Göçmen ülkesi olan Kanada, her yıl binlerce kişiyi vatandaşlığa kabul etmektedir. Kanada vatandaşlık başvurusu ve süreci oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Kanada vatandaşlık başvurusu gerçekleştirecek kişileri bekleyen birçok prosedür vardır. Eğer aranılan şartları karşılıyorsanız vatandaşlık hakkı elde etmeniz zor olmayacaktır.

Kanada’da eğitim sonrası göçmenlik ve vatandaşlık hakkı var mı ?

Kanada Vatandaşlık Başvurusu Adımları Nelerdir ?

Başvuru süreci ve prosedürler birçok adımdan oluşmaktadır. Maddeler halinde sıralayacağız. Doğru ve eksiksiz başvurular alanında uzman danışmanlarla gerçekleştirilmelidir. Sürecin doğru yönetimi ve vatandaşlık hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz. 

 1. Uygun olduğunuza emin olun,
 2. Kanada’da ne kadar süredir bulunduğunuzu hesaplayın,
 3. Gerekli belgeleri toparlayın,
 4. Başvuru formunu doldurun, (Bizimle iletişime geçerek başvurularınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.)
 5. Gerekli harç bedelleri ödenmelidir,
 6. Testinize hazırlanın,
 7. Gelecek yanıtı ve kararı bekleyin,
 8. Yemin törenine katılın.

Kabaca 8 adımda işlemler gerçekleştirilebilir. Vatandaşlık başvurunuza onay geldiği takdirde: İsim değişikliği, doğum tarihi değişikliği ve cinsiyet değişikliği yapabilirsiniz. Ancak bunları yapabilmek içinde belli koşulları karşılamanız ve belgelendirebilmeniz gerekmektedir.

Bu başvuruyu 18 yaşından büyük bireyler gerçekleştirebilir. 18 yaşından küçükseniz: Ebeveyn veya yasal vasileriniz tarafından sizin adınıza başvuru yapılması gerekir.

Kanada Vatandaşlık Şartları Nelerdir ?

18 yaşını geçen ve aşağıdaki şartları karşılayan tüm bireyler vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Başvuru sürecinin doğru yönetimi ve Kanada Devletinin istediği düzende gerçekleştirildiği takdirde sizde Kanada vatandaşı olabilirsiniz. Eğer vatandaşlık şartlarını karşılamıyorsanız. Kanada göçmenlik başvurusu yapmak daha iyi bir seçenek olabilir: Kanada Göçmenlik

 •  Kanada göçmeni olmanız, (Daimi ikametgah gereklidir)
 • Başvurudan önceki 5 yıl içerisinde Kanada’da en az 1095 gün geçirmiş olmanız gerekmektedir. Fiziksel olarak bulunmalı ve kanıtlanmanız istenebilir.
 • 5 yıllık süreç içerisinde 3 yıl boyunca kişisel vergilerinizi ödemiş olmanız gerekir.
 • Yeterli seviyede İngilizce veya Fransızca bilmeniz istenir. (18 ile 54 yaş arasındaysanız bu şart geçerlidir.)
 • Kanada vatandaşlığının bilincinde ve vatandaşlığın sorumluluğunu kaldırabilecek düzeyde olmanız istenir. (başvurduğunuzda 18 ile 54 yaşları arasındaysanız.)
 • Ceza veya güvenlik gerekçesiyle yasaklı konumunda değilseniz,

Son beş yıl içerisinde Kanada bulundaysanız ve başvuru şartlarını karşılıyorsanız sizde vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz.

Başvuru süreci meşakkatli ve yorucu olabilir. Kanada Kültür Merkezi olarak 10 yılı aşkın tecrübemiz ve referanslarımızla vatandaşlık süreci boyunca size profesyonel destek sağlayabiliriz.