Kanada denildiğinde akıllarımıza ilk gelen şehir hiç şüphesiz Toronto’dur. Birçok eğitim ve iş kurumunun merkezinin Toronto’da olması şehrin cazibesini arttırmaktadır.

Toronto kış iklimiyle alakalı hazırlanan video;

Toronto İklimi Nasıldır ?

İnsanların aklındaki en büyük kalıplarından biriside Toronto’nun 4 mevsim boyunca kış olduğu ve çok soğuk olduğu düşüncesidir. Aslına bakarsanız böyle bir durum söz konusu değildir. Şehrin en büyük özelliği 4 mevsimin yaşanabiliyor olmasıdır. Hatta şehrin ortalama kar yağış boyutunun 12 cm’i aşmadığını söyleyerek başlamak istiyorum.

Diğer şehirlere göre daha ılıman bir iklime sahip olan Toronto’da yaz aylarında sıcaklık ortalama olarak 25-30 derece aralığında değişiklik göstermektedir.

Özellikle kış aylarında Toronto iklimi diğer birçok şehre göre ılıman iklime sahiptir. Kış aylarında genellikle geceleri sıcaklık sıfırın altına düşmektedir. Kar yağışı diğer bir çok şehre oranla çok daha düşüktür.

Ortalama kar yağışının 12 cm ve civarında olduğunu düşünmemiz durumu çok daha iyi açıklayacaktır. Daha anlaşılır olmak için İstanbul’da ortalama kar yaşının 10 cm ve üzerinde olduğu örneğini verebilirim.

Toronto Hakkında Bilgi

Saat Farkı: 7 saat geri
Türkiye’den ulaşım: KLM, British, Lufthansa, vb ile Avrupa aktarmalı olarak ulaşılabilir. THY, Delta, vb ile Amerika aktarmalı olarak da ulaşılabilir.
Uçuş Süresi: 12 saat
Şehir içi ulaşım: Metro (4 hat), Tramvay, Otobüs, Taksi
En iyi Sezonları: Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül
Nüfus: 2,503,281
İklim:
Nemli karasal iklim hakimdir. Kışlar soğuk fakat kuru, Yazlar sıcak ve nemli. Kanada’nın geneline göre iklimi ılıman sayılır. Bunun en önemli sebepleri, ülkenin güneyinde yer alması ve Ontario gölü yakınlığıdır.
Ekonomi:
Finans, Bankacılık, Medya, Basın-Yayın, 
Görülmesi Gereken Yerler:
Rogers Centre (stadyum) – Toronto Island Park – Harbourfront Centre (şehir merkezi) – Casa Loma (kale) – High Park – CN Tower (kule) – Yonge-Dundas Square (meydan) – Kensington Market – Centre Island (ada) – Chinatown (Çin mahallesi) – Old City Hall (tarihi idare binası) – New City Hall (şehir idare binası) – Ontario gölü – Little India (Hint mahallesi) – Ontario Place (eğlence merkezi) – Centreville Amusement Park (eğlence parkı) – Yorkville (eski bohem mahalle) 
Müzeleri:
Bata Shoe Museum (ayakkabı müzesi) – George R. Gardiner Museum of Ceramic Art (seramik müzesi) – Royal Ontario Museum (tarihsel müze) – Bay of Spirits Gallery (el sanatları müzesi) – McMichael Canadian Art Collection (sanat müzesi) – Art Gallery of Ontario (sanat müzesi) – Ontario Science Centre (bilim müzesi) – Textile Museum of Canada (Tekstil müzesi) – Toronto Aerospace Museum (uzay müzesi) – Museum of Contemporary Canadian Art (modern sanat müzesi) 

Kanada’nın en popüler 7 şehri hakkında bilgi almak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.