St. Thomas Üniversitesi (St. Thomas University), Fredericton , New Brunswick , Kanada’da bulunan halka açık bir Katolik liberal sanat üniversitesidir . Yaklaşık 1,900 öğrenciye sanat (beşeri bilimler ve sosyal bilimler), eğitim ve sosyal hizmet alanlarında lisans derecesi sunan, öncelikli olarak bir lisans üniversitesidir. Ortalama sınıf mevcudu 30’dur ve hiçbir sınıf 60’tan büyük değildir.

Üniversite, Kriminoloji, Gazetecilik, İnsan Hakları ve İletişim ve Kamu Politikası alanlarında tanınmış ana dallar da dahil olmak üzere bir dizi benzersiz program sunmaktadır. St. Thomas, Frank McKenna İletişim ve Kamu Politikası Merkezi’nin evidir. Üniversite, yalnızca liberal sanatlara odaklanması ve sosyal adalete olan bağlılığı nedeniyle Kanada’da benzersizdir.

St. Thomas’ın önemli mezunları arasında Kanada başbakanı Brian Mulroney , New Brunswick başbakanı, Shawn Graham , federal ve eyalet kabine bakanları, din adamları, üniversite başkanları ve birkaç Rhodes Bursiyeri bulunuyor.

St. Thomas University Tarihi

St. Thomas Üniversitesi, kurumsal kökenini on dokuzuncu yüzyılın sonlarında New Brunswick’in (şimdiki Miramichi ) eski Chatham topluluğunda bir Katolik akademisinin kurulmasına kadar izler . New Brunswick’in kuzeybatısındaki İrlanda göçmen akını nedeniyle, Chatham daha fazla eğitim ve din eğitimi merkezine ihtiyaç olduğunu gördü. Resmi olarak 1860 Ekim’inde açılan St. Michael Akademisi, yeni kurulan Chatham Piskoposluğundan Piskopos James Rogers tarafından açıldı.

St. Michael Akademisi, Miramichi Nehri Vadisi ve büyüyen liman kenti Chatham’da İngilizce konuşan genç erkeklere hitap etmektedir. Bir yıl sonra bir kadın akademisi kuruldu. St. Michael’s, yeni St. Michael Katedrali olan Chatham Piskoposluğu’nun yanına inşa edilmiş tek bir ahşap yapıdan oluşuyordu . Kurum, klasik bir eğitim veriyordu ve öğrencileri piskoposluk rahipliği için çalışmaya hazırlamaktı. 1865’ten itibaren okul St. Michael’s College olarak biliniyordu. 1870’lerde ve 1880’lerde birkaç yıl kapalı kaldı.

Düzensiz çalışması, 1910’da Kolej’in yönetimini üstlenen dini bir tarikat olan Basilian Fathers tarafından engellendi . Toronto merkezli dini düzenin, Ontario’nun başkentinde St. Michael’s College (federal bir bileşen olan St. Toronto Üniversitesi ), Chatham St. Michael sonra Thomas Koleji değiştirildi Thomas Aquinas . Bir lise ve bir kolej olarak kaldı; ancak, 1934’te kurum New Brunswick Hükümeti’nden derece verme statüsü kazandı.

1923’ten sonra, Basilian Babalar kolej yönetimini Chatham Piskoposluğuna devretti.Piskoposluk, Bathurst Piskoposluğu olarak yeniden yapılandırıldı. Koltuğu, Chatham’ın güneyindeki francophone topluluğu Bathurst’e taşındı . St. Thomas Koleji Chatham’da kalırken, geleceği belirsizliğini korudu. 1959’da kolej, yeniden düzenlenen Bathurst Piskoposluğu’nda bölgesel değişikliklere maruz kaldı . İngilizce konuşan cemaatler ve kolej, New Brunswick’in en büyük liman kentindeki koltuğu ile Saint John Piskoposluğuna transfer edildi. Aziz John Piskoposu, Aziz Thomas’ın Şansölyesi oldu. Yüzyılın ortalarına gelindiğinde, orta öğretim sonrası kurumların ekonomik ve sosyal önemi, devlet müdahalesinin rolünün arttığını gördü. 1960 yılında, kurum New Brunswick Yasama Meclisi’nin bir kararıyla St. Thomas Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı.

Aziz John Piskoposu, Aziz Thomas’ın Şansölyesi oldu. Yüzyılın ortalarına gelindiğinde, orta öğretim sonrası kurumların ekonomik ve sosyal önemi, devlet müdahalesinin rolünün arttığını gördü. 1960 yılında, kurum New Brunswick Yasama Meclisi’nin bir kararıyla St. Thomas Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı.Louis Robichaud hükümeti altında Kraliyet Yüksek Öğretim Komisyonu kuruldu. Queen’s Üniversitesi’nden bir profesör ve yönetici olan John James Deutsch başkanlığındaki komisyon, orta öğretim sonrası eğitimde daha fazla merkezileşme ve kamu finansmanı önerdi.

Komisyonun tavsiyelerinden doğan St. Thomas Üniversitesi, tesisleri paylaşmak için Fredericton’daki New Brunswick Üniversitesi kampüsüne taşınmaya teşvik edildi . Tartışma ve düşmanlık olmadan, St. Thomas Üniversitesi eyalet başkentine taşındı ve ortaokul müfredatını terk etti.

New Brunswick Üniversitesi (Larson & Larson) mimarları tarafından, kurumsal komşusunun kampüsüne iltifat etmek için Neo-Gürcü tarzında yeni bir kampüs inşa edildi.Resmi olarak 1964 Ekim’inde öğrencileri karşıladı.

Bugün, St. Thomas Üniversitesi büyük ölçüde laik bir kurumdur ve Kanada’daki tek seçkin liberal sanat üniversitesidir.

St. Thomas University Önemli Araştırmalar

St. Thomas Üniversitesi’nde 6 odak araştırma alanı vardır: nitel analiz , insan hakları ve sosyal adalet , New Brunswick çalışmaları / Atlantik bölgesi, anlatı çalışmaları, küresel ve uluslararası çalışmalar ve öğrenme ve öğretme. Üniversite, New Brunswick çalışmaları, sosyal adalet, nitel analiz ve anlatı alanlarında Kanada Araştırma Sandalyelerine (ilgili araştırma merkezleriyle birlikte) sahiptir. Üniversite, Anlatı Üzerine Disiplinlerarası Araştırma Merkezi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.