Her yıl yüz binlerce insanın ziyaret ettiği ülkemizden birçok öğrencinin eğitim hayatının devam ülke ile alakalı en önemli sorulardan biriside; “Kanada pahalı mı ?” sorusu olmaktadır.

Kanada’nın ekonomik olmasını tetikleyen birkaç durum vardır. Bunlardan en önemlisi şüphesiz: Kanada dolarının, Amerikan doları veya İngiliz sterlinine oranla çok daha düşük kur’da olmasıdır.

Kurum yöneticimiz İsmail İNCE “Kanada pahalı mı ?” sorusunu yanıtlıyor. ,

Kanada Pahalı Mıdır ?

Ülke içerindeki ücretler eyaletlere ve şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu değişiklik çok fazla değişmemektedir.

Fiyatı etkileyen en önemli unsur şüphesiz ev kiraları olmaktadır. Ev ve konaklama kiralarını tetikleyen temel noktalardan biriside şehir merkezlerine olan uzaklığıdır. Şehir merkezine yaklaştıkça ev kiralarında artışlar gözlemlenmektedir.

Kanada’da Ev Kiraları

Dünya’nın her noktasında olduğu gibi ev kiralarını etkileyen faktörler vardır. Aşağıda şehirlerin ortalama ev kiraları listelenmiştir.

Oda kiralamak gibi birçok alternatif seçeneğiniz olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kanada Yaşam Masrafları hakkında bilgi; https://www.kanadakulturmerkezi.com/kanadada-yasam-masraflari.html

*Aşağıdaki rakamlar ortalamadır. Fikir edinmek amacıyla oluşturulmuştur.

  • Toronto – CAD $1,900
  • Vancouver – CAD $1,950
  • Ottawa – CAD $1,300
  • Montreal – CAD $1,050
  • Edmonton – CAD $1,500
  • Calgary – CAD $1,600

 

Kanada’da Gıdalar Pahalı Mı ?

Kanada yemekleri hakkında Uzman TV’ ile gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme;


Kanada pahalı mı ?” sorusunu sormuşken gıda fiyatlarına değinmemek olmaz.

Yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz buradaki ücreti etkileyen faktörlerden birisi yaşadığınız şehirdir. Hangi şehirde olduğunuz fark etmeksizin ortalama gıda masrafınız 10-15 CAD aralığında olacaktır. Demin öğle yemeğinden bahsettik.

Marketteki fiyatlarla ilgili bir yorum yapmak ne yazık ki pekte mümkün değildir.  500 gr ekmeği ortalama  4 CAD’a, 12 adet yumurtayı 3-4 CAD’a kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bunlar verilebilecek en basit örneklerdi. Eğer kahve tutkunuysanız; Dünya’nın en popüler kahve zincirlerinden 3-8 CAD aralığında kahve alabilirsiniz.

Belkide ortalama ücret vermenin en zor olduğu noktaya, ulaşım ücretlerinegeldik. Kanada yaşam masrafları arasında yer alan en önemli masraf ulaşım masrafını Toronto’dan örnek vereceğim. Yetişkinler için 3.25 CAD, öğrenciler için 2,10 CAD olarak ücretlendirilir. Kanada’nın hangi noktasında olursanız, olun karşılaşacağınız ulaşım ağından büyüleneceksiniz. Her noktaya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.