Kanada, yaşayan kişilere sunduğu imkanlar, özgürlük anlayışı ve refah seviyesi ile dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer almaktadır. Öğrenciler, turistler ve göçmenler için en iyi seçenektir. Peki, Kanada nerede ?

Kanada Nerede

Kanada Amerika kıtasında yer almaktadır. Komşusu Amerika Birleşik Devletleridir. Hem Atlantik hem de pasifik okyanuslarına kıyıları vardır. Kanada dünyanın en büyük ülkelerindendir. Rusya’dan sonra ikinci büyük toprağa sahip ülkedir. Toplam 9,984,670 km² ‘dir. Bunun 9,984,670 km²’si sulardan oluşmaktadır. Kanada da eyalet sistemi mevcuttur. Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılmıştır. Eyaletler ve bölgeler şöyledir;

Britanya Kolumbiyası, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Québec, New Brunswick, Prens Edward Adası, Yeni İskoçya ve Newfoundland & Labrador) ve resmî olarak territory denen 3 bölgeye (batıdan doğuya doğru: Yukon, Kuzeybatı Toprakları, Nunavut)

Başkenti Ottawa’dır. Kanada da bazı bölgeler soğukken bazı bölgeler sıcaktır. Kışın kuzey bölgelerde -50 dereceyi görebilirsiniz. Telefon uzantısı +1’dir. Kanada ile Türkiye arasında saat farkı vardır. Ortalama 9 sattir. Bazı eyaletlerde azalmakta veya artmaktadır. Ülke içerisinde bile saat farkı gözlemlenebilir.

Kanada Hangi Kıtadadır ?

Kanada çoğunlukla Birleşik Krallık ile anılmaktadır. Bu yüzden insanlar Avrupa’da yer aldığını düşünebilir. Ancak Kanada, Amerika Kıtasında yer almaktadır. Komşusu Amerika Birleşik Devletleridir.

Kanada’nın en büyük özelliklerinden biriside toprak alanı olarak Rusya’dan sonra en büyük ikinci ülke olmasıdır. Oldukça verimli ve yeraltı zenginliğine sahip topraklara sahiptir. Birçok fosil yakıt ve değerli maden kaynağı mevcuttur.

Kanada Haritası Türkçe

Kanada Haritası Türkçe