Vize başvurusu gerçekleştirilirken aklımıza birçok soru işareti takılmaktadır. Özellikle öğrenci vizesi başvurusu gerçekleştiren kişilerin akıllarındaki soru işaretleri elbette vardır.

En sık sorulardan biriside şüphesiz “Kanada öğrenci vizesi şartları nedir ?” sorusu oluşturmaktadır.

Kanada Öğrenci Vizesi Şartları

Bu kavramı birkaç aşamada inceleyebiliriz. Öncelikle Kanada öğrenci vizesi şartları arasında en önemlisi; 6 ay veya 6 aydan daha uzun süreli eğitim programlarına katılım sağlamanız gerektiğidir.

Şayet 6 aydan daha kısa süreli bir eğitim programına katılım sağlıyorsanız; Farklı bir vize kategorisinde öğrenci vizesi alabilirsiniz.

Kanada Öğrenci Vizesi İçin Temel Şartlar

 Kanada öğrenci vizesi hakkında bilgi;

Önceliklerinizi belirlerken vizeyi birinci planda düşünün!
Yurtdışında eğitim almayı planlıyorsanız, birinci önceliğiniz gideceğiniz ülkeye vize alıp alamayacağınızı düşünmek olmalıdır. Vize alamayacağınız açıkça belli iken, önceliğinizi vize yerine okul seçimine verirseniz, okul seçimi için boşu boşuna zaman harcamış olursunuz. Vize alamadıktan sonra, doğru bir okul seçmiş olmanız veya kendinizi buna hazırlamış olmanız hiç bir anlam ifade etmeyecektir.

Kanada öğrenci izni başvurumu nasıl yapabilirim;

Okula kayıt olmakla vizenizi garantilemiş olmazsınız!!!
Bu konunun altını çizerek hatırlatmak istiyoruz. Yurtdışında herhangi bir okula kayıt olmakla vizeyi kolaylıkla alacağınızı düşünüyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Vize almak için eğer bir okula kayıt olmak, o okuldan yazı almak, hatta gitmeyi planladığınız ülkeden birilerinin sizi davet etmesi tek başına yeterli olsaydı, şuna emin olun ki, hiç kimse kamyon kasalarında veya teknelerde ölümü göze alarak kaçak yollardan yurtdışına çıkma girişiminde bulunmazdı.

Vizede aranılan temel şart nedir?
Vizede aranılan temel şart, sizin niyetinizdir. Eğer, gitmek istediğiniz ülkeye yerleşmek, orada çalışmak, daha iyi bir yaşam kurmak niyetinde iseniz vize almanız neredeyse imkansızdır.

Unutmayın, Bizimle Bir Adım Öndesiniz !

En Önemli Gösterge
Gelişmiş ülkeler, getirecekleri döviz ile ekonomilerine katkıda bulunacak kişilerin ülkelerine gelmesini istemektedir.  Vize almada en önemli gösterge, sizin veya ailenizin maddi gücüdür. Ekonomik gücünüz iyi ise, vize almanızda bir sorun yaşamamanız gerekir. Ekonomik gücünüz yeterli değilse, vize almanız o ölçüde güç olabilir.

Niyetinizi nasıl ispatlarsınız?
Vize almanız esnasında bu niyetinizi (ben dil kursuna gitmek istiyorum, ingilizce öğrenmem gerek, ülkenizi çok merak ediyorum, şöyle bir gezmek istiyorum vs) demek yeterli değildir. Niyeti gerçekten böyle olan da, olmayan da buna benzer şeyler söylemektedir. Niyetinizin ne olduğunu, vize başvurunuz sırasında ilgili konsolos sizi sorgulayarak öğrenmeye çalışacaktır.

Niyeti ortaya çıkaran sorular
Aslında birinin gerçek niyetini ortaya çıkarmak, işini iyi bilen vize görevlisi için çok kolaydır. Türkiye’de işi olmayan, iş bulması kolay olmayan ve parası olmayan birinin vize almak için gösterdiği amaç ne olursa olsun vize alması mümkün değildir.