Kanada’da okuyan uluslararası öğrenciler, bu ülkenin geçici olarak ikamet edenlerinin haklarının çoğuna sahiptir. Eğitim süresince yarım zamanlı çalışma izni sunulmaktadır.

Kanada’da Eğitim Sonrası Göçmenlik

Neden uluslararası bir öğrenci Kanada’da çalışmalı?

Bildiğiniz gibi Kanada şu anda eğitim için çok popüler bir ülke. Burada öğrenim ücretleri, komşu Amerika Birleşik Devletleri’ne ve özellikle İngiltere’ye kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. Eğitimin kalitesi çok yüksek seviyede. Bununla birlikte, Kanada üniversitelerindeki yabancı öğrencilerin çoğuna eğitim süresince çalışma izni sunulmaktadır.
 Bu süreç boyunca öğrenciler kendi ihtiyaçlarını kazanacak kadar para kazanabilir ve iş deneyimi elde edebilirler. Bunun yanı sıra Kanada’ya adapte olabilmek için en iyi seçeneklerden birisidir.
 Eğitim sonrasında Kanada’da çalışmak isteyen öğrencilerin daha hızlı iş bulmasına ve Kanada’ya adapte olmasına yardımcı olmaktadır. Kanada’da yarım zamanlı çalışan öğrencilerin eğitim sonrasında çok daha hızlı iş bulmalarını sağlamaktadır.

Kanada’da okurken nasıl çalışabilirsiniz?

Kanada yasalarına göre, uluslararası öğrenciler eğitimlerinin en başından itibaren çalışma hakkına sahiptir. Bununla birlikte, bu hakkın amacı öğrenciye ana işlevini yerine getirme fırsatı sağlamak – çalışmak için bazı sınırlamaları vardır.

Şu anda, Kanada’daki bir uluslararası öğrenci yasal olarak çeşitli şekillerde istihdam edilebilir.

  • Kampüste çalışın. Bu tür işlerin sayısı genellikle sınırlıdır. Bu, bölgeyi temizlemek, bir kafede veya kütüphanelerde çalışmak olabilir. Bu tür işler çok cömertçe ödenmez. Ancak izin gerektirmez. Eğitimin ilk gününden itibaren kampüste çalışabilirsiniz. Ancak her halükarda haftada 20 saatten fazla çalışamazsınız.
  • Kampüs dışı çalışma. Böyle bir istihdam ancak bir Kanada üniversitesinde altı ay okuduktan sonra mümkündür. Bunu yapmak için, özel bir kampüs dışı çalışma izni (Kampüs Dışı Çalışma İzni) almanız gerekir. Aynı zamanda, maksimum çalışma süresi, önceki durumda olduğu gibi, haftada 20 saati geçemez. Bu durumda kampüste istihdamdan daha fazla kazanmanın mümkün olacağı açıktır.
  • İşbirliği eğitim programları üzerinde çalışın. Öğrenciler için ideal. İşbirliği Programları popülerdir. Nitekim böyle bir program kapsamında öğrenci sadece fazladan para kazanmaz. Tam da eğitim aldığı alanda paha biçilmez bir iş deneyimi kazanır. Böyle bir programa katılım, özel bir çalışma izni (Co-op Çalışma İzni) almayı gerektirir. Bu tür programları tamamlayan öğrenciler zaten pratik faaliyetlere aşinadır ve gerekli iletişim becerilerine sahiptir. Bu tür mezunlar, Kanada işgücü piyasasında yüksek talep görüyor.
  • Study & Work Canada programı altında çalışabilme becerisine sahip eğitim. Böyle bir program kapsamında Toronto, Calgary ve Vancouver’da turizm ve otel ve restoran sektörlerinde istihdam imkanı olan bir eğitim kursu alabilirsiniz. Böyle bir program, Kanada’ya gelecekteki göçe hazırlanmak için mükemmel bir yol olabilir. Ek olarak, bu şekilde, Kanada versiyonunda İngilizce bilginizi “sıkılaştırabilirsiniz”.
Kanada’da eğitim ve yaşam standartları yüksek midir ?

Kanada’da okul saatleri dışında çalışabilme becerisinin doğrudan öğrenci performansıyla ilgili olduğu unutulmamalıdır. Yani, düşük akademik performansla bir öğrenci üniversiteden atılabilir. Aynı zamanda, yukarıdaki tüm çalışma haklarını da otomatik olarak kaybedecektir. Bu nedenle herkes, her iki göreve de en uygun çözüm için güçlerini ve kaynaklarını doğru bir şekilde dağıtabilmelidir: öğrenmek ve ekstra para kazanmaktır.

Eğitim sonrası iş fırsatları nelerdir

Bir Kanada üniversitesinden bir programa göre mezun olan kişiler, mezuniyet sonrası çalışma izni alma hakkına sahiptir . Böyle bir iznin geçerliliği, kişinin bir Kanada eğitim kurumunda kaç yıl okuduğuna bağlıdır. Böylelikle 4 yıl eğitim almış lisans derecesi (Lisans) almayı başaran kişiler 3 yıl süreyle çalışma izni alırlar. Bunun Kanada’da tam olarak yasal kalış süresinin olduğunu ve ardından Kanada’da Daimi Oturma İzni sorununun gündeme gelebileceğini hatırlayın. Eğitim süresi 2 yıldan az ise, bu tür mezunlar, eğitim süresine eşit bir süre Kanada’da çalışmak için kalabilirler.

Her durumda, bir Kanada üniversitesinde okumak, Kanada’da geçirilen zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için geniş fırsatlar sağlar. Tatil dönemlerinde çalışan öğrenciler, üniversite eğitimleri için ödenmesi gereken ana parayı kazanabilirler. Ek olarak, Kanada’da çalışırken kazanılan deneyim, üniversite veya kolejden mezun olduktan sonra iyi bir pozisyon ararken önemli bir avantajdır.
Böylece, Kanada’daki bir yabancı öğrenci ekstra para kazanabilir ve herhangi bir sorun yaşamadan kendisine ek fon sağlayabilir. Ve Ukrayna’dan ve nüfusun düşük yaşam standartlarına sahip diğer ülkelerden gelen öğrenciler için, bu yol Kanada’da okurken idealdir. Elbette, çalışma, her durumda, iyi bir akademik performansa engel olmamalıdır.

Hangi Programlarda Çalışma İzni Vardır ?

Bilgi Formunu Şimdi Doldurun: Kanada’da Eğitim Hakkında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

Kanada Kültür Merkezi ile başvuru yapan öğrencilerimizin ücretsiz Kanada göçmenlik değerlendirmesinden faydalandığını biliyor musunuz ? Sizde ücretsiz Kanada göçmenlik testine girmek için başvurularınızı bizimle gerçekleştirebilirsiniz.