Alberta’nın Hedef Üniversitesi olan Lethbridge Üniversitesi , Kanada’nın en iyi üniversiteleri ve önde gelen araştırma kurumlarından biridir. 1976 yılında kurulmuştur.

Lethbridge, dünyanın her yerinden Lethbridge ve Calgary’deki kampüslerine her yıl 8.700’den fazla lisans ve yüksek lisans öğrencisi çekmektedir.

Sanat ve Bilim, Eğitim, Güzel Sanatlar, Sağlık Bilimleri, Liberal Eğitim, Yönetim ve Lisansüstü Çalışmaları: Bu yedi fakülte ve okullarda 150’den fazla lisans ve 60 lisansüstü programlar sunmaktadır .

 İmza Arthur Erickson binasıyla tanınan Lethbridge kampüsü, 500 dönümlük bir alana yayılmış olup, kubbelerde yer almakta ve Oldman Nehri’ne bakmaktadır. Kampüs yakında yeni bir bilim ve akademik binaya ev sahipliği yapacak. Bu, Kanada’da bilimi incelemek için en gelişmiş tesislerden biri olacak ve 2019’da açılacak.Üniversitenin sloganı Fiat Lux – ışık olsun, araştırma ve öğrenmeden gelen aydınlığa işaret eder. uLethbridge, Kanada Davranış Nörobilim Merkezi de dahil olmak üzere, disiplinler arasında önde gelen araştırma merkezlerine ve enstitülere ev sahipliği yapmaktadır. Birinci sınıf öğretim üyeleri araştırmalarını sınıfa getirir ve öğrencileri araştırma fırsatlarına aktif olarak katılır. Hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri, başarılı araştırmacıların yanı sıra, liberal eğitime dayanan çok destekleyici ve çok disiplinli bir ortamda çalışmaktadırlar.

Yaklaşık 100.000 kişilik bir şehir olan Lethbridge, güney Alberta’da bulunur ve Rocky Dağları, Calgary ve ABD sınırına kısa bir mesafededir. Kanada’nın en güneşli şehirlerinden biridir ve sıcak batıdaki Chinook rüzgarları, Batı Kanada’daki en ılıman kışlardan bazılarına Lethbridge verir.

Lethbridge Üniversitesi Fakülteleri

Lethbridge Üniversitesi, 150’nin üzerinde derece programı sunmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini yöneten yedi fakülte ve okula sahiptir.

 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Dhillon İşletme Fakültesi
 • Lisansüstü Çalışmalar Okulu
 • Liberal Eğitim Okulu

Fen-Edebiyat Fakültesi, diş hekimliği, gazetecilik, hukuk, tıp, beslenme ve gıda bilimleri, optometri, sosyal hizmet ve veteriner hekimliği alanlarında 9 profesyonel öncesi program ve öğrencilerin ilk yıllarını aldıkları bir mühendislik transfer programı sunmaktadır. Alberta Üniversitesi veya Saskatchewan Üniversitesi’ndeki derecelerini tamamlamadan önce Lethbridge Üniversitesi’nde.

İnovasyon ve Girişimcilikte Çeviklik programı 2015 yılında üniversitede başlatıldı. Bu program, sosyal inovasyon da dahil olmak üzere disiplinler arası inovasyonu teşvik ediyor ve yakında mevcut, uzmanlaşmış yapımcı alanlarını tamamlamak için yeni bilim ve akademik binada geniş bir yapım alanını içerecek. Üniversite ayrıca, spinoff üretimini ve endüstri ile işbirliğini teşvik etmek için tecconnect (Economic Development Lethbridge), RINSA ve diğer kuruluşlarla ortaktır.

Lethbridge Üniversitesi Üniversite Sıralaması

Lethbridge Üniversitesi, Kanada’da Maclean’ın 2020 üniversite sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır.

