Athabasca University, çevrimiçi ve uzaktan eğitimde dünya lideridir. Öğrenciler her yerde, her zaman ve kendi hızlarında çalışabilirler. AU aracılığıyla, Kanada’nın dört bir yanından ve dünyanın her yerinden 90 ülkeden gelen öğrenciler, evlerinden ya da işyerlerinden ayrılmadan yüksek kaliteli bir ortaöğretim eğitimi alırlar.

1970 yılında kurulan AU, orijinal Edmonton kampüsünü 1978 yılında çıkardı ve kuzeyi Athabasca, Alberta’ya taşıdı. Üniversite Calgary ve Edmonton’da uydu konumlarını koruyor.

 AU, beşeri ve sosyal bilimler, eğitim, sağlık disiplinleri, bilim ve teknoloji ve iş alanlarında çok çeşitli lisans ve yüksek lisans, diploma ve sertifika programları sunmaktadır. Sekizönüş sandalyeler de dahil olmak üzere araştırmacılar, bu alanlarda bir dizi alanda araştırma yürütmektedir.Önceki öğrenim deneyimine bakılmaksızın, 16 yaş ve üstü herkes lisans öğrenimine kabul için uygundur. Öğrenciler yıl boyunca kabul edilir ve çoğu lisans programına rahatlığıyla başlayabilirler.

Athabasca University Kuruluşu

Athabasca Üniversitesi, 1970 yılında Alberta hükümeti tarafından, o sırada artan kayıtla başa çıkmak için yüksek öğrenimin genişletilmesinin bir parçası olarak kuruldu . 1960’ların sonunda, Alberta Üniversitesi (A U) uzunluğunda, kurulmuştu Calgary Üniversitesi yeni yasalar yoluyla oluşturulmuş ve bir Konsey sipariş yarattığı Lethbridge Üniversitesidir. 1967’de Manning hükümeti dördüncü bir devlet üniversitesi kurma niyetini açıkladı, ancak hükümet farklı önerileri değerlendirdiği için bu üç yıl ertelenecek. U of A, Edmonton’da başka bir üniversitenin açıldığını görmek yerine büyümeyi istedionunla rekabet etmek için. Bir öneri, laik bir üniversite yerine bir Hıristiyan üniversitesi kurulmasını tercih ediyordu. Bir başka erken öneri, öğrencilerin birden çok üniversitede kazandıkları kredileri alacak, onları transfer için değerlendirecek ve belki de derece ödüllendirecek bir “Alberta akademisi” idi. Bir Eğitim Bakanlığı geçici grubu, dördüncü bir devlet üniversitesinin kurulmasını destekledi.

Preston Manning’in de aralarında bulunduğu bir grup U mezunu , bağımsız bir dördüncü üniversitenin gelişimini etkiledi. 1970 yılında , o zamanlar Alberta’nın Teğmen Valisi olan Grant MacEwan , Konsey’deki bir kararla AU’yu kurdu. Yeni üniversitenin adı bir meydan okumaydı, çünkü öncelikle kırsal bir eyaletteki yeni üniversiteyi, halihazırda bir üniversitesi (U of A) olan bir şehirle (Edmonton) ilişkilendirmek istenmiyordu. U of A’da bir öğrenci yurdu olan Athabasca Hall’un yıkılması planlandı, bu nedenle isim yeni Athabasca Üniversitesi’ne tahsis edildi.

1984 yılında, AU Edmonton’daki ana kampüsünü 145 kilometre kuzeydeki Athabasca’ya taşıdı . Bugün ana kampüs Athabasca’da kalıyor ve Calgary , Edmonton ve St. Albert’de uydu konumları var .

1994 yılında, AU’nun Yenilikçi Yönetim Merkezi dünyanın ilk çevrimiçi MBA programını başlattı. [6] Programın ilk yılında 65 öğrencisi vardı ve bugüne kadar çevrimiçi MBA programından yaklaşık 4.000 mezun oldu. [7] Üniversite başkanı Dominique Abrioux (1995–2005) önderliğinde Athabasca, lisansüstü çalışmalar da dahil olmak üzere tüm fakültelerdeki programları, MA-IS adlı Entegre Çalışmalar alanında yeni bir Yüksek Lisans ile genişletti.

Athabasca University

Üniversitenin başlattığı ilk işbirliği, sonunda Alberta , Fort McMurray’de bir bölgesel öğrenim ofisinin açılmasına yol açan Keyano Koleji ile oldu . (Bu bölge ofisi daha sonra kapanacaktı.) 1976’da, North Island College , AU’nun kurslarının çoğunu birçok kampüsünde verme görevini üstlendi.

Üniversite, diğer Kanada ve uluslararası eğitim kurumlarıyla, profesyonel derneklerle, işletmelerle ve Yerli kurumlar ve topluluklarla 350’den fazla işbirliği anlaşması yürütmektedir.

