Kanada’da üniversite okumak için gerekenler hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtladık.

Her öğrencinin hayallerinden biriside Kanada’da üniversite okumaktır. Dünya’nın en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahip olan Kanada, öğrencilere birçok eşsiz imkan sunuyor. Bu eşsiz imkanlar arasında en önemlileri hiç şüphesiz eğitim alırken sunulan yarım zamanlı çalışma izni, eğitim sonrasında sunulan tam zamanlı çalışma izni ve göçmenlik hakkıdır.

 “Kanada üniversitelerinde eğitim almanın avantajları nelerdir ?” sorusunu Kanada Kültür Merkezi Genel Müdürü İsmail İNCE yanıtlıyor.

Kanada’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Öncelikle Kanada’da üniversite okumak için herhangi bir üniversite geçiş sınavına girmenize gerek yoktur. Eğitim yaşamınız boyunca elde ettiğiniz başarılar, diploma puanınız Kanada’da üniversite okumak için gerekenler arasındaki en önemli maddelerdir.

Not ortalamaları, sınav puanları, katılım sağlanan sosyal aktivite ve gönüllü olarak görev alınan yardım/etkinlikler özellikle incelenmektedir.

Kanada’ya gitmek isteyen öğrenciler nasıl bir yol izlemelidir ?

Kanada’da iki farklı dil anadil olarak kabul görmektedir. İngilizce veya Fransızca bilgisi aranılan şartlar arasındadır. Diller için girilen akademik sınavlardan (IELTS,TOEFL gibi) istenilen puan; Okuyacağınız üniversite ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Bunun ilgili olarak lütfen iletişime geçin.

Kanada Üniversiteleri Okumak İçin Aranan Şartlar

  • Önde gelen üniversiteler için ortalamanızın 80 ve 80’in üzerinde olması büyük bir avantaj sağlayacaktır.
  • IELTS yada TOEFL sınavlarından başvurulacak programa göre bir skor elde etmek gerekmektedir. (Kanada Dil Okulu PATHWAY programlarına katıldığınız takdirde sınava girmenize gerek kalmaz.)
  • Birçok bölüm AP yada IB dersleri şartı koşabilir.
  • Okullar hangi bölümde eğitim alacağınıza bakmaksızın başvurularda CV istemektedir.
  • Bazı bölümlerde Portfolyo hazırlamanız gerekmektedir.
  • Resmi Transkript ve Diploma
  • Kanada Yüksek Lisans programlarına başvuracak öğrencilerden sağlam referans mektupları talep edilmektedir.

Kanada’yı Bir Bilene Sorun !

Eğitim, Vize ve Göçmenlik Hakkında Kanada Kültür Merkezinin Alanında Uzman Danışmanlarından  Bilgi Almak İçin Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun: Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!