Kanada’nın saklı cenneti Peyto Gölü hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtladık.

Peyto Gölü Hakkında Merak Edilenler

Peyto Gölü, Banff Ulusal Parkı’ndaki en popüler turistik yerlerden biridir. Su karla kaplı tepelerle çevrili olduğu için yaz aylarında deniz mavisine dönüşerek güzel bir manzara yaratır.

Gölün yukarısındaki gözcü, suyu görmek için en iyi yerdir. Pek çok ziyaretçi göle inmiyor. Otoyolun hemen dışında bir otopark var ve gözetleme noktasına 10 ila 15 dakikalık yürüme mesafesinde. Patika asfaltlıdır ve hemen hemen her fitness seviyesi için uygundur. Gözlem noktasına daha yakın ikinci bir otopark, turist otobüsleri ve engelli otoparkıdır.

Göl, Louise Gölü’nün 25 mil (40 kilometre) kuzeyinde ve Banff’ın yaklaşık 63 mil (100 kilometre) kuzeyinde yer almaktadır. Her iki kasabadan da bir araba kiralayın ve doğal Icefields Parkway’i kullanın. Birkaç tur şirketi Milli Park’ta günlük geziler düzenler ve çoğu Peyto Lake Lookout’ta bir durak içerir.

Dağın kenarında asılı duran ahşap izleme platformundan karla kaplı tepeler, vadiler, ormanlar ve göl boyunca kesintisiz manzaranın tadını çıkarın.

Göl buzullarla besleniyor. Yazın buzullar eridiğinde kaya parçacıkları suya girer ve bu da suya turkuaz rengini verir. Göl donduğunda ve manzara karla kaplı olduğunda, kışın manzara hala görülmeye değer.

Turist otobüsleri, yaz aylarında gözetleme yerine büyük kalabalıklar getiriyor. Bazen izleme platformuna ayak basmak bile zor olabilir. Aceleden kaçınmak için sabah 9’dan önce veya 16: 00’dan sonra gelin. Aksi takdirde, gözetlemeyi geçmeye devam edin. 2 millik (3 kilometrelik) bir parkur, Bow Summit Lookout’a götürür. Daha az insan bu rotayı kullanıyor, bu yüzden daha az kalabalık ve bazı harika fotoğraf fırsatları var.

İkinci bir yol Peyto Gölü Gözlem Noktası’ndan göle iniyor. Dönüş yürüyüşünü denemek için birkaç saate ihtiyacınız olacak.