Athabasca University Eğitim Ortaklıkları

 Athabasca Üniversitesi öğrencileri için birçok eğitim ortaklığı mevcuttur. Bu ortaklıklar öğrencilerin kariyerleri hedeflenerek oluşturulmaktadır.

Athabasca Üniversitesi’nin diğer lise sonrası kurumlarla ortaklığı sayesinde öğrencilerin seçenekleri vardır. Örneğin, ortak bir kurumdaki programlarına bir Athabasca Üniversitesi kursu ekleyebilir, ortak bir kurumda Athabasca Üniversitesi derslerinin sınıf versiyonlarını alabilir veya ortak bir kurumda okurken veya burada çalışırken Athabasca programlarına kaydolabilirler.

Athabasca University, yerleşik transfer anlaşmaları yoluyla kolejler, teknik enstitüler veya meslek kuruluşları aracılığıyla alınan önceki eğitimi de tanır. Kanada genelinde çok sayıda eğitim sağlayıcısı ile blok kredi transferi düzenlemeleri kurulmuş olup, program mezunlarına belirli bir dereceye doğru belirli sayıda kredi vermektedir.

Lakeland College ile 2019’un başlarında yapılan bir duyuru da dahil olmak üzere bir dizi akademik ortaklıklar mevcuttur.

Amazon Web Hizmetleri

Athabasca Üniversitesi, Amazon Web Services, Inc. (AWS) ile resmi bir işbirliğine giren ilk Kanadalı lise sonrası kurumdur. Bu işbirliği, AU’nun BT altyapısını modernize ediyor ve iki kuruluş da eğitim sektörü için bulut eğitim programları, yapay zeka ve makine öğrenimi girişimleri ve araştırma tabanlı uygulamalar tasarlayacak, uygulayacak ve yönetecek.  Ortaklık, Athabasca Üniversitesi’nin üniversitenin stratejik planları tarafından belirlenen beş yıllık dijital dönüşümünü anlatıyor – Hayal edin: Yaşamları dönüştürüyor, toplulukları dönüştürüyor  ve RISE: Athabasca Üniversitesi’nin Dijital Dönüşüm, 5 Yıllık BT Stratejimiz.

Kanada Futbol Ligi Oyuncuları Derneği (CFLPA)

Haziran 2014’te Athabasca Üniversitesi, hem geçmiş hem de şimdiki oyuncuları için resmi eğitim sağlayıcısı olarak CFLPA ile resmi olarak ortaklık kurdu.

Batı Hokey Ligi (WHL) 

2009’dan beri, WHL ve Athabasca Üniversitesi ortaklık kurarak, WHL’de oynarken lise sonrası eğitimleri sürdürmek isteyen tüm WHL oyuncularına tam akredite üniversite kursları sunmaktadır. 2018/2019 hokey sezonu için 75’in üzerinde oyuncu Athabasca Üniversitesi aracılığıyla kurslar alıyor.

Profesyonel Hokey Oyuncuları Derneği (PHPA)

Ortaklık KHFA , dernek üyeleri Athabasca Üniversitesi aracılığıyla tamamlayabilmesi çevrimiçi kurslar erişebilir.

Blue Seal Programı

Blue Seal Programı olarak da bilinen İş Yetkinliklerinde Başarı Programı, Alberta onaylı ticaret ve mesleki sertifika sahiplerine işverenler tarafından tanınan bir ticari kimlik belgesi kazanma fırsatı verir. Mavi Mühür, iş hayatında başarılı olmak için gereken becerilere sahip olduklarını gösterir.

Eğitim Modelleri

thabasca Üniversitesi’ndeki kursların çoğu çevrimiçi uzaktan eğitim yoluyla verilmektedir, ancak bazı kurslar veya kurs bileşenleri yüz yüze yüz yüze verilmektedir. AU’daki başlıca eğitim sunum modelleri aşağıdaki gibidir:

 • Bireysel çalışma: Öğrencilere gerekli ders kitapları, bilgisayar yazılımı ve video materyalleri sağlanır. Her kursla birlikte önceden ayarlanmış bir önerilen program gelir. Her üniversite dersinde olduğu gibi her kursun bir profesörü vardır. Bu kişi yayınlar bir dizi öğrenme etkinliği, okuma ve değerlendirme oluşturur. Bu yayın, öğrenci için ek okuma ve etkinlik haline gelir. Ödevler, profesöre e-posta yoluyla veya daha yaygın olarak Moodle aracılığıyla gönderilir.atama bırakma kutusu. Final sınavı Athabasca’nın öğrenim merkezlerinde veya ortak bir üniversite, kolej veya akredite bir bireyde yapılır. Öğrencilerin kurslarını bitirmek için altı aya kadar süreleri vardır, öğrenci kredisi almamışlarsa, bu durumda dört aya kadar süreleri vardır. Kurslar her ayın başında başlar. Çoğu kurs artık Moodle LMS kullanılarak ek kaynaklar ve etkinliklerle zenginleştirilmiştir.
 • İşbirliğine dayalı, çevrimiçi: Lisansüstü programlardaki kurslar genellikle yılda üç kez başlar ve hızlanır. Birincil dağıtım platformu, Adobe Connect kullanılarak web konferansı ve elgg tabanlı Athabasca Landing kullanılarak sosyal ağ oluşturularak zenginleştirilen Moodle Öğrenim Yönetim Sistemidir.
 • Gruplandırılmış çalışma: Esasen Alberta’da fiziksel olarak öğrencilere sunulan bu yöntem, öğrencilerin aynı kursta diğer öğrencilerle bir araya gelmesine ve normal bir üniversiteye benzer bir şekilde çalışmasına olanak tanır. Bu yöntemde okuyan öğrencilerin kurslarını tamamlamak için dört aya kadar süreleri vardır. Kurslar Eylül ve Ocak aylarında başlar.

