Kanada Vizesi Almak İçin Doğru Adres - Kanada Kültür Merkezi

Kanada oturma izni almak için birçok aşama ve süreç vardır. Bu süreci sizinle paylaşacağız.  Ancak Kanada vatandaşlığı ile Kanada oturma izni karıştırılmamalıdır.

Kanada Oturma İzninin Avantajları Nelerdir ?

  • Kanada sağlık ve sosyal hizmetlerine erişim.
  • Kanada’nın herhangi bir yerinde yaşama, çalışma ve çalışma hakkı.
  • Kanada yasaları ve Kanada Haklar ve Özgürlükler Şartı altında koruma
  • Kanada kalıcı ikamet kartlarını veya kalıcı ikamet seyahat belgelerini (PRTD) kullanarak Kanada sınırlarından ayrılma ve girme avantajı,
  • Gereksinimler karşılandıktan sonra Kanada vatandaşlığına başvurma hakkı.

İzni alabilmek için başvuru yapabileceğiniz birçok farklı kategori vardır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz. 

Kanada oturma izni nedir ?

Kanada Oturma İzni Kartı

Bir kişi Kanada daimi ikametgahı için onaylandıktan sonra, Oturum kartı (PR kartı) için başvurabilir. Bu kart, bir kişinin Kanada’daki PR durumunu gösterir ve ülke içinde ve dışında seyahat etmek için kullanılabilir. Kalıcı ikamet kartı başvuruları Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Dairesine (IRCC) gönderilir.

Oturum Kaydı Yenileme

Çoğu kalıcı ikamet kartı beş yıl geçerlidir, ancak bazen PR kartları yalnızca bir yıl geçerlidir. Daimi ikamet edenlerin, son kullanma tarihlerini takip etmeleri ve kartlarının süresi dolduktan sonraki altı ay içinde Kanada daimi ikametgah kartlarını yenilemek için başvurmaları önerilir .

Oturum Kartı Gereksinimleri

Kanada’da daimi ikamet statüsünü sürdürmek için, bir kişinin oturma yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekir. İkamet yükümlülüğü, bir kişinin belirli bir süre Kanada’da fiziksel olarak bulunmasını ifade eder. Kanada’nın daimi ikamet edenler için ikamet yükümlülüğü, bir kişinin beş yıllık bir süre içinde en az 730 gün boyunca Kanada’da fiziksel olarak bulunmasını gerektirir.