Prince Edward Island Üniversitesi ( UPEI ) bir olduğu kamu üniversitesi içinde Charlottetown, Prince Edward Island , Kanada ve ilin tek üniversite. 1969’da kurulan, bu yasama, Üniversite Yasası, RSPEI 2000’dir.

University of Prince Edward Island Okul Tarihi

Üniversite köklerini, Teğmen Vali Edmund Fanning ve Prens Edward Adası Yasama Konseyi’nin Kent Koleji’nin kurulması çağrısında bulunduğu 1804’e kadar uzanır. 1820’de, “Ulusal Okul” veya James Breading’in Okulu olarak bilinen ilk Kent Koleji binası inşa edildi. Daha sonra 1834’te bir Kraliyet Beyannamesi alan Merkez Akademi’nin yerini aldı.

Kolejler, 1860 yılında gelecekteki Kral VII.Edward onuruna Galler Prensi olarak yeniden adlandırıldı. Prens Edward Adası Üniversitesi aynı zamanda köklerini daha önceki iki kuruluş olan St. Dunstan’s Üniversitesi ve Prince of Wales Koleji’ne kadar izler. , sırasıyla 1855 ve 1860’ta kuruldu.

İki kurum, daha önce iki ayrı yüksek öğrenim kurumunu sürdürmüş olan Ada’daki Roma Katolik ve Protestan topluluklarını entegre etme kampanyasının bir parçası olarak , Alex Campbell hükümeti tarafından 1969’da birleştirildi. Holland Kolejidaha sonra Prince of Wales Koleji’nin üniversiteye birleşmesi ile bırakılan boşluğu doldurmak için oluşturuldu. Prince Edward Island Üniversitesi, 1834’te kurulan Prince of Wales College (PWC) ile 1855’te kurulan St. Dunstan’s University’nin (SDU) birleşmesi ile 1969 yılında kurulmuş mezhepsel olmayan bir üniversitedir.

Kaydolan ilk öğrenci oldu Elizabeth Rollins Epperly sonra başkan olacak. St. Dunstan’ın tüzüğünü hâlâ koruduğu ve Galler Prensi’nin evi olan topraklar Holland College’ın kampüsü olmasına rağmen, önceki kurumları faaliyetlerini durdurdu. UPEI, eski St. Dunstan kampüsünde yer almaktadır.

University of Prince Edward Island Kampüsü

Prens Edward Adası’nın başkenti Charlottetown’daki Belvedere ve Üniversite Caddelerinin köşesinde bulunan UPEI kampüsü, 134 dönümlük (54 hektar) arazi üzerine inşa edilmiştir. Konfederasyonu Trail doğu sınırının yanında çalışır.

Merkezi dörtgende bulunan orijinal SDU binaları, modern standartları karşılarken dış estetik tasarımlarının bütünlüğünü korumak için yenilenmiştir. 1854 yılında inşa edilen Ana Bina ve 1917-1919 yılları arasında inşa edilen Dalton Hall, Kanada’nın Tarihi Yerleri kayıt defterindedir.

Savaş Anıtı Salonu (daha genel olarak Anıt Salonu olarak bilinir), UPEI kampüsündeki önemli bir yapıdır. 1946’da bir erkek konut binası olarak inşa edilen Memorial Hall, Birinci Dünya Savaşı’nda ve İkinci Dünya Savaşı’nda askere giden ve ölen mezunları onurlandırıyor.

Geçtiğimiz otuz yılda, UPEI, Merkezi Hizmet Binası (1973), Duffy Science Center (1967), Blanchard Hall (1973), Bernardine Hall (1968), Robertson Library ( 1975), Atlantic Veterinary College (1986), Chi-Wan Genç Spor Merkezi (1990), Wanda Wyatt Yemek Salonu (1990), Gıda Teknolojisi Merkezi, KC Irving Kimya Merkezi (1997), WA Murphy Öğrenci Merkezi (2002), MacLauchlan Arena (2004), Bill ve Denise Andrew Hall konaklama tesisi (2006), Atlantik Veteriner Koleji (2007 ve 2009), Regis ve Joan Duffy Araştırma Merkezi (2007), Ulusal Araştırma Konseyi’ne ev sahipliği yapan bir araştırma ve geliştirme laboratuvarı genişletildi. Kanada, Tarım ve Tarım-Gıda Kanada ve diğer ortaklar ve Don ve Marion McDougall Hall (2008). En son eklenen, Hemşirelik ve Uygulamalı Beşeri Bilimler Yüksekokulu programlarına ev sahipliği yapan Sağlık Bilimleri Binası’dır.

Ekim 2004’te UPEI yönetimi , orijinal SDU tasarımını geliştirmeyen birleştirme işleminden bu yana inşa edilen modern binaların estetiğini iyileştirmek ve kampüs içinde ve yakınındaki gelecekteki gelişmeler için genel kampüs estetiğini hesaba katmak için resmi bir kampüs planı üstlendi .

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.