı Hamad Tıp Şirketi tarafından desteklenen bir Hemşirelik Yüksek Lisans programı sunmaktadır.

Kanada Üniversitelerini Bir Bilene Sorun: Hayalleriniz Gerçek Olsun!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz