Toronto iklimi hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtladık. Sorularınıza yanıt almak için dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.  Ülkenin en kalabalık ve en sık ziyaret edilen şehirlerinden birisi olan Toronto, iklimiyle ve yaşam standartlarıyla oldukça merak edilmektir.

Toronto İklimi

Toronto’nun iklimi, Ontario Gölü kıyısındaki konumu nedeniyle değiştirilir. Göldeki su, Toronto’nun kışın daha sıcak, yazın ise normalde olduğundan daha soğuk olmasını sağlar. Great Lakes konumu aynı zamanda Toronto’nun birçok insanın rahatsız bulduğu yaz neminin kaynağıdır. Toronto, Kanada’nın kışın daha sıcak şehirlerinden biri olmasına rağmen, kışlar hala şiddetli ve çoğu gün Aralık ortası ile Mart ortası arasında kar yağışlı. Yılda ortalama 65 gün 1 cm’den daha derin kar görülmektedir.

Toronto’dan daha kuzeyde olan ve göl kenarında oturmayan Ottawa , her yıl yaklaşık 120 günde 1 cm’den fazla kar derinliğine sahiptir. Hem Kanada hem de ABD’deki birçok fabrika ve sanayi tesisi Büyük Göller’de bulunuyor ve kirli hava Güney Ontario’da bir sorun haline geldi. Sisin yaklaşık yarısı ABD’den rüzgarla geliyor.

Toronto’nun dumanı tam anlamıyla bir yaz fenomeni. Hava kalitesi çok iyi, iyi, orta, zayıf veya çok zayıf olarak sınıflandırılabilir. 2012’de Toronto 59 günlük orta hava kalitesine ve 2 gün düşük hava kalitesine sahipti. Gerisi iyi ya da çok iyiydi. 2014 yılında Ontario, kömürle çalışan son elektrik santrallerini kapattı ve bunun sonucunda hava kalitesi arttı.

Toronto oldukça güneşli bir iklime sahiptir – yazları genellikle bol miktarda ılık veya sıcak güneşli günlere sahiptir, kışları ise Calgary ve Winnipeg çayır şehirlerine göre daha az güneşli geçer.

Bu da ilginizi çekebilir: Kanada Toronto Şehir Rehberi