Lethbridge Üniversitesi Sunulan İmkanklar

Lethbridge Üniversitesi’ndeki en son gelişme, ilk aşaması 280 milyon dolarlık yeni bir 38.500 metrekarelik (414.000 fit kare) bilim ve akademik bina olan “Hedef Projesi” dir. Eylül 2019’da resmi olarak açılan bu tesislaboratuvar ve öğretim olanaklarının yanı sıra “sosyal yardım” ve “yapımcı” alanlarına sahiptir. Science Commons olarak bilinen bina, fizik, astronomi, kimya, biyokimya, biyolojik bilimler, sinirbilim ve psikoloji alanlarında 100’den fazla fakülte araştırmacısına ev sahipliği yapıyor.

Kütüphane

LINC (Kütüphane Bilgi Ağı Merkezi) olarak da bilinen bu kütüphane, kütüphaneyi, çok sayıda bireysel ve grup çalışma alanını ve kampüsteki en iyi manzaralardan bazılarını barındırır.

Kanada Davranışsal Nörobilim Merkezi (CCBN)

CCBN, Kanada’nın son teknoloji laboratuarları olan ilk Nörobilim Departmanına ev sahipliği yapıyor ve Dr. Brian Kolb ve Dr. Bruce McNaughton da dahil olmak üzere dünya çapında araştırmacıları cezbetti.

Spor Ve Sağlık Merkezi

1st Choice Tasarruf Merkezi, kampüste bir etkinlik merkezi haline geldi ve aşağıdaki olanakları içerir:

 • 2000 seyirci için geri çekilebilir oturma alanına sahip üçlü bir spor salonu (2 parke zemin ve 1 sentetik yüzey); önemli spor etkinliklerinin yanı sıra konferanslar ve konuşma etkinliklerine ev sahipliği yapmak için uygun;
 • 2.000 metrekarelik bir ana tırmanma duvarı;
 • Dört şeritli 200 metrelik kapalı koşu parkuru ile birlikte yeni bir genişletilmiş fitness merkezi;
 • Yoga, dans ve fitness dersleri için çok amaçlı stüdyolar, her yaş için daha fazla fitness programına izin verir; ve,
 • Evrensel soyunma odaları ve buhar odalı genişletilmiş soyunma odaları.

Turcotte Hall

Eğitim Fakültesi, Danışmanlık Hizmetleri ve Kampüs Fiziki Fabrikasına ev sahipliği yapmaktadır.

Alberta Su ve Çevre Bilimi Binası 

Alberta Su ve Çevre Bilimi Binası (AWESB) 2008 yılında tamamlandı ve gümüş LEED sertifikası almasına yardımcı olan çok sayıda sürdürülebilir özellik içeriyor. AWESB, ülkenin en başarılı su araştırmacılarının çoğuna ev sahipliği yapar ve Sürdürülebilir Ortamlar için Su Enstitüsü’ne ev sahipliği yapar.

Stadyum

12 milyon dolarlık tesis, Lethbridge Şehri ve Lethbridge Üniversitesi arasındaki bir ortaklıkla inşa edildi. Stadyum şunları içerir:

 • Bir suni çim, standart ölçü kombinasyonu futbol / ragbi / ışıklı futbol sahası;
 • Bir adet doğal çim, normal boyutta futbol sahası;
 • 400 metrelik, sekiz şeritli sentetik açık hava parkuru; ve,
 • Çeşitli atletizm etkinlikleri için fırlatma alanları, atlama çukurları ve açık alanlar; 2000 seyirci kapasiteli tribün stadyum koltuğu.

Markin Hall

Binaya cömert mali desteğinin tanınması nedeniyle Dr. Alan Markin’in adını taşıyan Markin Hall, Dhillon İşletme Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Bina, öğrencilere hisse senedi ticareti ve risk yönetimi konusunda uygulamalı deneyim sunan, küresel ticaret piyasalarına doğrudan bağlantı sağlayan Finansal Piyasa Araştırma ve Öğretim Merkezi’ni (“Ticaret Odası”) içerir. Ayrıca Sağlık Bilimleri öğrencileri için hasta simülatörleri bulunan Simülasyon Sağlık Merkezi bulunmaktadır. Öğrenciler, bir hastaneyi taklit etmek için gerçekçi bir ortamda vücut işlevlerini simüle edebilen mankenler gibi yaşamla ilgili klinik uygulamalara girebilirler.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayın!