Sunduğu refah seviyesi ve olanaklarla Kanada’da çalışmak birçok kişinin hayallerini süslemektedir. Birçok farklı sektörün öncülüğünde büyük bir ekonomi kurulmuştur. Üretim, maden ve hizmet sektörü oldukça öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra film ve yazılım alanlarında dikkat çekmektedir. Bunun ışığında dünyanın en büyük 11. ekonomisi haline getirmiştir. Kanada iş ilanları ile ekonomisini büyütmekte ve sektörlerin çalışan ihtiyacını karşılamak için tüm dünyadan profesyonelleri ülkesine davet etmektedir.

Tüm meslek gruplarına uygun Kanada iş ilanları mevcuttur. Çoğunlukla ülkedeki iş gücünün yetersiz gelmesinden dolayı yabancı işçileri ülkesine davet etmektedir. Sunulan maaşlar ve çalışma standartları diğer ülkelere kıyasla çok daha avantajlıdır.

Kanada İş İlanlarına Nereden Ulaşabiliriz ?

*Kanada Kültür Merkezi, kişilerin iş bulması konusunda destek sunmaz. Ancak iş davetiniz varsa bizimle Kanada çalışma vizesi başvurunuzu uzman danışmanlarımızla gerçekleştirebilirsiniz. 

Refah zenginliği ve maaş olanaklarıyla Kanada’da çalışmak isteyen kişileri bekleyen birçok avantaj vardır. Zannedilenin aksine Kanada’da iş bulmak zor değildir. Ancak başvuru sürecini doğru yönetmek ve Kanada çalışma vizesi başvurusu yapak deneyim ve tecrübe gerektirir. Aşağıda hem nasıl iş bulabileceğinize dair bir video, hem hangi web sitelerinden iş ilanı bulabileceğinize dair bilgiler yer almaktadır.

“Kanada iş ilanlarına nereden ulaşabilirim ?” ya da “Kanada iş ilanı başvurusu nasıl yapılır ?” sorusunun yanıtını merak ettiğinizi biliyoruz. Sanılanın aksine iş bulmanızı kolaylaştırmak için birçok web sitesi vardır.

Kanada iş ilanlarına ulaşmak ve nasıl başvuru yapılacağını öğrenmek için aşağıdaki videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederiz.

Kanada iş imkanlarıyla yabancı vatandaşlar için en iyi seçeneklerden birisidir. Büyük ekonomisi sürekli olarak yeni işgücüne ihtiyaç duymaktadır. Yabancılar için Kanada iş ilanlarına ulaşmanın birçok yolu vardır. Sonrasında bireysel yetenek ve isteklerine göre başvuru yapabilirler.

Kanada iş ilanları siteleri hangileridir ?

Başvuru yapmak isteyen kişiler için birçok internet sitesi mevcuttur. Aşağıdaki listede en popüler iki seçenek yer almaktadır:

Özellikle Job Bank Canada üzerinden istediğiniz eyalet ve meslek grubuna uygun ilan bulmanız mümkündür. Başvuru yapıp, iş anlaşmasını yapmış olsanız dahi Kanada’daki işletmenin göndereceği davet mektubuyla vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Kanada’da İş Nasıl Bulunur

Google aracılığı ile workingincanada.gc.ca yazalım ve karşımıza Kanada Devletinin resmi iş arama sitesinin en üstte geldiğini göreceksiniz.  Ana başlık olarak Job Bank: Your career starts here yazısını gördüğünüz noktada ilgili siteye Giriş yapmanız gerekmektedir.

Sayfanın altına geldiğimizde  gerek İş arayanların veya işçi arayan işverenlerin Kanada Devletinin iş arama portalında buluştuğunu göreceksiniz. Bir işverenin sizi bulmasını istiyorsanız siteye üye olarak öz geçmişinizi bırakabilir ve işverenlerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Siteye üye olmak istiyorsanız burada job seekers’ı tıklayarak karşınıza gelen sayfadan kişisel öz geçmişinizi sisteme girebilirsiniz. Sisteme üye olduğunuzda hangi iş alanında iş ilanı bakıyorsanız mesleğiniz ile ilgili iş alarmlarını kendiniz oluşturarak email adresinize yeni iş ilanlarının gelmesini sağlayabilirsiniz. Sistem İngilizce bilen nitelikli kişiler için aslında çok basittir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sisteme üye olmaktır. Sisteme üye olanların yeni iş ilanlarını takip etme ve iş bulma şansları artacaktır.

Şimdi Bu sitede nasıl iş ilanı bakabiliriz incelemesini yapalım.

Tekrar giriş sayfasına geldiğimizde  bir örnek deneme ile nasıl iş ilanlarına başvuru yapılacağına bakalım.  Detaylı iş ilanı araması yapmak istiyorsanız  Hemen Searchin altında bulunan advanced yazılı yere tıklamamız gerekmektedir. Buraya tıkladığımızda işin niteliği ile ilgili seçenekleri göz önünde bulundurarak aramamızı yapabiliriz. Burada unutmamız gereken bir noktayı hatırlatmak gerekmektedir. Başvurular Türkiye’den yapılacağı için Full time ve kontratlı bir iş olması gerektiğinden job type kısımında Term or contract kısımı seçilmelidir. Sonrasında eğitim seviyenizi  ve işin niteliğini belirtmelisiniz. Hangi eyaletde çalışmak istiyorsanız sözleşmeli ve meslek kodunu seçmelisiniz. Sonrasında  Newcomers to Canada’yı seçerek aramanızı yapabilirsiniz.

Kanada’da iş nasıl bulunur ?

İnsan Kaynakları ile ilgili bir deneme araması  yapalım. Aramamızı kriterleri işaretledikten sonra yaptığımızda karşımıza pek çok iş ilanı çıktı ve ilana giriş yaptığımızda işin nitelikleri ve nasıl başvurulacağı  ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Gördüğünüz üzere buradaki iş ilanı workopolis adlı site aracılığı ile verilmiş olup siteye yönlendirme yapmaktadır.

İkinci aramamız finans alanında olsun ve aramamızı yapalım:

Göründüğü üzere karşımıza pek çok iş ilanı çıktı. Hangi meslek grubunda iş ilanı arıyorsak meslek isimlerini yazarak aramalarımızı yapabilir ve iş ilanının detayında yer alan başvuru yerlerine öz geçmişlerimizi göndererek ve gönderdikten sonrada arayarak  iş bulma şansımızı arttırabiliriz.

Kimler Kanada İş İlanlarına Başvurabilir ?

Başvuru işlemlerini herkes gerçekleştirebilir. Ancak kabul ve işe alınma süreci tamamen kişi ile işletme arasındadır. Bu durumda sektörlere bağlı olarak oldukça farklılık gösterir.

Kanada iş imkanlarından yararlanmak istiyorsanız bazı işlerde orta seviye diğer işlerde ileri seviye İngilizce bilmek zorundasınız. Ancak bu durum birçok mesleğe göre farklılık göstermektedir. Bazı sektörlerde dil bilgisine ihtiyaç oldukça yüksekken, bazılarında gerek bile kalmayabilir.

İş bulma ve işe alınma süreçleri tamamen kişiye özeldir.

En Çok Aranılan Meslekler Hangileridir ?

Kanada’nın en önemli iş alanlarından birisi petrol endüstrisidir. Ülkenin en önemli gelir kalemlerinden birisidir ve sürekli olarak bu alanda çalışacak profesyoneller aranmaktadır.

Bunun yanı sıra eğlence ve yazılım sektörü ön plana çıkmaktadır. Özellikle Kanada’nın bazı eyaletleri göçmenlik başvurularında teknoloji ve yazılım alanındaki profesyonellere kolaylıklar sağlamaktadır.

Bilişim, eğlence, sanat ve pazarlama alanındaki profesyoneller Kanada’da çok daha hızlı iş bulma şansına sahiptir.