Kanada’da fatura ödeme, mal satın alma, para gönderme ve para alma gibi pek bankacılık işlemi bulunmaktadır. Kanada’daki bankacılık terimlerinin bir kısmına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Şunları kontrol edin: Çek, banka hesap bilgileriniz üzerinde basılı olan bir kağıt parçasıdır. Çek ile ödeme yapmak için ödeme bilgilerini ekler, imzalar ve bir şey satın aldığınız kişiye verirsiniz. Çekleri banka hesabına yatırdıklarında, para hesabınızdan çıkacaktır.

Banka kartı (veya banka kartı):  Kanada’da bir banka hesabı açtığınızda, güvenlik için bir banka kartı ve Kişisel Kimlik Numarası (PIN) alacaksınız. Mal bedelini ödemek için bunları kullanabilirsiniz. Ön ödemeli ve sonradan ödeme seçeneği olan iki farklı tür bulunmaktadır. Türkiye’den örnek vermek gerekirse; Banka kartı ve kredi kartı olarak düşünebiliriz.

E-posta para transferi ( Interac  e-Transfer):  Bu parayı başka bir kişiye transfer etmenin hızlı ve güvenli bir yoludur. Birisine bu şekilde ödeme yapmak için bankanıza alıcının e-posta adresini ve ödemek istediğiniz tutarı verin. Banka geri kalanını halleder.

Doğrudan para yatırma:  Birisi size doğrudan para yatırma yoluyla para verdiğinde, doğrudan banka hesabınıza para yatırırlar. Dijital para makineleri veya banka şubeleri üzerinden bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ön ödemeli otomatik ödeme:  Bunlar otomatik olarak banka hesabınızdan çıkan tekrarlanan ödemelerdir. İnsanlar bunları örneğin telefon faturaları veya faturaları ödemek için kullanır. İnternet üzerinden ön ödemeli bir ödeme ayarladığınızda, faturanızı ödemeyi unutmanız konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

 

Kredi şartlarının açıklaması

**Kredi banka terimlerinin anlamları yanlarında belirtilmiştir.

Yıllık ücret: Alacağınız bazı ücretlerin yıllık ödemeleri bulunmaktadır. Banka hesapları veya kredi kartlarında karşınıza çıkabilir.

Kredi kartı limiti: Bu, kredi kartı başvurusu gerçekleştirdiğinizde alabileceğiniz maksimum limittir.

Kredi notu: Kredi notunuz 300 ile 900 arasında bir rakam olup, borç verenler size faturalarınızı ödemek ve geri ödeme yapmak için size güvenebileceklerini bilip bilmediklerini bildirir. Skorun ne kadar yüksekse, kredi almanda aynı oranda kolaylaşacaktır.

Minimum ödeme: Bu, hesap faturanızı aldığınızda bankaya geri ödeme yapmanıza izin verilen en düşük tutardır. Minimum ödemeden daha fazla ödeme yapabilirsiniz, ancak daha az ödemeniz gerekmez. Daha az ödeme yaparsanız kredi puanınıza zarar verir.

Sabit oran: Eğer banka size bir kredi faiz oranını sabit tutarsa, ödemesi gereken faiz tutarı aynı kalır.

Değişken oran: Eğer banka size bir kredinin değişken faiz oranını ödediyse, ödemeniz gereken faiz miktarı yükselebilir ya da azalabilir.

CMHC: Kanada İpotek ve Konut Kurumu (CMHC)  Kanada hükümetinin konut makamıdır. Kanada konut piyasasını ev alıcılarına uygun şekilde tutmaya yardımcı olacak araştırma ve tavsiyelerde bulunuyorlar.

Peşinat: Ev satın alıyorsanız, ödemeye yardımcı olmak için bir ipotek ihtiyacınız olabilir. İpotek bir tür borçtur. Yeni evinizin maliyetinin% 100’ü için ipotek alamazsınız, bu yüzden masrafların bir kısmını kendiniz ödemek zorunda kalacaksınız. Bu tutar peşinat olarak adlandırılır.

Yüksek oranlı ipotek: Evinizin veya daha fazlasının% 80’i için ipotek alırsanız, yüksek oranlı bir ipotek olarak kabul edilir. Yüksek oranlı ipotek sigortalı olmalıdır. Kanada Mortgage ve Konut Kurumu (CMHC) ipotek sigortası konusunda size yardımcı olabilir.

İpotek amortismanı: Bir ipotek aldığınızda, siz ve bankanız, geri ödeme yapmak için alabileceğiniz yıl sayısı konusunda hemfikirsiniz. Bu kez ipotek verginiz olarak anılacaktır. Maksimum amortisman genellikle 25 yıldır. Ayrıntılı bilgi için bankanıza sorun.

Mortgage Dönemi: Bir ipotek aldığınızda, belirli bir süre için belli bir faiz oranını ödemeyi kabul edersiniz. Bu süreye ipotek süresi denir.