Lakehead University , Thunder Bay ve Orillia , Ontario , Kanada’da kampüsleri bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir . ‘Lakehead U’ veya ‘LU’ olarak kısaltılan Lakehead Üniversitesi, mezhepsel değildir ve ilçe desteklenir. Lisans programları, lisansüstü programları, Kuzey Ontario’daki tek uluslararası akreditasyona sahip (AACSB) işletme okulu olan Bora Laskin Hukuk Fakültesi vardır ve Kuzey Ontario Tıp Fakültesi’nin batı kampüsüne ev sahipliği yapmaktadır.

Lakehead’in 45.000’den fazla mezunu var. Thunder Bay’deki ana kampüste yaklaşık 7.900 öğrenci vardır. Eylül 2006 itibariyle, Toronto’nun yaklaşık 150 kilometre (93 mil) kuzeyinde bulunan Orillia’da yeni bir kalıcı uzatma kampüsünde yaklaşık 1.400 öğrenci bulunmaktadır.

Lakehead University Kampüsleri

Thunder Bay Kampüsü

Orijinal üniversite sitesi , Ontario, Port Arthur’da güneybatıdaki yaklaşık 32 hektarlık araziden oluşuyordu . 1962’den 1965’e kadar, gelecekteki genişleme beklentisiyle 87 hektarlık ek bir bitişik arazi satın alındı. İlk bina 1957’de açıldı.

2005 yılında Kuzey Ontario Tıp Fakültesi (NOSM), Lakehead Üniversitesi ve Sudbury’deki Laurentian Üniversitesi arasında Laurentian (Doğu Kampüs) ve Lakehead (Batı Kampüs) üniversitelerinin Tıp Fakültesi bünyesinde organize edilen ortak bir girişim olarak kuruldu . Tıp fakültesi, büyük ve küçük topluluklar dahil olmak üzere Kuzey Ontario’da çok sayıda öğretim ve araştırma alanına sahiptir . Öğrencilere iki ana NOSM kampüsünden birine katılma seçeneği sunulur. NOSM, kendi Yönetim Kurulu ve şirket tüzüğüne sahip, tek başına kar amacı gütmeyen bir şirket olarak kurulan tek Kanada tıp okuludur.

Yeni bir hukuk okulu kuruldu; fakülte ilk öğrencilerini 2013 yılında kabul etti. Program, eski Port Arthur Collegiate Enstitüsü’nde yer almaktadır . 2014 yılında on dördüncü Kanada Başyargıç’tan sonra Bora Laskin Hukuk Fakültesi seçildi.

Lakehead Üniversitesi’nin fiziksel tesisi şu anda 39 bina ve 40 hektarlık peyzajlı ve bakımlı alan dahil 116 hektar araziden oluşmaktadır.

Orillia Kampüsü

Lakehead Üniversitesi , 2006 yılında Downtown Orillia’daki Heritage Place’de bir kampüs açtı ; ilk dönem boyunca yaklaşık 100 öğrenci vardı. Eylül 2010’da üniversite, yeni 500 Üniversite Bulvarı konumuna genişledi. Bu sitedeki yeni bir akademik bina, Kanada’nın ilk Enerji ve Çevre Tasarımı Liderliği (LEED) Platin üniversite kampüsünün gelişimindeki ilk aşamayı temsil ediyor . 271 yataklı öğrenci yurdu binası ve kafeterya / kitapçı tesisi Kasım 2012’de Üniversite Caddesi sitesinde açıldı. Lakehead Orillia’nın şu anda Heritage Place ve University Avenue sitelerinde okuyan 1.200’den fazla öğrencisi var. Lisans programları, 500 University Avenue sitesinde sunulurken, Lakehead Orillia’nın eğitim programlarının profesyonel yılı şehir merkezindeki kampüste sunulmaktadır.

Konutlar

Lakehead’deki konaklama birimleri üç yaşam tarzına ayrılmıştır: yurtlar, apartmanlar ve şehir evleri. Thunder Bay konutunda şu anda toplam 1.196 yatak ve üç kafeterya / yemek salonu bulunmaktadır. Öğrenciler, yurt tarzlarına bağlı olarak mini mutfak, tam donanımlı mutfak ve eksiksiz yemek planından oluşan yemek seçenekleri arasından seçim yapabilirler.

52 öğrencilik erkek yurdu 1962 sonbaharında açıldı ve 10 yeni binadan oluşan bir rezidans köyünü içerecek şekilde büyüdü. Köy, McIntyre Nehri’nin kıyısında, tüm üniversite binalarına ve spor tesislerine 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır.

1989’dan 1992’ye kadar, konut tesisine bazı engelli erişimli birimler de dahil olmak üzere bir şehir evi kompleksi eklendi.

Orillia’da 271 yataklı bir rezidans 2012 Sonbaharının sonlarında kapılarını açtı. Orillia yurdunda öğrenciler için iki yemek planı seçeneği ve Madison County’ye ait bir kafeterya bulunuyor.

Tarımsal Araştırma İstasyonu

Üniversite, yeni geliştirilen mahsul çeşitlerini test etmek için Thunder Bay yakınlarında bir araştırma istasyonunu destekliyor.İstasyon birkaç yıldır faaliyetteydi ve resmi olarak üniversite tarafından 2018 yılında devralındı.

Öğrencilerin Hayatları

Lakehead Üniversitesi Öğrenci Birliği veya LUSU, öğrenciler tarafından işletilen kulüpler için bir yönetim organı olarak hizmet vermektedir. Öğrenciler, öğrenci yönetiminden çok kültürlü ve atletizme kadar çeşitli kulüplerde çeşitli etkinliklere katılabilirler. LUSU ayrıca öğrenci gazetesi The Argus’u yayınlamanın yanı sıra The Study Coffeehouse ve The Outpost Pub’ı yönetmekten de sorumludur. Bu siteler, birçok kampüs topluluk etkinliği için toplanma yerleri ve performans mekanları olarak hizmet vermektedir.

Atletizm

Lakehead’in Thunder Bay kampüsü, Fieldhouse ve Hangar olarak bilinen iki ana spor tesisine sahiptir. Fieldhouse’da bir ana spor salonu, ağırlık odası, yoga odası, 50 metrelik yüzme havuzu ve soyunma odası tesisleri bulunmaktadır. Hangar’da 200 metrelik kapalı parkur, futbol sahası, kardiyo alanı, aerobik stüdyosu ve tırmanma duvarı bulunmaktadır. Lakehead Üniversitesi, Kanada Üniversitelerarası Spor liginde Lakehead Thunderwolves tarafından temsil edilmektedir . Varsity takımları şunları içerir: Basketbol, Kros, Hokey, Kuzey Kayağı, Atletizm, Voleybol ve Güreş. Ayrıca Erkekler Voleybol, erkekler ve kadınlar curling ve kürek gibi kulüp takımlarına sahiptir.

Lakehead University Önemli Mezunları

  • Mason Ainsworth – Orillia Belediye Meclis Üyesi
  • Shandor Alphonso – NHL Resmi 
  • Steve Ashton – Su İdaresi Bakanı / MLA Thompson, Manitoba Hükümeti
  • Jim Lalonde – Araştırma Direktörü, Codexis 
  • Jan Cameron , Avustralyalı yüzücü ve antrenör
  • Melissa Coates – Profesyonel Güreşçi 
  • Livio Di Matteo – Ekonomist ve Fraser Enstitüsü Üyesi
  • Ronald J. Duhamel – eski Parlamento Üyesi, Senatör 
  • Jim Foulds – eski Ontario MPP 

Sizde Kanada Üniversitelerinde Eğitim Almak İstiyorsanız Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Kanada Üniversiteleri Anasayfasına Dönmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.