Uzaktan Eğitim Merkezi

Athabasca Üniversitesi, öncelikle çevrimiçi uzaktan eğitim yoluyla kurslar ve programlar sunmanın yanı sıra, bir Uzaktan Eğitim Merkezi’ne (CDE) sahiptir. 2019’dan bu yana, CDE yalnızca ismen varlığını sürdürmektedir ve personeli ve programları artık Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin (FHSS) bir parçasıdır. Çekirdek bir fakülte tarafından yönetilen ve ek öğretmenler tarafından desteklenen eski CDE, diğer eğitimcilere çevrimiçi eğitimi nasıl geliştireceklerini, tasarlayacaklarını ve sunacaklarını öğreten lisansüstü düzeyde kurslar ve programlar sunuyordu. CDE, Kuzey Amerika’nın ilk çevrimiçi Eğitim Doktoru’na ev sahipliği yapıyordu. Uzaktan Eğitimde Yüksek Lisans ve uzaktan eğitim teknolojisi, öğretim tasarımı ve teknoloji tabanlı öğrenmede lisans sonrası sertifika ve diplomalar sundu. Bu programlar ve ilgili öğretim yöntemleri FHSS’de gelişmeye devam etmektedir.

Uzaktan Eğitim Araştırması

AU ayrıca , Sosyal Bilimler Atıf Dizini’nde listelenen ve uzaktan ve açık eğitim alanında tanınmış ve sıkça alıntı yapılan bir bilimsel dergi olan Uluslararası Açık ve Uzaktan Eğitim Araştırmaları İncelemesinin yayınlanmasına da sponsorluk yapmaktadır.

Akreditasyon

Athabasca Üniversitesi , İleri Eğitim Bakanı aracılığıyla hükümete rapor verir ve Alberta Eyaleti tarafından kamu tarafından finanse edilmektedir . Üniversitenin yönetim konseyi, kendi işlerini yönetmenin yanı sıra Ortaöğretim Sonrası Öğrenim Yasası aracılığıyla derece vermeye yetkilidir . Yönetim konseyinin üyeleri, konseyde Vali Teğmen tarafından atanır .  Ortaöğretim Sonrası Öğrenme Yasası uyarınca Athabasca Üniversitesi, “Kapsamlı Akademik ve Araştırma Üniversitesi” (CARUs) olarak kabul edilir. CARU’lar, genellikle lisans ve lisansüstü düzeyde kimlik bilgilerine götüren ve güçlü bir araştırma odağına sahip olan bir dizi akademik ve profesyonel program sunar.  Üniversite, Orta Devletler Yüksek Öğrenim Komisyonu Yüksek Öğretim Komisyonu tarafından Amerika Birleşik Devletleri tarafından akredite edilmiştir.

Üyelikler

 • Kanada Üniversiteler ve Kolejler Birliği
 • Commonwealth Üniversiteleri Birliği
 • Kanada Lisansüstü Çalışmalar Derneği
 • Kanada Sanal Üniversitesi
 • Uluslararası Açık ve Uzaktan Eğitim Konseyi
 • Uluslararası Üniversiteler Birliği
 • Arktik Üniversitesi

Athabasca University Önemli Buluşlar

 • Uzay bilimi Kanada Araştırma Başkanı Martin Connors , Dünya gezegeniyle ilişkili Truva asteroidini keşfetti (2011)
 • Karşılaştırmalı Edebiyat profesörü Joseph Pivato , Kanadalı yazarlar ve etnik azınlık yazıları üzerine on bir kitap yayınladı.
 • Tracey Lindberg, Kanada Araştırma Başkanı, yerli bilgi ve hukuk, sosyal ve hukuki sorularla ilgili birçok yayın
 • George Siemens , yardımcı doçent, uzaktan eğitim, uzaktan eğitim teorisyeni, Connectivism teorisinin yaratıcısı, öğrenme analitiğinde liderdir.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayın!